Řez třešně: Kalendář, důvody, techniky, videa
Tento článek Vás provede řezem třešní od malého stromku po statné stromy. Na třešně se musí opatrně aby zůstaly zdravé a neměly svěšené větve. Tak pojďme na to.
Kdy stříhat třešeň?
Držte se této zásady: Třešeň stříhat a řezat pouze od plného květu do sklizně. Řez ve špatném termínu je nejčastějším důvodem vzniku klejotoku na třešni (výtok pryskyřice). Na jaře má řez jiný důvod a techniku než v létě, ale pokud budete postupovat podle tohoto článku, rychle se zorientujete.
Jarní řez třešní
Jarní řez třešní vychází z potřeby formovat tvar koruny tak, aby rostla souměrně, aby do ní mohlo slunce a aby se větve neohýbaly dolů vlastní vahou. Jarní řez provádíme nejdříve v plném květu ale ještě bezpečnější (pro omezení výskytu klejotoku) je stříhat třešeň až v době, kdy koncem kvetení pěkně zazelená a kdy v ní už naplno proudí míza.
Jarní výchovný řez mladých třešní
Jarní výchovný řez mladých třešní provádíme až v plném květu až když stromem proudí míza. V tomto videu se podíváte na řez stromů loňské letní výsadby a provedeny řez je možné použít jako výsadbový řez i jako výchovný řez v prvním roce po výsadbě.
Jarní výchovný řez třešní 2-5 let po výsadbě
V tomto videu Vám ukáži jak provést jarní výchovný řez třešně od druhého roku po výsadbě. Pro budoucí zdraví stromu je nejlepší jarní řez provádět až začátkem května, kdy už kromě květů má strom i listové růžice. To už ve stromu proudí míza a je tak schopný hojit rány.
Jarní řez třešně 6 let po výsadbě
Jabloně nesnášejí řez. Vše velké, co je třeba ze stromu odstranit, odstraňte v prvních 5 letech. V dalších letech už na jaře provádíte pouze ty úkony, které jsou popsány ve videu, tedy nikdy nestříhám žádnou větvičku s průměrem nad 1 centimetr. Výjimkou je pouze řešení zlámaných větví.
Letní řez třešní
Letní řez třešní můžete provádět až do sklizně. V průběhu léta je třeba odstraňovat nové přírůstky, které rostou přímo vzhůru, dolu, do stran a křižují tak jiné větve a vzniklá zdvojení, kdy jedním směrem jdou 2 větve. Všechny zbytečné letorosty odstraňujeme ideálně ještě v době, kdy nejsou dřevnaté, nejsou u nich ještě založeny spící pupeny a hojení ran probíhá velmi rychle.
Všechny nepotřebné letorosty odstraňujeme při letním řezu celé, přímo u větvě, ze které vyrůstají. Stříháme ostrými desinfikovanými nůžkami.
Nejzazším termínem pro letní řez třešní je plná zralost. Tedy v době, kdy sklízíte ovoce nebo neprodleně po sklizni.
PODZIMNÍ PÉČE O TŘEŠEŇ
V případě třešní, které jsou extrémně náchylné na infekci houbovými chorobami přímo v kmeni či hlavních kosterních větvích (klejotok) nedoporučuji provádět žádné podzimní řezy až na jednu výjimku - zdravotní řez. Než aby strom vstupoval do zimy s chorobami v koruně nebo s pahýly a čípky, které jsou ideálními branami pro vstup houbových chorob, je lepší vše nemocné a suché ze stromu odstranit. A samozřejmě - všechny rány okamžitě zatřít.
Ale to zásadní, co byste měli pro svou třešeň udělat na podzim je zvýšit její obranyschopnost a připravit jí na zimu.
✅ Trápí Vás na třešni monilióza?
✅ Trpí Vaše třešeň červivostí nebo ji trápí další škůdci?
✅ Chcete podpořit přirozenou obranyschopnost a vitalitu stromu?
✅ Chcete pěstovat zdravé třešně bez použití chemie?
✅ Zajímavá Vás přírodní cesty jak toho dosáhnout?
PŘIRPAVIL JSEM PRO VÁS ON-LINE KURZ
ZVÝŠENÍ ODOLNOSTI A VITALITY OVOCNÝCH STROMŮ PŘÍRODNÍ CESTOU
Cena kurzu je 390,- Kč a začít můžete kdykoliv
Zde se můžete podívat na úvodní seminář kurzu s tématem PREVENCE V ZAHRADĚ a shrnutím navazujících 5 videí, které jsou součástí kurzu:
Snížení koruny třešně
Snížení koruny přerostlé třešně je možné, ale provádějte jej radši postupně. Třešeň je velmi citlivá na nerovnováhu velikosti kořene a koruny a při razantním snížení koruny stromu dochází k odumírání přebytečných kořenů a vstupu houbových chorob do stromu přes nekrózy v kořenech.
Každý rok můžete třešeň snížit o jedno až dvě patra (2-3 metry) tak, že v novém posledním patře necháte v jedné výšce pouze větve, které jsou správným směrem, tedy rovnoměrně dokola ven ze stromu. A které nerostou nahoru více než v úhlu 40°.
Snažte se neřezat větve o průměru větším než 10 centimetrů. Rány vždy hned zatřete směsí balzámu na ovocné stromy a vodou ředitelné barvy se symbolem houpacího koně (ekologická barva).
Nikde nesmí zůstat čípky, žádné vodorovné řezy ze kterých nestéká voda a žádné otevřené dutiny, do kterých zatéká déšť.

Kdy provést radikální řez třešně?
Snížení koruny třešně provádějte pouze v době od květu do sklizně, jinak riskujete nákazu houbovými chorobami.
Snížit třešní korunu znamená pracovat ve velké výšce a co si spousta lidí neuvědomí - je snadnější větve uříznout než je dostat bezpečně ze stromu na zem. I proto provádím snižování koruny třešní v plném květu, kdy už ve stromě proudí míza (a můžete tedy rychle začít hojit rány), ale ještě mi listy nepřekáží v bezpečném vyprošťování uříznutých větví a jejich spouštění na zem.
Na fotce vidíte snížení korun starého třešňového sadu, provedené na konci února. Je to brzy a snížení bylo vcelku razantní, ale sadařský přístup nemůže být vždy tak akorát jako ten zahradní. Navíc bez listů a na bílém sněhovém pozadí je pěkně zřetelné, kde byly řezy provedeny.
Sledujte mě na Facebook
Přidejte se k více než tisícovce členů mého celoročního bezplatného kurzu na Facebook.
Základem je stříhat ve správném termínu. Celou sezónu se můžete řídit mými články a videi.
Řez třešně s více terminály
Ať už má Váš strom terminály dva nebo tři a všechno už to jsou pořádné kmeny, doporučuji Vám tento postup:
☑️ Odstraňte větvě z terminálů, které míří do ostatních terminálů a blízko nich. Tím si prosvětlíte prostředek stromu a ten bude lépe prosychat.
☑️ Pokud chcete zastavit strom v růstu a ustálit ho na současné velikosti, odstaňte z horní části stromů (ze všech terminálů) všechny větve, které rostou směrem dovnitř k dalším terminálům, přímo vzhůru nebo sice správným směrem, ale pod úhlem větším než 30-40°.
☑️ Průběžně vystřihávejte všechny letorosty, které rostou přímo vzhůru.
Jak stříhat třešeň postiženou moniliózou?
Pokud Vaši třešeň napadla monilióza, postupujte v řezu dle tohoto článku. Článek je o monilióze na meruňce, ale pravidla jsou stejná.