Poznejte svého sadaře

JÁ A OVOCNÉ STROMY

HODINOVÝ SADAŘ A TRENÉR ŘEZU

Karel Maroušek

Poskytuji služby HODINOVÝ SADAŘ, TRENÉR ŘEZU OVOCNÝCH STROMŮ a RÁDCE PRO JEDLOU ZAHRADNÍ ARCHITEKTURU, samozásobení a skladování ovoce na zimu.

Je Vás mnoho, kteří chcete o své vlastní stromy pečovat sami a s láskou si je tvarovat a zušlechťovat. Jenom potřebujete poradit jak na to. Pomocí výukových materiálů, ale i přímo na zahradě.  Poradím Vám velmi rád s řezem a jeho kalendářem, výživou i s roubováním. Nebo Vám pomůžu. Nebo Vás to naučím přímo při práci na Vašich stromech. A k tomu Vám dám řadu článků a videí, abyste si s ovocnými stromy brzy poradili i sami. 


Karel Maroušek, M.Sc., MBA
734 490 779

DŮLEŽITÉ MEZNÍKY
 

1994  ZALOŽENÍ FARMY

Když mi bylo 15, s rodinou jsme se přestěhovali z Prahy na chalupu ve středních Čechách a začali jsme hospodařit na 10 hektarech polí, luk a sadů. Pár kraviček, pár ovcí, pár koní. A spousta stromů.


1994 - 97 ZEMĚDĚLSKÁ ŠKOLA

Když už jsem se vydal cestou udržitelného zemědělství, jasnou volbou pro mne byla střední zemědělská škola. Mohl jsem si teorii ihned ověřovat v praxi. Jako sedlák jsem měl možnost během studia projít bezpočtem stáží a praxí u nás i v zahraničí.
 

1996  PRVNÍ VELKÁ STÁŽ V NORMANDII

Celé léto 1997 jsem strávil na stáži na farmě v Normandii. Staral jsem se o několik krásných jabloňových sadů a samozřejmě - pomáhal při výrobě cideru. A pak jsem si to zopakoval ještě další léto. A další.


2010 POSTGRADUÁL

Ač jsem zahájil studium na České zemědělské univerzitě v Praze už v roce 1997, trvalo mi 14 let než jsem dokončil vysokou školu včetně postgraduálu. Co se vleče, neuteče.

 

2011 - 2016  PRODLOUŽENÁ LÉTA V PROVENCE

Projel jsem desítky farem a sadů ve francouzské Provence. Je to pro mne srdeční záležitost. A na Côte d'Azur kousek.  Nejdříve sám a poté i s mou přítelkyní - nyní manželkou. Odjížděl jsem v květnu, vracíval se v říjnu. Každý rok. 


2017, 2020  NAROZENÍ SYNŮ

Narozením mých dvou synů se péče o naše ovocné stromy a zahrady stala ještě důležitější. A snad se nám s manželkou podaří klukům práci kolem stromů zpříjemnit tak, aby se stala samozřejmou a oblíbenou součástí jejich životů. 


2021 OBECNÍ A FIREMNÍ SADY, ALEJE A REMÍZKY

Předloni jsem ke svým stálým zákazníkům přibral i několik firem, které se rozhodly v okolí svých budov vysázet ovocné sady. Také jsem přibral do správy několik set mladých ovocných stromů v obecních alejích a remízkách.


2022 JEDLÁ ZAHRADNÍ ARCHITEKTURA

V loňském roce jsem se více zaměřil na poradenství a realizace v oblasti "jedlé zahradní architektury". Navrhuji transformace zahrad (a jejich majitelů), vhodnou druhovou a odrůdovou skladbu pro trvalý přísun a skladování ovoce. A projekty pomáhám realizovat. Ale stále stříhám stromy, nebojte :-)


2023 ON-LINE KURZY PRO ŠIRŠÍ PUBLIKUM

V letošním roce už nejsem schopen pokrýt poptávku po mých službách. Je Vás mnoho a já jsem jeden. Rozhodl jsem se tedy vytvořit bezplatný on-line kurz na Facebook, kde mohu své znalosti a zkušenosti předávat dál. A už je Vás přes tisíc sledujících fanoušků, děkuji, vážím si toho :-)

Desítky z Vás letos vstoupily do KLUBU těch, co to s ovocnými stromy myslí vážně. Jste borci a Vaše zahrada podle toho bude vypadat. KLUB je spolek s měsíčním členským příspěvkem 320 korun, kde členy provádím v přesných termínech důvody a technikami jednotlivých řezů ovocných stromů, upozorňuji na časté chyby, ukazuji i nestandardní situace. A zejména - umožňuji koukat mi celou sezónu pod ruce a využívat mých bezplatných individuálních konzultací. V tuto dobu už KLUB nové členy nepřijímá, zase na jaře otevřeme dveře. pro nové zájemce.

Na sezónu 2024 jsem pro Vás připravil sadu zajímavých video-kurzů nejen o řezu ovocných stromů.