Poznejte svého sadaře

JÁ A OVOCNÉ STROMY

HODINOVÝ SADAŘ A TRENÉR ŘEZU

Karel Maroušek

Poskytuji služby HODINOVÝ SADAŘ, TRENÉR ŘEZU OVOCNÝCH STROMŮ a RÁDCE PRO JEDLOU ZAHRADNÍ ARCHITEKTURU, samozásobení a skladování ovoce na zimu.

Je Vás mnoho, kteří chcete o své vlastní stromy pečovat sami a s láskou si je tvarovat a zušlechťovat. Jenom potřebujete poradit jak na to. Pomocí výukových materiálů, ale i přímo na zahradě.  Poradím Vám velmi rád s řezem a jeho kalendářem, výživou i s roubováním. Nebo Vám pomůžu. Nebo Vás to naučím přímo při práci na Vašich stromech. A k tomu Vám dám řadu článků a videí, abyste si s ovocnými stromy brzy poradili i sami. 

Karel Maroušek, M.Sc., MBA
hodinov sadař a trenér řezu

734 490 779

DŮLEŽITÉ MEZNÍKY
 

1994  ZALOŽENÍ FARMY

Když mi bylo 15, s rodinou jsme se přestěhovali z Prahy na chalupu ve středních Čechách a začali jsme hospodařit na 10 hektarech polí, luk a sadů. Pár kraviček, pár ovcí, pár koní. A spousta stromů.

Na chalupě, resp. statku naše rodina hospodaří a sadaří už více než 400 let a návrat k rodinným kořenům byl pro nás velmi silným zážitkem. A také výzvou. "Naštěstí" poté, co se dědeček s babičkou vrátili z kriminálu (postavili se do vrat s vidlemi a vlčákem když přišlo JZD) jim byla chalupa a zahrada navráceny - nešlo se tam otočit traktorem a pro JZD byl statek nevyhovující. A i když jsme se s rodiči vše kolem polí a zvířat museli naučit po 40 let dlouhé pauze znovu, znalost péče o ovocné stromy v naší rodině naštěstí zůstala a mohla se přenést na další generace.


1994 - 97 ZEMĚDĚLSKÁ ŠKOLA

Když už jsem se vydal cestou udržitelného zemědělství, jasnou volbou pro mne byla střední zemědělská škola. Mohl jsem si teorii ihned ověřovat v praxi. Jako sedlák jsem měl možnost během studia projít bezpočtem stáží a praxí u nás i v zahraničí, na polích, u zvířat i v sadech a školkách.
 

1996  PRVNÍ VELKÁ STÁŽ V NORMANDII

Celé léto 1997 jsem strávil na stáži na farmě v Normandii. Staral jsem se o několik krásných jabloňových sadů a samozřejmě - pomáhal při výrobě cideru. A pak jsem si to zopakoval ještě další léto. A další.


2010 POSTGRADUÁL

Ač jsem zahájil studium na České zemědělské univerzitě v Praze už v roce 1997, trvalo mi 14 let než jsem dokončil vysokou školu včetně postgraduálu. Co se vleče, neuteče.

 

2011 - 2016  PRODLOUŽENÁ LÉTA V PROVENCE

Projel jsem desítky farem a sadů ve francouzské Provence. Je to pro mne srdeční záležitost. A na Côte d'Azur kousek.  Nejdříve sám a poté i s mou přítelkyní - nyní manželkou. Odjížděl jsem v květnu, vracíval se v říjnu. Každý rok. 


2017, 2020  NAROZENÍ SYNŮ

Narozením mých dvou synů se péče o naše ovocné stromy a zahrady stala ještě důležitější. A snad se nám s manželkou podaří klukům práci kolem stromů zpříjemnit tak, aby se stala samozřejmou a oblíbenou součástí jejich životů. 


2021 OBECNÍ A FIREMNÍ SADY, ALEJE A REMÍZKY

Před pár lety jsem ke svým stálým zákazníkům přibral i několik firem, které se rozhodly v okolí svých budov vysázet ovocné sady. Také jsem přibral do správy několik set mladých ovocných stromů v obecních alejích a remízkách.


2022 JEDLÁ ZAHRADNÍ ARCHITEKTURA

V roce 2022 jsem se více zaměřil na poradenství a realizace v oblasti "jedlé zahradní architektury". Navrhuji transformace zahrad (a jejich majitelů), vhodnou druhovou a odrůdovou skladbu pro trvalý přísun a skladování ovoce. A projekty pomáhám realizovat. Ale stále stříhám stromy a učím, nebojte :-)


2023 ON-LINE KURZ A KLUB PRO ŠIRŠÍ PUBLIKUM

Už nejsem schopen pokrýt poptávku po mých službách. Je Vás mnoho a já jsem jeden. Rozhodl jsem se tedy vytvořit kurz na Facebook na sezónu 2023, kde jsem své znalosti a zkušenosti předával bezplatně všem, na koho se s termíny řezu nedostalo.

Desítky z Vás vloni vstoupily do KLUBU těch, co to s ovocnými stromy myslí vážně. Jste borci a Vaše zahrada podle toho bude vypadat. KLUB je spolek s měsíčním členským příspěvkem 320 korun, kde členy provádím v přesných termínech důvody a technikami jednotlivých řezů ovocných stromů, upozorňuji na časté chyby, ukazuji i nestandardní situace. A zejména - umožňuji koukat mi celou sezónu pod ruce a využívat mých bezplatných individuálních konzultací. V tuto dobu už KLUB nové členy nepřijímá.


2024 SEZÓNA PRÁVĚ ZAČÍNÁ

Letos jsem pro Vás na základě Vašich dotazů a přání připravil sadu kurzů, zaměřených na péči o konkrétní stromy, na přírodní přístup k ochraně a výživě a také kurz pro úplně a věčné začátečníky. Formou videí a článků Vás provedu jarními aktivitami kolem ovocných stromů a keřů a v létě se můžete těšit na navazující letní kurzy.