Řez meruňky: kalendář, techniky, důvody, videa

13.04.2023

Jarní řez, Šittův řez, výchovný řez, výběr z letorostů, srovnávací výsadbový řez - v tomto článku a videích Vám představím techniky, důvody a nejvhodnější termíny řezu meruněk.


Než se pustíte do stříhání meruňky, přehrajte si toto video.


Odebírejte můj YouTube a nechte se mými videi provést celou sezónou 2024

Jak a kdy stříhat meruňku?

Meruňky stříhejte třikrát za sezónu - na Velikonoce, na Den dětí a na začátku prázdnin (hezky se to pamatuje). Velikonoční řez provádějte až když je strom v plném květu, aby v meruňce proudila míza a mohla rychle začít hojit rány. Omezíte tím šíření houbových chorob, tedy moniliózy. Řežte hluboko do loňských letorostů - pro silnou reakci a zpevnění konstrukce. Odstraňuji cca 50% loňských výhonů. Na Den dětí odstaňte letorosty rostoucí nahoru, dovnitř a křížem a ty vhodné zakraťte Šittovým řezem mezi osmým a dvanáctým pravým listem. Do slunovratu proveďte opět výběr z letorostů a odstraňte vše zbytečné. Vhodné letorosty už nezakracujte.

Stříhat meruňky po sklizni, tedy v červenci a v srpnu, je ryze ekonomický přístup (větší úroda), ale naprosto nevhodný pro meruňku. Nedokáže už do zimy zahojit ani proschnout rány a riziko napadení houbovými chorobami se velmi zvyšuje. 

Meruňky nikdy nestříhejte před Velikonocemi a nikdy po Slunovratu. 


Výchovný jarní řez meruněk

Ve videu vysvětluji základní principy jarního výchovného řezu mladé meruňky


V tomto videu naleznete vše, co potřebujete vědět o jarním řezu starší meruňky. 
Vřele doporučuji si toto video přehrát.


Jarní řez zákrsku meruňky pěsovné v kontejneru. V této fázi už se můžete pustit do stříhání meruňky.

Sledujte mě na Facebook

Přidejte se ke třem tisícům zahradníků s přístupem k mým videím, článkům a seminářům.

Chcete mě za průvodce řezem meruněk, jejich výživou a ochranou?


Meruňkový kurz na jaro 2024 za 390 korun

V kurzu Vás provedu komplexní jarní péčí o meruňku po celou jarní sezónu - řezem, výživou, ochranou i prevencí.

Součástí kurzu je i večerní on-line seminář, kde se mnou můžete konzultova své stromy a postupy.

Budete součástí studijní skupiny, ale kurzem si projdete v době, kdy máte čas nebo jste u svých stromů.


Přehrajte si úvodní díl kurz pro začátečníky a zjistěte, zdy by Vás tento způsob výuky bavil.

Jarní výběr z letorostů

V tomto videu zjistíte, proč stříhám "o pupen výše" a co po takovém řezu následuje. Stanete se skutečnými vládci tvaru své meruňky. Jednotlivých větví i celého stromu.

Provádíme v polovině května

Letní řez meruněk - video a nákres

Meruňky u který není proveden letní řez vytváří dlouhé větve, které budou mít tendenci se pod tíhou ovoce ohýbat. Dva letní řezy meruněk spočívají ve zkrácení letorostů a následném výběru z nového, jánského obrostu. 


Šittův řez meruňky

Nejdůležitější řez meruňky, jednoznačně. Kdo ovládne Šittův řez meruňky stane se jejím skutečným vládcem - tvaru a plodnosti. Veškeré informace o Šittově řezu naleznete níže na samostatném článku.

Kdy provést Šittův řez?

Šittův řez se provádí na přelomu května a června s tím, že koncem května se tímto způsobem zakrátí silné větve (kosterní, polo-kosterní) a začátkem června se řez provede i na slabších letorostech.

Proč se Šittův řez provádí?

Z několika důvodů. Pro zdvojení kvetení s odkladem pro zvýšení odolnosti proti mrazu. Pro ještě lepší možnost tvarovat větve a tvar koruny. Pro zpevnění konstrukce hlavních větví.

Jak provést Šittův řez?

Zakraťte letošní letorosty mezi osmým a dvanáctým pravým pupenem (nepočítejte ty malinké lístky na začátku letorostu) a to 1) buď na vnější list 2) neb o jeden či dva listy výše (pokud víte jak na to).

LETNÍ KLUB: ovocnářský video kurz s oradnou


Nechte se provést letním řezem a péčí o ovocné stromy. Konzultujte v poradně.

Od 1.6 do 31.8 mi můžete koukat při práci pod ruce. A radit se se mnou.

✅ Videa a rady napříč ovocnými stromy, napříč celým létem
✅ 3 večerní semináře zaměřené pouze na stromy členů LETNÍHO KLUBU
✅ Reportáž a živá vysílání z 2 denní road-show po Vašich zahradách (pouze mnou vybrané 4 zahrady)

✅ Praktický 1/2 denní workshop letního řezu ovocných stromů (v Praze)

Letní řez meruňky - výběr z jánského obrostu

Stejně jako po Velikonočním řezu, i po Šittovu řezu (přelom května a června) dojde k tvorbě 3-5 letorostů. Některé mají správný směr (ven z koruny) pro tvorbu koruny, některé jsou vodorovné a budou ideální jako plodonoše pro příští rok a některé rostou přímo nahoru a dovnitř stromu a ty beze zbytku odstraním. V letním řezu už letorosty nezakracuji a nechám je pořádně zesílit, abych mohl na jaře stříhat do co nejsilnějšího dřeva a získal opět velmi silnou reakci stromu.

Podzimní péče o meruňku


Pokud jste neprovedli letní řez meruňky, na podzim už ho neprovádějte. Meruňka špatně hojí rány a do mokrého podzimu a zimy by vstupovala oslabená a s otevřenými vstupními branami pro houbové choroby. Co ale můžete udělat a vřele to doporučuji - odstraňte všechny pahýly, čípky a nemocné větve. V těchto případech je bezpečnější provést podzimní zdravotní řez než nechat meruňku vstoupit do zimy s nemocemi.


Ale to zásadní, co byste měli pro svou meruňku udělat na podzim je zvýšit její obranyschopnost a připravit jí na zimu. Zapravte do záhonku pod stromem lopatu popela ze dřeva nebo jiné minerální hnojivo. Zalejte ji. A lopatou kvalitního kompostu nic nezkazíte.


Jak omladit meruňku?

Pro omlazení a zpevnění větví používám na jaře i v létě tento způsob řezu: Pokud mi strom vyjde vstříc a někde blíže ke kmeni dojde k obrostu správným směrem a se správným skloněním, využiji toho. Odstraním většinu staré větve a převedu její sílu do nové větvičky. 

Tento řez často používám u stromů, na kterých nebyly prováděny řezy a došlo tak k extrémnímu prodloužení hlavních úseků kosterních větví. Dlouho větve se pak lámou. Nejsou roztažené do stran. Jsou mimo dosah. V tom případě je vhodné tyto letorosty do stran hledat a podporovat a nakonec z nich udělat kosterní větve

Jak stříhat meruňku po napadení moniliózou?

Řez po napadení moniliózou má dvě pravidla: Všechno napadené dřevo musí pryč - a to nejen ze stromu, ale také ze zahrady. A za druhé - všechny rány musíte okamžitě zahojit aby se v nich hned neusadila monilióza.

Pokud Vás zajímá, jak s moniliózou bojovat bez chemie, přečtěte si tento článek:

Odebírejte můj YouTube a buďte celou sezónu v obraze

Na mém YouTube naleznete například záznamy seminářů, které čas od času uspořádám a kde se věnuji zajímavým tématům z oblasti péče o ovocné stromy. Na seminářích také radím posluchačům s jejich stromy na základě zaslaných fotek.

✉️ Kalendář sadařských aktivit v e-mailu ✉️

Jednou měsíčně rozesílám informační e-mail s přehledem ovocných aktivit pro aktuální měsíc. Přihlaste se k jeho odběru a získejte průvodce sezónou řezu a péče o ovocné stromy.

Sdílejte tento článek se svými přáteli