JARNÍ KLUB 2025
Vítejte v KLUBU těch, kteří to myslí se svými ovocnými stromy vážně
Program až do 15.5. 2025
( členské číslo: 348224 )
Dobrý den,
vážím si Vaší důvěry a těší mě Vaše ovocnářské nadšení.
Vítám Vás v JARNÍM KLBU, ve kterém Vás formou videí a článků provedu komplexní jarní péčí o ovocné stromy. Děkuji za Váš zájem o mé vzdělávací aktivity, užijte si své členství v KLUBU a já se s Vámi těším na shledanou.
Karel Maroušek, M.Sc., MBA
hodinový sadař & Váš trenér péče o ovocné stromy
NA CO SE MŮŽETE TĚŠIT VE VIDEÍCH A ČLÁNCÍCH?
JARNÍ ŘEZY
Prakticky si projdeme všechny jarní řezy ovocných stromů, a to jak na stromech, o které je pečováno, tak na stromech více či méně zanedbaných. Od mladých po statné, od zákrsků po vysokokmeny.
VÝŽIVA, HNOJENÍ, IMUNITA
V jarním klubu se zaměříme na komplexní výživu, hnojení a zvyšování obranyschopnosti ovocných stromů. Zaměříme na komplexní výživu a přírodní bio-aktivní látky. Nepřehnojuji, ale rozmazluji.
BOJ S CHOROBAMI A ŠKŮDCI
Bez chemie. To znamená častěji a důsledněji. Zaměříme se zejména na přírodní macerované preparáty, odvary a jíchy. Seznámím Vás s celou řadou účinných přírodních látek, koncentracemi a postupy přípravy.
Základní pohled do stromu je pohled SLUNCE
2 krátká videa ze sociálních sítí
Sledujte mě na některé ze sociálních sítí ať Vám má krátká videa neutečou.
Odkazy naleznete vpravo nahoře na střánce. Takovýchto krátkých videí na zajímavá témata už jsem letos dal na sociální sítě spoustu. Doporučuji všechny shlédnout a průběžně je sledovat.
5.5.
Muchovník a kanadské borůvky
1.5.
Vezmu na ně o víkendu vrbu a přesličku
O víkendu vezmu zahradu zleva do prava a použiji tentokrát pouze vývary z vrbové kůry a přesličky. Rychlá příprava, rychlá aplikace. Zaměřím se na švestky a révu kvůli roztočům - přeslička je výborný akaricid, ale roztoče musíte zasáhnout v době, kdy se stěhují na listy. Jak se zavrtají do listů, už na ně nemůžeme. U starších švestek se zaměřte na nové přírůstky a listy na plodných větvích. Roztok má i silné fungicidní účinky a tedy s postřikovačem určitě zajdu za všemi stromy, kde hrozí zvýšené riziko - Rubíny a další jabloně s horší odolností, vezmu kompletně hrušně a zkropím i broskvoně. No nakonec jsem obešel celou zahradu a postříkal úplně všechno.
Použijte stejný postup výroby se suchých bylin jako minule ale uvařte to až u stromů - pokud jedete na chalupu. Účinnost vývarů rychle klesá a i když se uvádí 24 hodinová možnost aplikace, nejlepší je použít ihned po výrobě A NAŘEDĚNÍ. Postřik provádějte v brzkých ranních hodinách nebo ideálně při soumraku. Slunce urychluje rozklad účinných látek a práce by tak byla téměř zbytečná.
1.5.
Natočil jsem instruktážní video
Pozvali si mě do mateřské školky v Čakovicích, kde ovocné stromy dělají zahradu hezčí, sladší a kde se děti na stromech učí jak funguje příroda. Ale o stromky se starají rodiče a výchova stromů neproběhla úplně dobře. Provedl jsem tedy výchovný opravný řez a natočil jim video, jak se mají o stromky dále starat a aby lépe rozuměly řezu těchto konkrétních ovocných stromů.
Novinka - meruňková roadshow Zlín a švestkové setkání Bořanovice
Setkání ve Zlíně i v Praze proběhly a bylo to prima. V obou případech jsme do hospody nešli a o to déle jsme se věnovali ovocným stromům a jejich řezu. A povídání. A degustaci :-)
Pokud jste během setkání udělali nějakou hezkou fotku, pošlete mi ji prosím na karel.marousek@hodinovy-sadar.cz. Děkuji

Meruňky - Zlín - 26.4.
Ještě před pár dny jsem nevěděl, zda mě zdravotní stav umožní cestu do Zlína absolvovat a pokud ano, tak v jakém rozsahu. Omlouvám se tedy za upřesnění na poslední chvíli:
Do Zlína se vydám podle plánu tuto sobotu, tedy 26.4. Setkání proběhne na zahradě u paní Jany na adrese Chlum č. 13 - v kopci nad Zlínem od 12.00 do 14.00. Projdeme řez několika meruněk, krásných i nemocných a povíme se o navazující sezónní péči o meruňky. Následně se přesuneme pěšky nebo auty do 800 metrů vzdálené hospůdky vyhlášené skvělými langoši. S velkým jídlem tam moc nepočítejte. V 16.00 budu muset skočit do auta, ale Vy můžete pokračovat v diskusi dále. Přeci jenom - kdy má člověk možnost poznat nové "sousedy" se stejným zájmem - o ovocné stromy.
Parkování u domu je možné pro 8 aut ale je tam k dispozici i blízká louka. Důležité tedy je. abyste mi, pokud se chcete zúčastnit, napsali e-mail na karel.marousek@hodinovy-sadar.cz - zda-li autem a počet lidí.
Na zahradě bude také připraveno posezení a pomůžeme přenést židle ke stromům, pokud by někdo potřeboval.
Tak pokud jste z okolí a nemáte ještě na sobotní odpoledne plán, rádi Vás také uvidíme. Jenom dejte vědět, že se chystáte.
Švestky - Bořanovice - 27.4.
Podle plánu, 27.4. se setkáme v Bořanovicích na jarním řezu mladých švestek.
Setkání proběhne od 14.00 a do 16.00 ostříhám (a budu komentovat řez) několik mladých (zato statných) stromů. Následně se přesuneme do blízké restaurace a posedíme, popovídáme.
Parkování aut je se starostou domluvené v ulicích U rybníka a V alejičkách. Dokud to bude možné, parkujte u rybníka v ulici U rybníka, poté dle možností u ulici U rybníka, poté v ulici V alejičkách, přednostně u vrat do čističky odpadních vod.
Zatím mám domluveno se starostou parkování pro 15 aut, ale i tak - pokud se chystáte do Bořanovic a ještě jste mi to nedali vědět, napište mi mail na karel.maroussek@hodinovy-sadar.cz. Kdyby bylo více aut, měl bych to starostovi říct.
Domluva se starostou je takové, že nebudeme parkovat v zeleni, nevjíždějte tedy prosím na tvárníky kolem rybníka a neparkujte jedním kolem v trávě.
Poté, co ostříháme stromy, se přesuneme do Grillbaru U bubeníka. Parkování v okolí restaurace je možné v přilehlých uličkách - respektujte prosím pravidla silničního provozu a místní značení.
24.4.
Přihnojení drobného ovoce na list
Listy drobného ovoce už jsou dostatečně vyvinuté a protože dnes prší a zítra bude krásné pršet, budu dnes odpoledne pravidelné obcházet rybízy, josty, angrešty a maliny a zespodu litů je kropit směsí Orgatex, Élan a Acti Vera.
Můžete vše smíchat a používat najednou (s přídavkem smáčedla - čtvrt litru piva nebo mléka na 10 litrů postřiku) ale pozor - všechno používejte s 10x slabší koncentrací, než je uvedeno na každém přípravku pro aplikaci zálivkou. A když budete stříkat opakovaně po celé dva dešťové dny, tím lépe. Pak už bude týden slunečno a aplikace na list nebude možná.
Na spodní straně listů se nacházejí dýchací otvory, přes které strom dokáže přijímat výživu. Dýchací otvory se ale otvírají do dostatečné velikosti pouze při 100% vlhkosti vzduchu, tedy ideálně přesně v tomhle počasí. A je třeba je držet ze spodu smáčené co nejdéle. Když je vítr osuší, je třeba je postříkat znovu. Tedy postřikovat do pohotovostního režimu a kdykoliv jdete ven, vezměte to přes své drobné ovoce. Pokud Vám už i stromy raší pravými pupeny, můžete to na ně aplikovat také. Ta první rašící lístečky výživu postřikem nepoužívám, čekám na pravé listy.
21.4.
Příšel čas na višně - prodloužená verze pro členy klubu
19.4.
Ostříhal jsem broskvoně - prodloužená verze pro členy klubu. Platí i pro nektarinky.
16.4.
Třešňový maratón
Během víkenda dám n YouTube toto video. Vám dávám s předstihem a přeji hodně štěstí s třešněmi. Jsou totiž trošku jiné než ostatní ovocné stromy.
15.4.
Už máte broskvoně v plném květu?
Já ještě ne, ještě týden, dva počkám. Ale pro ty z Vás, kterým už to květe naplno, přidávám toto starší video. Další budou následovat až se pustím do broskvoní.
14.4.
Stromky pro sloupovité zapěstování
14.4.
Začínám se švestkami
Ale se svými švestkami ještě 2 týdny počkám. Ale pro Vás, kteřým to kvete dříve - ať nemusíte čekat. Stejně musím těch oboecních švestek stihnout tolik, že nestíhám vše v úplně nejlepších termínech.
Video, které půjde na YouTube ve středu (a až ve středu bude k dispozici zde)
Extra 2 stromky výhradně do klubu
.. a jedem švestkový maraton z loňského roku ze Zahrad Myšlín
11.4.
Začínám s meruňkami
Mladší, menší, kotlovitá meruňka
A ještě jedna mladá meruně s terminálem
7.4.
7.4.
Hlavní chyby v řezu meruněk
7.4.
Přišel čas na další kolo bylinné magie a zopakujeme úplně stejný postup jako minule. Tentokrát proveďte postřik celého stromu elixírem z přesličky, kopřivy a vrbové kůry. Zasáhnout byste měli celý strom.
Než Vám směs vykvasí, postříkejte celý strom 1,5% roztokem jedlé sody, pokud jste tak ještě neučinili. Pokud jste tento postřik provedli a zároveň jste použili odvar z vrbové kůry pro záchranu meruněk před mrazem, teď proveďte výše popsanou třetí fázi a úvodní jarní boj s moniliózou budete mít hotový. Dále už pokračujete zdravotním řezem - tedy odstraňováním všeho, co začne "vadnout a zrznout".
7.4.
Výchovný řez třešně s nepravidelnou korunou
3.4.
Ochrana ovocných stromů před mrazem
Ve videu najdete i novinky ohledně Roadshow a setkání v Bořanovicích
Roadshow proběhne 26.4. a setkání v Bořanovicích 27.4.
Oprava - ve videu říkám dubová kůra ale je to VRBOVÁ KŮRA !!!
28.3.
Test cistlivosti na 1.5 % roztok jedlé sody
U stromů, které trpí moniliózou, ale samozřejmě ideálně u všech peckovin, které jdou právě do květu, doporučuji provést postřik 1.5% roztokem jedlé sody. Než ale smáčíte celý strom, vyzkoušejte si citlivost svého stromu na tuto koncentraci. Postříkejte jednu kvetoucí (nedůležitou) větev.
Jedlá sody upraví pH na stromech takovým způsobem, že se strom stane nevhodný prostředím pro život houbových chorob, které na strom přinese vítr. První postřik doporučuji provést v době, kdy je je strom z 20% v květu, tedy za pár dní.
Neexperimentujte s vyšší koncentrací! Nedávno mi někdo psal, že už 4% mu strom spálily.
27.3.
Jarní řez meruněk
Ještě nestříhejte, počkejte až budete vidět střapce listů na koncích větví. Zelená špička pupenu nestačí! Ale pojďme se podívat na postup řezu. A až přijde čas, natočím Vám pár stromků různých velikostí. A zatím tady trocha té jarní teorie spolu s ukázkami řezu. A švestky? Tam si počkáme ještě o chvilku déle. Neuspěchejte to. To, že stromy vykvetou neznamená, že v nich proudí míza pod dostatečným tlakem pro zahájení hojení ran. Není opravdu kam spěchat.
Aktualizace 28.3.
Mám jednu hodně brzkou. A když raší v Praze, raší zřejmě už i u Vás
Aby Vám neuteklo na mém YouTube
25.3.
První výživa zálivkou
O víkendu provedu první jarní přihnojení zálivkou a použiji k tomu:
- U starých stromů: 40 litrů zálivky (2ml Orgatrex + 0,5ml Élan na litr vody)
- U mladých stromků : 10 litrů zálivky (2ml Orgarex + 1ml Rhyzotonic + 0,5ml Élan na litr vody)
- U plodných mladých stromků ve věku do 10 let 25 litrů zálivky (2ml Orgatrex + 0,5ml Élan na litr vody)
- Ovocné keře: 5 litrů zálivky (2ml Orgarex + 1ml Rhyzotonic + 0,5ml Élan na litr vody)
U starých stromů po zalití s výživou použiji následně ještě přibližně stejné množství vody abych dostal hnojiva do větší hloubky. U mladších stromků mám záhonky, tam není potřeba dále prolévat vodou, kořeny jsou zatím mělko.
K mladým stromům budu ještě zapravovat kompost (později) a ke všem stromům jsem dal v zimě lopatu popela, k malým stromům lpatku. Pokud nemáte u stromů popel a nedostanou kompost, můžete zvýšit uvedené dávkování hnojiv o 50%.
24.3.
Jak držet zkrátka bláznivou korunu
23.3.
Jabloně, které se moc nepovedly
22.3.
Řez řady zanedbaných sloupovitých jabloní
20.3.
Aktivace přirozených obranných mechanismů ovocných stromů vůči houbovým chorobám
Kdo nemáte nasušeno z loňska, objednejte si. Ať můžeme příští víkend začít s první zálivkou.
Postup na přípravu:
30 gramů suché kopřivy (listy) a 20 gramů suché přesličky (nadzemní část) nadrtit do 2 litrů studniční nebo dešťové vody.
Při pokojové teplotě nechat macerovat 5 dní.
Naředit 10x
Použijte do 24 hodin
To stejné množství si nechám macerovat ještě v druhé lahvi (zeláku a demižonu - velikosti nádob a množství bylin zvolte dle množství stromů) a tu nechám kvasit 12 dní. Aplikovat budu ve 2 vlnách, týden po sobě. Každému velkému stromu dám 5 litrů 2x po týdnu, mladým stromkům z loňské výsadby 0,5 litrů 2x po týdnu. Stromky různé velikosti a stáří zhruba v tomto rozmezí. Zdvojuji nádoby, kdyby jedna nádoba shnila nebo chytla nějkaý falešný kvas, aby mi zbyla druhá. Jinak by stačilo odebrat a kvasit dále.
Objednejte si tedy co Vám chybí ať máte začátkem týdne suché byliny doma a můžete začít s výkvasem. Aby to doma nesmrdělo, navlékněte na hrdla nádob gumové rukavice. Důležitá je pokojová teplota alespoň 20°C.
Tento výkvas obsahuje sadu kyselin, které (nejen) v ovocných stromech aktivují syntézu fytoalexinu, který naleptává hyfy houbových chorob a zabraňuje tak jejich prorůstání stromem. Vlastně dáme stromu informaci, že je napaden moniliozou a že se má začít bránit.
Tuto proceduru provádím pouze 3x za sezónu, protože fytoalexin, který si strom sám vyrábí, je pro jeho buňky ve vysoké míře toxický. Strom má vlastní regulační mechanismy, nemůžete to "přehnat", ale radši nebudeme stromy zlobit a tento elixír zařadíme jako jednu z aktivit.
Tak se pustíme do zajímavé bylinné magie :-)
15. března
Proč čekám s meruňkami a proč ty své stříhám na etapy (prodloužená verze videa pro klub)
11. března
2 keře a 2 stromky prastarého rybízu - prosvětlení, příprava na omlazení, zpevnění
10. března
Jarní výchovný řez 36 ovocných stromů po podzimní výsadbě
Užijte si sadu maratonů :-) Natočil jsem pro Vás jarní výchovný řez - samozřejmě komentovaný do detailu a vysvětlující každé rozhodnutí. Výsadba těchto stromků proběhla na podzim a níže se můžete podívat na video z výsadby a maraton výsadbového výchovného srovnávacího řezu. Pořádná kupa teorie i praxe. Užijte si to a držím Vám palce ve vhodném výběru, podnoží, odrůd i konkrétních stromků. Jarní výsadbu Vám také natočím, ale kdo by chtěl sázet dříve, to stejné co vidíte v podzimních výsadbových videích platí (kromě mrazu) i v těch jarních.
A 2 podzimní videa pro lepší pochopení souvislostí
7. března
Drobné ovoce
Stromkové rybízy a angrešty jsou velmi křehké v prostou rozvětvení koruny. Je třeba je vyvazovat nejen kolem kmínku, ale provázek protáhnout i kolem některých větviček. A pořádně zafixovat ke kůlu.
V první části videa Vás provedu keříky černého rybízu a v druhé části pak stromkovými rybízy a angrešty od mladých po staré.
Nůžky, které používám
Včera jsem si objednal zásobu svých oblíbených nůžek, které se opět objevily na trhu. Zástupce importéra o tom nic neví, stále zjišťují jak to s těmito nůžkami letos bude, ale tento konkrétní typ s dá objednat v ČR i SR na několika e-shopech. Já bych měl zítra nůžky dostat, tak Vám dám vědět jestli dorazily ty pravé. Vloni jsem totiž koupil stejně označné nůžky, ale nebyly to ty stejné. Nejen že mají jinou (trochu zdobnou) pojistku, ale ač vypadají jinak skoro stejně, pracuje se s nimi jinak. Hledáte přesně ty nůžky, které jsou na obrázku v e-shopu Baumax pod tlačítkem. Dám vědět co přijde.
Plán výsadby
Už brzy začneme s jarní výsadbou ovocných stromů. A než se do toho pustíte - ať už řešít pár stromků k zasazení, nebo větší výsadbu, rady z mého podzimního článku Vám mohou přijít vhod.
4.března
Udržovací řez jabloní
Nad rámec všeho řečeného ve videu: Jedná to o Rubinolu. Právě tímto způsobem provádím udržovací řez Rubínů a Rubinol (a jejich kříženců a mutantů), tedy jabloní, které kvetou na konci větviček.
Získal jsem tak snadným řezem jabloň, se kterou už krom vlků nemusím v sezóně moc dělat a zároveň jsem tímto způsobem řezu ušetřil mnoho květů a tedy budoucích jablek.
27.února
Výchovný řez mladé jabloně - kotlovitá koruna
U mladých stromů by Vám nemělo jít o úrodu. Brzdí to růst stromů. Mě to ovšem v případě tohoto stromu nevadí, nechci aby zbytečně rostli. Má přestava je jednopatrová koruna ve 2-2,5 metrech - kotlovitá a nahoře roztažená téměř vodorovně.
Zítra Vám zajedu natočit řez kotlovité koruny starší jabloně, zítra večer by to mělo být zde.
27.února
Mladý stromkový angrešt - výchovný řez
Přidávám Vám další video o drobném ovoci, tentokrtát o výchovném řezu stromkového angreštu. To stejné platí pro angrešt či rybíz jiné barvy na kmínku.
Z videa zjistíte, že nejde ve školce jen o krásnou korunu připravenou k řezu ale také o kvalitní pupeny vně kosterních větví - na těch správných místech. Tak podle tohoto videa rovnou vybírejte, pokud se chystáte na nákupy.
24.února
V neděli jsem pro Vás natočil první letošní video řezu. Začal jsem mladou révou a keřem josty.
Keře révy jsou mladé, buď vloni na jaře zasazené, nebo předloni na podzim přesazené.
Jsou to mladé keře a každý z nich pro Vás budu zapěstovávat jiným způsobem na různé druhy vedení. Tak můžete se mnou celou sezónu sledovat, jak se jim bude dařit a jestli budou dělat to, co chci.
Starší révu Vám natočím zřejmě ještě před víkendem ať máte kompletní návod ještě před těmi vysokými teplotami co se blíží.
20.února
🧩 Plán únorových prací po konci mrazů - réva a drobné ovoce (s jabloněmi ještě počkám na předpověď)
🧩 Nový termín večerního on-line semináře (příští týden)
🧩 Pokračování loňské Akademie nových "hodinových sadařů" a zahájení nového ročníku
🧩 Další doporučení
Přípravky zmiňované ve videu
Přidávám i další, které si budu i sám kupovat nebo už je mám a na jaře je použiji

První jarní ošetření broskvoní
Před 14 dny jsem provedl druhý zimní postřik broskvoně (viz článek Zima). A o víkendu se pustím do dalšího kola ochrany broskvoní a tentokrát už před-jarního a zvolám Sulku. Sulka smrdí, ale začátkem února ještě mají všichni zavřená okna, tak tím nikoho nepobouříte :-)
Používám 500 ml Sulky na 10 litrů postřiku, tedy 5% roztok. Postřik by měl zasáhnou úplně celý strom a zatéci i do staré borky. Při aplikaci dávám pod stromy starý karton nebo malířskou fólii a pak to hodím do kontejneru. Síry mám v půdě dost a spousta se jí ještě ze stromu spláchne, tak ať nejde všechno do země.
Mráz nám tu aplikaci trochu odložil, tak se do toho pustíme až přejdou mrazy.
Před-jarní a jarní řez jabloní
Kalednář řezu jabloní od února do května
Řez Rubínů, Rubinol a Bohemií
Teorie: záznam semináře:
Omlazení a výchova jabloní
Video připravuji..
Pro ty, kteří spěchají, bydlí v teplější oblasti nebo mají odrůdy, které raší dříve
Než natočím videa z letošních řezů jabloní, přidám Vám sem mé starší video z úplně původního ovocnářského video-kurzu. Jako studijní materiál pro pochopení detailů výchovného řezu je to bezva.
Letos už to natočím s podstatně lepším vybavením :-)
A pro ty, kteří by se chtěli do svých hrušní pustit dříve než já
Ale hlavně pro pochopení základních principů ještě než se pustíe do práce.
Hrušně ještě nechte odpočívat.
Letos už natáčím s podstatně lepší vybavením :-)
Zima 24/25
Až se Vás jaro zeptá, co jste dělali v zimě...
Připravil jsem pro Vás stránku, na kterou budu skládat všechny své zimní aktivity - články a videa. Aby Vaše stromy vstoupily do nové sezóny zdravější a silnější. Všechno nám půjde lépe.
Klubové večerní on-line semináře
26.2. od 20.00 - náhradní termín
Kalendář před-jarních a jarních řezů
ZAKRACOVAT NEBO NEZAKRACOVAT?
➡️ 60 minut teorie
➡️ Otázky a odpovědi
➡️ Vizita 25 stromů z Vašich zahrad
Záznam semináře
Záznam druhé části semináře,
která proběhla 11.3.
30. března od 20.00
Výchovný řez mladých ovocných stromků
➡️ 30 minut teorie
➡️ Otázky a odpovědi
➡️ Vizita 25 stromů z Vašich zahrad
Záznam semináře
22.4. od 20.00
Opravné a zmlazovací řezy ovocných stromů
➡️ 30 minut teorie
➡️ Otázky a odpovědi
➡️ Vizita 25 stromů z Vašich zahrad
Záznam semináře