Řez meruňky: kalendář, techniky, důvody, videa

13.04.2023

Jarní řez, Šittův řez, výchovný řez, výběr z letorostů, srovnávací výsadbový řez - v tomto článku a videích Vám představím techniky, důvody a nejvhodnější termíny řezů meruněk.

Jak a kdy stříhat meruňku - videa

Meruňky stříhejte třikrát za sezónu - na Velikonoce, na Den dětí a na začátku prázdnin (hezky se to pamatuje). Velikonoční řez provádějte až když skončí noční mrazíky, aby v meruňce proudila míza a mohla rychle hojit rány. Řežte hluboko pro silnou reakci. Na Den dětí odstaňte letorosty rostoucí nahoru, dovnitř a křížem a ty vhodné zkraťte Shittovým řezem mezi osmým a dvanáctým pravým listem. Do slunovaratu proveďte opět výběr z letorostů a odstraňte vše zbytečné. Vhodné letorosty už nezakracujte.

Stříhat meruňky po sklizni je ryze ekonomický přístup (větší úroda), ale naprosto nevhodný pro meruňku. Nedokáže už do zimy zahojit rány a riziko napadení houbovými chorobami se velmi zvyšuje. 

Meruňky nikdy nestříhejte před Velikonocemi a nikdy po Slunovratu. 


Výchovný jarní řez meruněk

Jarní výběr z letorostů

V tomto videu zjistíte proč stříhám "o pupen výše" a co po takovém řezu následuje. Stanete se skutečnými vládci tvaru své meruňky. Jednotlivých větví i celého stromu.

Provádíme v polovině května

Šittův řez meruněk

Nejdůležitější řez meruňky, jednoznačně. Kdo ovládne Šittův řez meruňky stane se jejím skutečným vládcem - tvaru a plodnosti. Veškeré informace o Šittově řezu naleznete na samostatném článku.

Kdy provést Šittův řez?

Šittův řez se provádí na přelomu května a června s tím, že koncem května se tímto způsobem zakrátí silné větve (kosterní, polo-kosterní) a začátkem června se řez provede i na slabších letorostech.

Proč se Šittův řez provádí?

Z několika důvodů. Pro zdvojení kvetení s odkladem pro zvýšení odolnosti proti mrazu. Pro ještě lepší možnost tvarovat větve a tvar koruny. Pro zpevnění konstrukce hlavních větví.

Jak na Šittův řez?

Zakraťte letošní letorosty mezi osmým a dvanáctým pravým pupenem (nepočítejte ty malinké lístky na začátku letorostu) a to 1) buď na vnější list 2) neb o jeden či dva listy výše (pokud víte jak na to).

Letní řez meruňky - výběr z jánského obrostu

Článek pro Vás připravuji

Přitažení ke kmeni

Pro omlazení a zpevnění větví používám na jaře i v létě tento způsob řezu. Pokud mi strom vyjde vstříc a někde blíže ke kmeni dojde k obrostu správným směrem a se správným skloněním, využiji toho. Odstraním většinu staré větve a převedu její sílu do nové větvičky. 

Tento řez často používám u stromů, na kterých nebyly prováděny řezy a došlo tak k extrémnímu prodloužení hlavních úseků kosterních větví. Dlouho větve se pak lámou. Nejsou roztažené do stran. Jsou mimo dosah. V tom případě je vhodné tyto letorosty do stran hledat a podporovat a nakonec z nich udělat kosterní větve

Řez meruňky po napadení moniliózou

Řez po napadení moniliózou má dvě pravidla: Všechno napadené dřevo musí pryč - a to nejen ze stromu, ale také ze zahrady. A za druhé - všechny rány musíte okamžitě zahojit aby se v nich hned neusadila monilióza.

Pokud Vás zajímá, jak s moniliózou bojovat bez chemie, přečtěte si tento článek:

Koukejte mi celou sezónu 2023 pod ruce

Pro letošní sezónu jsem otevřel bezplatný kurz na Facebook a na tomto webu placený KLUB těch, co to myslí s ovocnými stromy vážně.