Jedlé relaxační biotopy pro děti
Naše děti tomu říkají Kavárna
Je to část zahrady, o kterou se už s manželkou moc nestaráme. Je to revír našich kluků. Lesní jahody mnoha odrůd jako koberec pod vším tím dalším ovocem - hrušeň, maliny, borůvky, angrešt, réva, rybíz, josta. To vše na několika čtverečních metech v rohu zahrady. A už mají plán letošní výsadby. Do mezer v jahodách chtějí dát brusinky.
Kavárna je místo, kde mají soukromí pro svou neplechu, kreativitu, rozvoj a odpočinek. Bez nás.
Pomohli jsme jim vytvořit místo, kde mohou svobodně dýchat, zobat ovoce, vytrhávat plevel který stíní jahodám. Také dloubat klackem hlínu, pozorovat brouky, stavět domečky pro skřítky. A jen tak mimochodem se rozvíjet. A ten divoký a jedlý kout zahrady jim v tom všem jde naproti.
Držím Vám palce s vytvořením podobného prostoru pro Vaše děti, kde budou svobodní, ale stále v bezpečí tvořeném rodinnou zahradou. Na svém, kde si budou vytvářet své vlastní vztahy s keři, stromy, bylinami, hmyzem, ptáky, a vůbec s přírodou.
1. Vysvětlit a nakreslit
Až určíte, kolik prostoru tomuto projektu vyčleníte, povězte o tom svým dětem. Udělejte si spolu seznam ovoce, které by tam chtěli mít. Vysvětlete jim odolnost/rezistenci proti chorobám a co to znamená.
Projděte spolu zahradnictví a e-shopy a najděte a nechte si doporučit odolné odrůdy.
2. Připravit strom(y)
Základním principem vícevrstvého jedlého biotopu je otevřená kotlovitá koruna ovocného stromu, skrz kterou (a také pod kterou) svítí slunce na nižší vrstvy biotopu - keř a byliny.
Když ve školce řeknete, že chcete kotlovitou korunu se souměrnými kosterními větvemi, budou vědět. Ale stejně si to video pusťte.
3. Plán výsadby
Severně od kmene patří keř - rybíz. Za ním a pod ním už moc světla nebude. V prvních letech bude jižní cíp záhonu přesahovat korunu stromu a za pár let se koruna rozšíří nad záhon. Pak můžete počítat se světlem od jihovýchodu a od jihozápadu. No a to hlavní - polední slunce bude prosvítat středem otevřené koruny.
Možnost volby - základní kámen projektu
Chceme, aby si děti udělaly k biotopu vztah. A skrze biotop vztah k přírodě. A k domácímu pěstování ovoce. A k rodinné zahradě. A k práci. A aby se u toho bavily, rozvíjely a dělaly lumpárny.
A všechno tohle začne tam, kde jim dáte možnost volby. A když jim tu možnost na začátku seberete, bude to zřejmě Vás relaxační biotop nikoliv jejich. Tak ať tam první rok pěstují třeba hluchavky, no ne? A všechno jde průběžně nahradit nebo doplnit.
Návrh 3 typů biotopů
Kout zahrady
Dejte si pozor na stín jiných stromů nebo keřů. Najděte slunné místo ať můžete využít každý paprsek slunce.
Až budete biotop plánovat, koukejte se na biotop pohledem slunce - poledního, ranního a odpoledního.
Záhon se stromem
Menší verze biotopu, pokud máte méně místa nebo menší děti.
Důležité je najít slunečné místo, kde zvládnete vykopat vcelku velkou a hlubokou jámu.
Čím větší jámu vykopete, tím více kompostu a kvalitní půdy budete moci biotopu dát.
Květináč se stromem
Balkónová verze je sice malým biotopem, ale nebojte se použít pod zakrslý stromek i keř rybízu.
Budeme si hrát s tvarováním větví pomocí promyšleného řezu i pomocí drátků.
Použijte květináč s 20-30 litry kvalitní hlíny a kompostu.
Brzký letní řez meruněk pro dětské relaxační biotopy
Stromky obrazily a my musíme vybrat letorosty, které budou tvořit korunu. A zastřihnout je. A trochu si pomoci drátkem, aby byl tvar stromu perfektní.
O pár týdnů později... na předchozí řez reagoval strom vytvořením metly nových letorostů a já s z nich vyberu pouze ty, které budu chtít pro příští rok - pro stavbu kotlovité koruny.
Držím Vám palce
Přeji Vám, aby se Vám podařilo vybudovat místo, které budou děti vnímat jaké báječný a zábavný prostor pro vlastní nápady.