Řez meruňky: kalendář, techniky, důvody, videa
Jarní řez, Šittův řez, výchovný řez, výběr z letorostů, srovnávací výsadbový řez - v tomto článku a videích Vám představím techniky, důvody a nejvhodnější termíny řezu meruněk.
Než se pustíte do stříhání meruňky, přehrajte si toto video.
Odebírejte můj YouTube a nechte se mými videi provést celou sezónou 2024
Jak a kdy stříhat meruňku?
Meruňky stříhejte třikrát za sezónu - na Velikonoce, na Den dětí a na začátku prázdnin (hezky se to pamatuje). Velikonoční řez provádějte až když je strom v plném květu, aby v meruňce proudila míza a mohla rychle začít hojit rány. Omezíte tím šíření houbových chorob, tedy moniliózy. Řežte hluboko do loňských letorostů - pro silnou reakci a zpevnění konstrukce. Odstraňuji cca 50% loňských výhonů. Na Den dětí odstaňte letorosty rostoucí nahoru, dovnitř a křížem a ty vhodné zakraťte Šittovým řezem mezi osmým a dvanáctým pravým listem. Do slunovratu proveďte opět výběr z letorostů a odstraňte vše zbytečné. Vhodné letorosty už nezakracujte.
Stříhat meruňky po sklizni, tedy v červenci a v srpnu, je ryze ekonomický přístup (větší úroda), ale naprosto nevhodný pro meruňku a její budoucí zdraví. Nedokáže už do zimy zahojit ani proschnout rány a riziko napadení houbovými chorobami se velmi zvyšuje.
Meruňky nikdy nestříhejte před Velikonocemi a nikdy po polovině července.
🌳 ZDRAVÉ STROMY BEZ CHEMIE 🌳
V tomto videu naleznete vše, co potřebujete vědět o jarním řezu starší meruňky.
Jarní řez zákrsku meruňky + výchovný jarní řez mladé meruňky
Sledujte mě na Facebook
Přidejte se k tisícům zahradníků s přístupem k mým videím, článkům a seminářům.
Chcete mě za průvodce jarním řezem meruněk, jejich výživou a ochranou?
Meruňkový kurz na jaro 2025 za 390 korun
V kurzu Vás provedu komplexní jarní péčí o meruňku - řezem, výživou, ochranou i prevencí.
Součástí kurzu je i večerní on-line seminář, kde se mnou můžete konzultova své stromy a postupy.
Kurz už je pro Vás kompletně připraven a můžete tedy hned začít studovat. A ještě více se těšit na jaro. V návaznosti na vývoj sezóny přidám do kurzu bonusový článek nebo video, abych Vám dle aktuálního nástupu jara poradil jak a kdy na to.
Přehrajte si úvodní díl kurz pro začátečníky a zjistěte, zdy by Vás tento způsob výuky bavil.
Jarní řez a navazující výběr z letorostů
V tomto videu zjistíte, proč stříhám "o pupen výše" a co po takovém řezu následuje. Stanete se skutečnými vládci tvaru své meruňky. Jednotlivých větví i celého stromu.
Provádíme v polovině května
JARNÍ KLUB 2025
Vážení majitelé a majitelky meruněk, malých i velkých i těch ještě nezasazených,
pokud chcete průvodce celou jarní sezónou, nejen "meruňkovou" ale napříč ovocnými stromy, zvažte svou účast v mém JARNÍM KLUBU 2025, ve kterém členy provedu všemi aktivitami, vysvětlím důvody i techniky a budu konzultovat jejich stromy při on-line seminářích.
Karel Maroušek
Váš průvodce ovocnářskou sezónou
Letní řez meruněk - video a nákres
Meruňky u který není proveden letní řez vytváří dlouhé větve, které budou mít tendenci se pod tíhou ovoce ohýbat. Letní řez zpevní konstrukci stormu. Dva letní řezy meruněk spočívají ve zkrácení letorostů a následném výběru z nového, jánského obrostu.
Šittův řez meruňky
Nejdůležitější řez meruňky, jednoznačně. Kdo ovládne Šittův řez meruňky stane se jejím skutečným vládcem - tvaru a plodnosti. A jarní mrazíky Vám (třeba) nezničí úrodu. Jánský obrost, který se vytvoří po Šittovu řezu je plodonosný a kvete cca o týden později než zbytek stromu. A těch pár dní navíc často rozhoduje o úrodě či neúrodě.
Kdy provést Šittův řez?
Šittův řez se provádí na přelomu května a června s tím, že koncem května se tímto způsobem zakrátí silné větve (kosterní, polo-kosterní) a začátkem června se řez provede i na slabších letorostech.
Proč se Šittův řez provádí?
Z několika důvodů. Pro zdvojení kvetení s odkladem pro zvýšení odolnosti proti mrazu. Pro ještě lepší možnost tvarovat větve a tvar koruny. Pro zpevnění konstrukce hlavních větví.
Jak provést Šittův řez?
Zakraťte letošní letorosty mezi osmým a dvanáctým pravým pupenem (nepočítejte ty malinké lístky na začátku letorostu) a to 1) buď na vnější list 2) neb o jeden či dva listy výše (pokud víte jak na to).
LETNÍ KLUB: ovocnářský video kurz s oradnou
Nechte se provést letním řezem a péčí o ovocné stromy. Konzultujte v poradně.
Od 1.6 do 31.8 mi můžete koukat při práci pod ruce. A radit se se mnou.
✅ Videa Přes 20 videí + rady a doporučení napříč ovocnými stromy, napříč celým létem
✅ 3 večerní semináře zaměřené pouze na stromy členů LETNÍHO KLUBU
✅ Reportáž a živá vysílání z 2 denní
road-show po Vašich
zahradách
(pouze mnou vybrané 4
zahrady)
✅ Praktický 1/2 denní workshop letního řezu ovocných stromů (v Praze)
UKÁZKA VIDEA LETNÍHO KLUBU
Pozdní letní řez meruňky - výběr z jánského obrostu
Stejně jako po Velikonočním řezu, i po Šittovu řezu (přelom května a června) dojde k tvorbě 3-5 letorostů. Některé mají správný směr (ven z koruny) pro tvorbu koruny, některé jsou vodorovné a budou ideální jako plodonoše pro příští rok a některé rostou přímo nahoru a dovnitř stromu a ty beze zbytku odstraním. V letním řezu už letorosty nezakracuji a nechám je pořádně zesílit, abych mohl na jaře stříhat do co nejsilnějšího dřeva a získal opět velmi silnou reakci stromu.
Odebírejte mě na YouTube a nechte se provázet celou ovocnářskou sezónou
Podzimní péče o meruňku
Pokud jste neprovedli letní řez meruňky, na podzim už ho neprovádějte. Meruňka špatně hojí rány a do mokrého podzimu a zimy by vstupovala oslabená a s otevřenými vstupními branami pro houbové choroby. Co ale můžete udělat a vřele to doporučuji - odstraňte všechny pahýly, čípky a nemocné větve. V těchto případech je bezpečnější provést podzimní zdravotní řez než nechat meruňku vstoupit do zimy s nemocemi.
Ale to zásadní, co byste měli pro svou meruňku udělat na podzim je zvýšit její obranyschopnost a připravit jí na zimu. Zapravte do záhonku pod stromem lopatu popela ze dřeva nebo jiné minerální hnojivo. Zalejte ji. A lopatou kvalitního kompostu nic nezkazíte.
PODZIMNÍ KLUB 2024
✅ 15 instruktážních praktických videí (celkem 2,5 hodiny videa)
✅ Články s recepturami a postupy pro výrobu domácích přírodních hnojiv a pesticidů
✅ Sezónní praktické rady a doporučení
✅ 3 on-line semináře + přístup k nahrávkám
✅ Mé doporučení k zaslaným stromům na semináře
✅ Osobní setkání v ovocné aleji
✅ Ale hlavně - budete vědět jak na to. Bez chemie.
Jak omladit meruňku?
Pro omlazení a zpevnění větví používám na jaře i v létě tento způsob řezu: Pokud mi strom vyjde vstříc a někde blíže ke kmeni dojde k obrostu správným směrem a se správným skloněním, využiji toho. Odstraním většinu staré větve a převedu její sílu do nové větvičky.
Tento řez často používám u stromů, na kterých nebyly prováděny řezy a došlo tak k extrémnímu prodloužení hlavních úseků kosterních větví. Dlouho větve se pak lámou. Nejsou roztažené do stran. Jsou mimo dosah. V tom případě je vhodné tyto letorosty do stran hledat a podporovat a nakonec z nich udělat kosterní větve
Jak stříhat meruňku po napadení moniliózou?
Řez po napadení moniliózou má dvě pravidla: Všechno napadené dřevo musí pryč - a to nejen ze stromu, ale také ze zahrady. A za druhé - všechny rány musíte okamžitě zahojit aby se v nich hned neusadila monilióza.
Pokud Vás zajímá, jak s moniliózou bojovat bez chemie, tohle byste měli znát.
Odebírejte můj YouTube a buďte celou sezónu v obraze
Na mém YouTube naleznete například záznamy seminářů, které čas od času uspořádám a kde se věnuji zajímavým tématům z oblasti péče o ovocné stromy. Na seminářích také radím posluchačům s jejich stromy na základě zaslaných fotek.
✉️ Kalendář sadařských aktivit v e-mailu ✉️
Jednou měsíčně rozesílám informační e-mail s přehledem ovocných aktivit pro aktuální měsíc. Přihlaste se k jeho odběru a získejte průvodce sezónou řezu a péče o ovocné stromy.