Jarní hnojení ovocných stromů a keřů

28.05.2021

Co jsem zapomněl zmínit...

ŽIVÉ KVASNICE

Podle bublinek na hladině poznáte, že jsou kvasnice živé a aktivní. V dobrých podmínkách budou připravené za pár hodin. Pozor - po dvou dnech už mohou být kvasinky omámené ze vzniklého alkoholu a nebudou se mít k práci, kterou po nich potřebujeme.

Z VÍCE SMĚRŮ

Injektáže udělejte alespoň dvě u ovocných keřů a 3-4 u ovocných stromů. Pěkně ze všech směrů v takové vzdálenosti od kmene, kde z koruny skapává při dešti voda, nebo přibližně v polovině šířky koruny. U mladých stromků 30-50 centimetrů od kmínku. 

STÁLE PROLÉVAT

Granule hnoje se musí rychle rozpustit, proto místa injektáže pravidelně prolévejte vodou. Ideálně každý den. Kdykoliv jdete na zahradu s konví nebo s hadicí, nezapomeňte místa injektáže prolít vodou. Do jamky můžete vždy přidat nějaké aditivum z mého eshopu. 

POZOR NA RÝČ

Pokud budete injektáže provádět rýčem, nikdy ho nezarývejte kolmo na kořeny ale vždy v jejich směru aby nedošlo k jejich poškození. Rýč zašlápněte, vykloňte a za rýč  nasypte granulát. Poté rýč vytáhněte a granulát trochu přikryjte hlínou. 

POZOR NA SLUNCE

Hnojení postřikem na list neprovádějte přes den, kdy intenzivně svítí slunce. Kapky mohou vytvářet tisíce drobných lup a může dojít k poškození listů popálením. Ideální doba pro hnojení postřikem na list je ráno než začnou vedra.

100% PŘÍRODNÍ HNOJIVA

Hnojení a červnový řez, pěkně najednou

Červen je kromě hnojení i perfektním časem pro letní řez ovocných stromů. On to vlastně není řez, jako spíše vylamování letorostů, které nebudeme pro tvarování koruny potřebovat. Strom pak neplýtvá energii na větvičky, které bychom stejně na jaře odstranili. 


Šittův řez meruněk pro bohatou úrodu 

Červen je měsícem, kdy musíme provést Šittův řez meruněk, abychom si zajistili bohatou úrodu na příští rok. Často se na tento řez zapomíná a zbytečně se tak připravujete o většinu úrody.

Teoreticky: Mladé letorosty (letošní - ty červené) po dosažení délky 25 centimetrů zastříhněte za osmým až desátým listem. Do konce sezóny vyroste na ponechané části letorostu cca 5 předčasných letorostů s květovými pupeny. A na nich bude příští rok spousta ovoce.
Prakticky: Počkejte si na příští SMSku s odkazem na tento video-blog. Ukáži Vám, jak na to - na své meruňce.Rezervujte si termín

Za 2-4 hodiny zvládneme všechno - letní řez, Šittův řez meruněk a přihnojení Vašich ovocných stromů a keřů jak zapravením a zálivkou, tak i postřikem na list. 

Pokud svým stromům něco objednáte na eshopu a k tomu mé služby, přijedu za Vámi i s nákupem. A když si neobjednáte dobroty, nevadí, vozím je v červnu s sebou a vymyslíme to nejlepší pro Vaše stromy na místě.


Pokud jste s mou prací spokojeni a chcete stejnou péči dopřát i zahradám svých přátel, nezapomeňte sdílet tento článek.