Řez meruňky: kalendář, techniky, důvody, videa

13.04.2023

Komplexní článek o řezu meruněk jako studijní materiál pro členy KLUBU těch, co to myslí s ovocnými stromy vážně a další zvídavé zahrádkáře.

Jarní řez, Šittův řez, výchovný řez, výběr z letorostů, srovnávací výsadbový řez - v tomto článku a videích Vám představím techniky, důvody a nejvhodnější termíny řezů meruněk.


Jak a kdy stříhat meruňku?

Meruňky stříhejte třikrát za sezónu - na Velikonoce, na Den dětí a na začátku prázdnin (hezky se to pamatuje). Velikonoční řez provádějte až když skončí noční mrazíky, aby v meruňce proudila míza a mohla rychle hojit rány. Řežte hluboko pro silnou reakci. Na Den dětí odstaňte letorosty rostoucí nahoru, dovnitř a křížem a ty vhodné zkraťte Shittovým řezem mezi osmým a dvanáctým pravým listem. Do slunovratu proveďte opět výběr z letorostů a odstraňte vše zbytečné. Vhodné letorosty už nezakracujte.

Stříhat meruňky po sklizni, tedy v červenci a v srpnu, je ryze ekonomický přístup (větší úroda), ale naprosto nevhodný pro meruňku. Nedokáže už do zimy zahojit ani proschnout rány a riziko napadení houbovými chorobami se velmi zvyšuje. 

Meruňky nikdy nestříhejte před Velikonocemi a nikdy po Slunovratu. 


Výchovný jarní řez meruněk

Sledujte mě na Facebook

Přidejte se k více dvou tisícům členů mého celoročního bezplatného kurzu na Facebook.

Základem je stříhat ve správném termínu. Celou sezónu se můžete řídit mými články a videi.

Jarní výběr z letorostů

V tomto videu zjistíte, proč stříhám "o pupen výše" a co po takovém řezu následuje. Stanete se skutečnými vládci tvaru své meruňky. Jednotlivých větví i celého stromu.

Provádíme v polovině května

Letní řez meruněk - video a nákres

Meruňky u který není proveden letní řez vytváří dlouhé větve, které budou mít tendenci se pod tíhou ovoce ohýbat. Dva letní řezy meruněk spočívají ve zkrácení letorostů a následném výběru z nového, jánského obrostu. 


Šittův řez meruňky

Nejdůležitější řez meruňky, jednoznačně. Kdo ovládne Šittův řez meruňky stane se jejím skutečným vládcem - tvaru a plodnosti. Veškeré informace o Šittově řezu naleznete níže na samostatném článku.

Kdy provést Šittův řez?

Šittův řez se provádí na přelomu května a června s tím, že koncem května se tímto způsobem zakrátí silné větve (kosterní, polo-kosterní) a začátkem června se řez provede i na slabších letorostech.

Proč se Šittův řez provádí?

Z několika důvodů. Pro zdvojení kvetení s odkladem pro zvýšení odolnosti proti mrazu. Pro ještě lepší možnost tvarovat větve a tvar koruny. Pro zpevnění konstrukce hlavních větví.

Jak provést Šittův řez?

Zakraťte letošní letorosty mezi osmým a dvanáctým pravým pupenem (nepočítejte ty malinké lístky na začátku letorostu) a to 1) buď na vnější list 2) neb o jeden či dva listy výše (pokud víte jak na to).

Letní řez meruňky - výběr z jánského obrostu

Stejně jako po Velikonočním řezu, i po Šittovu řezu (přelom května a června) dojde k tvorbě 3-5 letorostů. Některé mají správný směr (ven z koruny) pro tvorbu koruny, některé jsou vodorovné a budou ideální jako plodonoše pro příští rok a některé rostou přímo nahoru a dovnitř stromu a ty beze zbytku odstraním. V letním řezu už letorosty nezakracuji a nechám je pořádně zesílit, abych mohl na jaře stříhat do co nejsilnějšího dřeva a získal opět velmi silnou reakci stromu.

Podzimní péče o meruňku


Pokud jste neprovedli letní řez meruňky, na podzim už ho neprovádějte. Meruňka špatně hojí rány a do mokrého podzimu a zimy by vstupovala oslabená a s otevřenými vstupními branami pro houbové choroby. Co ale můžete udělat a vřele to doporučuji - odstraňte všechny pahýly, čípky a nemocné větve. V těchto případech je bezpečnější provést podzimní zdravotní řez než nechat meruňku vstoupit do zimy s nemocemi.


Ale to zásadní, co byste měli pro svou meruňku udělat na podzim je zvýšit její obranyschopnost a připravit jí na zimu.


KURZY HODINOVÉHO SADAŘE
NA SEZÓNU 2024

Na stránce věnované kurzům jsem pro Vás připravil nabídku kurzů na sezónu 2024 za jednotnou cenu 390 korun.

Naleznete tam například kurz jarní péče o meruňku nebo kurz celostní péče o ovocné stromy pro zvýšení jejich odolnosti a vitality

AKCE: 2+1 S POŠTOVNÝM ZDARMA
Skvělý dárek pro Vaše stromy či Vaše blízké

Jak omladit meruňku?

Pro omlazení a zpevnění větví používám na jaře i v létě tento způsob řezu: Pokud mi strom vyjde vstříc a někde blíže ke kmeni dojde k obrostu správným směrem a se správným skloněním, využiji toho. Odstraním většinu staré větve a převedu její sílu do nové větvičky. 

Tento řez často používám u stromů, na kterých nebyly prováděny řezy a došlo tak k extrémnímu prodloužení hlavních úseků kosterních větví. Dlouho větve se pak lámou. Nejsou roztažené do stran. Jsou mimo dosah. V tom případě je vhodné tyto letorosty do stran hledat a podporovat a nakonec z nich udělat kosterní větve

Jak stříhat meruňku po napadení moniliózou?

Řez po napadení moniliózou má dvě pravidla: Všechno napadené dřevo musí pryč - a to nejen ze stromu, ale také ze zahrady. A za druhé - všechny rány musíte okamžitě zahojit aby se v nich hned neusadila monilióza.

Pokud Vás zajímá, jak s moniliózou bojovat bez chemie, přečtěte si tento článek:

Sdílejte tento článek se svými přáteli