Monilióza a jak s ní bojovat bez chemie

03.06.2021

Poznáte ji snadno. A je jedno jestli jde o meruňku, višeň, slivoň, někdy i třešeň a broskvoň. Květy jsou napadeny jako první. Listy vadnou. Jako květina bez vody. Starší dřevo je zpočátku v pořádku, ale loňské letorosty svěsí listy, které pak uschnou. Nakonec vypadají celé větve jako spálené. Původcem choroby je cizopasná houba rodu Monilia, neboli hlízenka. Příjmení jedné z hlízenek je Chabá. Hlízenka Chabá. Pche. Tak tahle mi chabá tedy rozhodně nepřijde. Vždyť dokáže zničit půl sadu. A klidně spálí i ty největší a nejkrásnější stromy našich zahrad. Moniliová spála. Tak se jí říká. A přesně tak vypadá když to zjara rozjede.

OCHRANA PŘED MONILIOVOU SPÁLOU ZAČÍNÁ UŽ V ZIMĚ

JAK S MONILIOZOU BOJOVAT V SEZÓNĚ? 

Každý pudl a každý muškát jsou perfektně zastřiženi, průběžně zbavováni starých chlupů, suchých listů a špíny ze srsti. 

Ale na ovocných stromech je v 99% spousta starých uschlých větví, špatně uříznutých větví, které strom nedokáže zahojit a které se stávají vstupní branou pro houbová onemocnění, a v neposlední řadě i loňských plodů, napadených moniliózou a mumifikovaných. A tam všude  houba přežívá. A pak začne na jaře pršet a být teplo a houba to rozjede a rozptýlí se stovky metrů daleko.

Základním řešením je tedy prevence. A ne chemická. Ale prostá hygiena stromů. Všechno suché musí ze stromu co nejdříve pryč a pod stromem musí být pořádek. Všechny rány zatřít balzámem a všechny moniliové plody ze stromu sundat a vyhodit do popelnice.

 

VYŘEZÁVAT, VYSTŘIHOVAT A OKAMŽITĚ LIKVIDOVAT


A když už dojde k napadení, je třeba okamžitě napadené větvičky vystřihovat a likvidovat. A čekat na teplo a sucho až se monilie přestane množit a rozšiřovat. Před každou návštěvou zákazníka a po každém zásahu (i když neřeším moniliózu) si veškeré nářadí omyji technickým lihem. Sadaři a sousedovo nůžky na stromky jsou velmi častými přenašeči moniliózy a dalších chorob stromů. Když se budete chovat zodpovědně, nebudete pravděpodobně muset používat chemii. Je to dřina. Věřte mi. V předjaří a brzy na jaře si užívám výchovné řezy. Rozhoduji, která větvička půjde kudy aby měla slunce a vítr, jak budou vypadat korunky, terminály, kde už necháme polo-kosterní větve. A pak přijde monilióza. A já začínám zachraňovat stromy. Mám radost z toho, že stromu pomůžu, ale tak nějak ta práce nemá to své základní sadařské kouzlo. 

ÚKLID, DO PUNTÍKU

Všechno napadené dřevo musí ze zahrady pryč. Nic nesmí zůstat v trávníku, nic na kompost, nic sušit na topení. Nic. 

Dokonce není dobře ani šlapat po větvičkách, které padají na zem. Dochází k jejich lámání a odrolu zasažené kůry do trávníku. Často do zavlažovaného trávníku. Tedy opět perfektní podmínky pro množení monilie. Přistavte si kolečko a všechny větvičky hned nakládejte. A když děláte ze štaflí, hned když jste zpátky nohama na zemi, ukliďte všechno, co napadalo na zem. Jedině tímto puntičkářským přístupem docílíte zastavení šíření houby a zvládnete moniliózu porazit bez použití chemických fungicidů.


NA MONILIÓZU BEZ CHEMIE

Fungicidy je stejně ale nezbytné aplikovat preventivně - v květu a ihned po odkvětu. Spóry monilie napadají nejdříve okvětní lístky a pak se přes bliznu dostanou do plůdku a následně do dřeva. A když se na stromě houba projeví, je pozdě na fungicidy. Leda by byly systémové, tzn. že rostlina si je natáhne do sebe a oni kolují v rámci celého stromu. Takové ovoce bych ovšem nejedl. Ani letos, ani příští rok. Takže, pokud chcete monilii řešit chemicky, obraťte se na někoho jiného. A poslední rada na závěr - pokud máte na zahradě monilii, zanechte všeho, zajeďte si koupit ostré nůžky na stromky, přistavte kolečko a pusťte se do práce hned. A zodpovědně. I malé suché větvičky, ty stovky malých suchých větviček po celém stromě - musí pryč. Jinak riskujete nejen stejnou kalamitu i příští jaro, ale moniliová spála přechází na neupravené zahradě do moniliové hniloby plodů, která Vám zničí úrodu. A mumifikované plody zasažené moniliovou hnilobou, které necháte přes zimu na stromě, jsou pak na jaře zdrojem moniliové spály. No prostě Vás to bude stát spoustu času a práce - ale nebudete muset používat chemii. Pro ty z Vás, kdo jste dočetli tento článek až sem mám ještě jedno doporučení. Dejte si vyhledat CHYTRÁ HOUBA, přeskočte odplísnění staveb a zaměřte se na "houbu co žere houbové choroby na ovocných stromech". Monilioza je houbové onemosnění. Pokud máte pocit, že by se Vám hodil kouč na práci kolem ovocných stromů, skočte s příštím turnusem do některého mého kurzu a pojďme pracovat společně. Karel Maroušek, hodinový sadař a trenér řezu ovocných stormů


Sdílejte článek se svými přáteli