Řez třešně: Kalendář, důvody, techniky, videa

09.05.2023

V tomto celoročním článku naleznete:
Jarní řez · Výchovný řez · Letní řez · 
 Zmlazovací řez · Zdravotní řez

Videa, návody, tipy, fotky

Kdy stříhat třešeň?

Držte se této zásady: Třešeň stříhat a řezat pouze od plného květu do sklizně. Řez ve špatném termínu je nejčastějším důvodem vzniku klejotoku na třešni (výtok pryskyřice). Na jaře má řez jiný důvod a techniku než v létě, ale pokud budete postupovat podle tohoto článku, rychle se zorientujete.

Jak stříhat třešně

Jarní řez třešní vychází z potřeby formovat tvar koruny tak, aby rostla souměrně, aby do ní mohlo slunce a aby se větve neohýbaly dolů vlastní vahou. Jarní řez provádíme nejdříve v plném květu ale ještě bezpečnější (pro omezení výskytu klejotoku) je stříhat třešeň až v době, kdy koncem kvetení pěkně zazelená a kdy v ní už naplno proudí míza.


Odebírejte můj YouTube nechte se s mými videi provést celou sezónou 2024

Získejte konečně jistotu

Pracuji jako hodinový sadař a trenér řezu ovocných stromů. Na zahradách, kam jezdím stříhat stromy potkávám stále dokola to stejné - zanedbaný výchovný řez, nepochopení základních principů dynamiky růstu ovocných stromů a neznalost vhodných termínů a technik řezu. Připravil jsem proto sadu kurzů na jaro 2024. 

Letní řez třešní

Letní řez třešní můžete provádět až do sklizně. V průběhu léta je třeba odstraňovat nové přírůstky, které rostou přímo vzhůru, dolu, do stran a křižují tak jiné větve a vzniklá zdvojení, kdy jedním směrem jdou 2 větve. Všechny zbytečné letorosty odstraňujeme ideálně ještě v době, kdy nejsou dřevnaté, nejsou u nich ještě založeny spící pupeny a hojení ran probíhá velmi rychle.

Všechny nepotřebné letorosty odstraňujeme při letním řezu celé, přímo u větvě, ze které vyrůstají. Stříháme ostrými desinfikovanými nůžkami.

Nejzazším termínem pro letní řez třešní je plná zralost. Tedy v době, kdy sklízíte ovoce nebo neprodleně po sklizni. 

Video kurzy hodinového sadaře na jaro 2024

Pokud se Vám můj přístup k péči o ovocné stromy líbí a kromě řezu třešní byste chtěli znát i můj pohled na péči o další ovocné stromy, zvu Vás do svých kurzů.

V kurzech řeším důvody a techniky řezu, ale také výživu a ochranu ovocných stromů přírodní cestou.

Přehrajte si video - tímhle způsobem učím

✅ Vysvětluji jak, ale i proč
✅ Stránka kurzu obsahuje YouTube videa a články
✅ Stránka je uzpůsobena mobilním telefonům
✅ Videa si můžete přehrávat přímo u stromu
✅ Neomezený počet přehrání po dobu 2 let
✅ Součástí kurzů je i poradna
✅ Součástí kurzů je i osobní setkání v sadu

AKCE 2+1 za 780,- Kč s poštovným zdarma.
2 kurzy pro Vás a ještě skvělý dárek k tomu?

Snížení koruny třešně

Snížení koruny přerostlé třešně je možné, ale provádějte jej radši postupně. Třešeň je velmi citlivá na nerovnováhu velikosti kořene a koruny a při razantním snížení koruny stromu dochází k odumírání přebytečných kořenů a vstupu houbových chorob do stromu přes nekrózy v kořenech.

Každý rok můžete třešeň snížit o jedno až dvě patra (2-3 metry) tak, že v novém posledním patře necháte v jedné výšce pouze větve, které jsou správným směrem, tedy rovnoměrně dokola ven ze stromu. A které nerostou nahoru více než v úhlu 40°.

Snažte se neřezat větve o průměru větším než 10 centimetrů. Rány vždy hned zatřete směsí balzámu na ovocné stromy a vodou ředitelné barvy se symbolem houpacího koně (ekologická barva).

Nikde nesmí zůstat čípky, žádné vodorovné řezy ze kterých nestéká voda a žádné otevřené dutiny, do kterých zatéká déšť. 

Kdy provést radikální řez třešně?

Snížení koruny třešně provádějte pouze v době od květu do sklizně, jinak riskujete nákazu houbovými chorobami.

Snížit třešní korunu znamená pracovat ve velké výšce a co si spousta lidí neuvědomí - je snadnější větve uříznout než je dostat bezpečně ze stromu na zem. I proto provádím snižování koruny třešní v plném květu, kdy už ve stromě proudí míza (a můžete tedy rychle začít hojit rány), ale ještě mi listy nepřekáží v bezpečném vyprošťování uříznutých větví a jejich spouštění na zem.

Na fotce vidíte snížení korun starého třešňového sadu, provedené na konci února. Je to brzy a snížení bylo vcelku razantní, ale sadařský přístup nemůže být vždy tak akorát jako ten zahradní. Navíc bez listů a na bílém sněhovém pozadí je pěkně zřetelné, kde byly řezy provedeny.

Sledujte mě na Facebook

Přidejte se k více než dvou tisícům zahradníků na mém Facebook a získejte přístup k mým videům, radám a novinkám.

Řez třešně s více terminály

Ať už má Váš strom terminály dva nebo tři a všechno už to jsou pořádné kmeny, doporučuji Vám tento postup:

☑️ Odstraňte větvě z terminálů, které míří do ostatních terminálů a blízko nich. Tím si prosvětlíte prostředek stromu a ten bude lépe prosychat.

☑️ Pokud chcete zastavit strom v růstu a ustálit ho na současné velikosti, odstaňte z horní části stromů (ze všech terminálů) všechny větve, které rostou směrem dovnitř k dalším terminálům, přímo vzhůru nebo sice správným směrem, ale pod úhlem větším než 30-40°. 

☑️ Průběžně vystřihávejte všechny letorosty, které rostou přímo vzhůru.

Jak stříhat třešeň postiženou moniliózou?

Pokud Vaši třešeň napadla monilióza, postupujte v řezu dle tohoto článku. Článek je o monilióze na meruňce, ale pravidla jsou stejná.


Odebírejte můj YouTube

Na mém YouTube naleznete například záznamy mých on-line seminářů na zajímavá témata, kde v druhé části semináře radím lidem s jejich stromy nad zaslanými fotkami.



Sdílejte článek se svými přáteli