Hnojení a výživa ovocných stromů 

28.05.2021

Pracuji výhradně s organickými a minerálními hnojivy. Běžte hledat jinam. pokud chcete vědět, kolik Cereritu nasypat pod starou jabloň a mít na pár let klid. Nepřehnojuji. Ale velmi dbám na komplexní výživu ovocných stromů.


Nejlepší hnojiva a výživové doplňky na ovocné stromy?

Komplexní BIO organická a minerální hnojiva pro apikaci zálivkou

Pro hnojení ovocných stromů základními živinami (NPK) a pro výživu organickými preparáty používám hnojiva a doplňky pouze v BIO kvalitě

Minerální směsi používám při nedostatku popela ze dřeva, při výsadbě, pro stromy s deficitem, který chci rychle vyřešit a pro léčení poraněných bází stromů.

Kompost s popelem z krbu, s bylinnou jíchou a s hnojem s žížalami

Neexistuje na světě kvalitnější a komplexnější hnojivo než domácí kompost, když je připravován a proléván správně.

Kromě zbytků z kuchyně a trávy ze zahrady přidávám do kompostu popel z krbu, odleželý hnůj s žížalami a kompost prolévám jíchou z kopřiv, kostivalu, pampelišky, vratiče a dalších bylin.

BIO výživa a stimulace rostlinnými preparáty postřikem na list

Svým stromům v průběhu celé sezóny dopřávám to nejlepší, co je na trhu k dispozici. Aplikaci preparátů provádím postřikem na spodní stranu listu v průběhu celého jara a léta.

Používám doplňky z aloe vera a mořských řas, které mají úžasný vliv na zdraví, vitalitu a imunitu ovocných stromů a keřů.

Jarní přihnojení zapravením pod strom

 Pokud máte stále ještě trávu až ke kmínkům, pusťte se rychle do pletí. Ať máte kam zapravit kompost a minerály, ať máte v sezóně kudy aplikovat hnojiva formou zálivky a hlavně...

... ať do těch stromů už konečně přestanete najíždět sekačkou a zraňovat je v bázi, tedy v místě kde se tvoří imunita stromu.


Popel - nejlepší minerální hnojivo pro ovocné stromy

Dle schématu hnojiv lze popel ze dřeva vyjádřit jako poměr NPK 0-1-2. Popel obsahuje cca 30% vápníku, 10% draslíku, 5% hořčíku a 3% fosforu, což ho činí absolutně nejlepším přírodním minerálním hnojivem. Je rozpustný ve vodě a lze tedy, když je potřeba, minerály dostat okamžitě až ke kořenům formou zálivky. A navíc ho má každý, kdo má zahradu.

Pokud byste používali pro doplnění P, K, Ca, K a Mg pouze popel, budete potřebovat na trávník v sadu asi tak velký hrnek na každý metr čtvereční a pro výživu každého dospělého stromu navíc půl kýblu, což odpovídá 5kg popela, tedy cca 200g draslíku, což je roční spotřeba dospělého stromu.

Kompost obohacený kvasinkami a trichodermou

Kvalita domácí kompostu, který je průběžně prolíván, je vždy skvělá. Ale pokud organické zbytky z domácnosti a zahrady budete navíc prolévat zákvasem z bylin, které pomáhají udržovat stromy zdravé a odolné a při jeho zapravování pod stromy ještě použijete kvasinky, urychlíte rozklad organické hmoty a zpřístupníte stromům téměř okamžitě vše dobré z organické hmoty. 

Trichoderma navíc chrání kořenový systém stromu před plísněmi, bakteriemi a působením dalších škodlivých patogenů. Houby rodu Trichoderma živí ve skutečné symbióze s kořeny stromu a funguje jako úžasný stimulant přirozeného obranného mechanizmu stromů. Úžasnou schopností Trichodermy je likvidace a prevence kořenových hnilob.

Výživa zálivkou a postřikem na list
s využitím kvasnic

E-Shop, který ve videu zmiňuji jsem letos neotevřel. Pokud máte zájem o profesionální harmonogram hnojení, pojďme začít u agro-chemického rozboru půdy Vaší zahrady a následně připravíme plán hnojení pro všechny stromy.

Svým zákazníkům a členům KLUBU samozřejmě rád poradím a pošlu vše potřebné pro hnojení a výživu. 


... co jsem ve videu zapomněl zmínit ...

ŽIVÉ KVASNICE

Podle bublinek na hladině poznáte, že jsou kvasnice živé a aktivní. V dobrých podmínkách budou připravené za pár hodin. Pozor - po dvou dnech už mohou být kvasinky omámené ze vzniklého alkoholu a nebudou se mít k práci, kterou po nich potřebujeme.

Z VÍCE SMĚRŮ

Injektáže udělejte alespoň dvě u ovocných keřů a 3-4 u ovocných stromů. Pěkně ze všech směrů v takové vzdálenosti od kmene, kde z koruny skapává při dešti voda, nebo přibližně v polovině šířky koruny. U mladých stromků 30-50 centimetrů od kmínku. 

STÁLE PROLÉVAT

Granule hnoje se musí rychle rozpustit, proto místa injektáže pravidelně prolévejte vodou. Ideálně každý den. Kdykoliv jdete na zahradu s konví nebo s hadicí, nezapomeňte místa injektáže prolít vodou. Do jamky můžete vždy přidat nějaké aditivum z mého eshopu. 

POZOR NA RÝČ

Pokud budete injektáže provádět rýčem, nikdy ho nezarývejte kolmo na kořeny ale vždy v jejich směru aby nedošlo k jejich poškození. Rýč zašlápněte, vykloňte a za rýč  nasypte granulát. Poté rýč vytáhněte a granulát trochu přikryjte hlínou. 

POZOR NA SLUNCE

Hnojení postřikem na list neprovádějte přes den, kdy intenzivně svítí slunce. Kapky mohou vytvářet tisíce drobných lup a může dojít k poškození listů popálením. Ideální doba pro hnojení postřikem na list je ráno než začnou vedra.

Podzimní přihnojení do zásoby

Před zimou stromy natahují živiny do kořenů, aby je na jaře poslali mízou do každé větvičky a do každého pupenu. Proto je dobré na podzim dodat stromům trošku základních živit, nějakou tu organickou hmotu, ale hlavně kompletní spektrum minerálů. Pokud nemáte agro-chemický rozbor půdy Vaší zahrady, zapravte půl kyblíku popela a lopatu kompostu pod každý dospělý strom a velký hrnek popela a lopatku kompostu ke každému malému stromu.

Jarní kurzy hodinového sadaře

Pokud Vás můj tento článek zaujal, bude se Vám líbit můj kruz o celostní a komplexní péči o ovocné stromy. Věnuji se s v něm nejen výživě, ale také podpoře kořenů a aktivaci přirozených obraných mechanismů stromů.

Věděli jste, že...?

Hrášek jen tak na chuť, fazolky na vaření nebo vojtěška pro králíky či na výrobu super-smoothies. Na kořenech rostlin z čeledi bobovitých žijí v nádherné symbióze s kořeny stromů hlízkové bakterie, které umí redukovat trojnou vazbu vzdušného dusíku a použít ho při tvorbě amoniaku, tedy skvělého zdroje dusíku pro sebe i pro stromy ve své blízkosti. Ze vzduchu vyrábějí dusík a vyměňují ho s hráškem za cukr, tedy energii. Hrášek po sklizni zapravíme do půdy a máme další přírodní zdroj dusíku.

Zaujal Vás tento článek?

Podívejte se ještě na tento článek, zaměření specifiky na hnojení, výživu a ochranu ovocných stromů aplikací postřikem na list. Samozřejmě 100% přírodně a bez jakékoliv chemie.

Sdílejte článek se svým přáteli