Roubování ovocných stromů

03.03.2023

Vytvořte si degustační strom na Vaší zahradě - nový, zábavný, tvořivý a krásný koníček pro Vás a celou Vaší rodinu.


Roubování jabloní

V letošním roce roubuji tuto jabloň za kůru vzhledem k většímu průměru větvičky než je síla roubu. Příští rok budu roubovat britskou kopulací na letorosty, které vzniknou po zastřižení větví pro roubování, tedy bude průměr podnoží a roubů stejný.

Na tuto starou jabloň chci nakonec naroubovat asi tak padesát odrůd. Pro letošek jsem jich narouboval prvních 15.

Po pár týdnech už vidíme rouby pučet a v některých případech dokonce vykvetou. Kvetení ale roub velmi vysiluje a je potřeba kvítky odstranit. Podívejte se na video.

A po dalších pár týdnech je potřeba provést výběr z letorostů a to jak na roubu tak na podnoži. Všechny rouby se chytly a už si chystám podmínky pro dalších 20 odrůd. Tak se na to podívejte. A jedeme dál :-)

Sběr roubů

Pro letošní rok už Vám to uteklo. Ale jestli opravdu chcete letos zkusit roubování, ještě mám pár dobrých roubů.

Pokud chcete roubovat peckoviny, měli byste rouby sebrat v průběhu zimy, v době vegetačního klidu. Peckoviny totiž kvetou dříve, klidně i v únoru a my potřebujeme rouby, které ještě neraší. Pokud jste to v zimě nestihli, nezoufejte, i v březnu lze odebrat kvalitní (nerozkvetlé) rouby na severní straně stromu. A když už kvete, nižší pupeny na loňském letorostu spí déle. Sběr roubů z jádrovin je lépe provádět na konci zimy, tedy v lednu a v únoru, ale není problém sbírat rouby v březnu, často i zpočátku dubna.


Uskladnění roubů

Někde Vám říkají, jak stačí zabalit rouby do mokrých novin a v mikrotenovém sáčku je nechat v šuplíku v lednici. Někde zase tvrdí, že musíte mít hluboké jámy. Řešení, které popisuji ve videu je nejlepší. Časově nenáročné a díky použití písku sterilní.

A takhle nyní vypadá  můj roubový koutek. Měl bych to mít označené, ale odrůdy pro své experimenty si pamatuji.

Techniky roubování: do rozštěpu, kopulací a za kůru

Pro vhodný způsob roubování se rozhodujeme na základě velikosti podnože a roubu. Pokud jsou stejně tlustí, roubujte kopulací. Když je podnož širší, efektivní je roubování do rozštěpu, pokud roubuji do starších kmenů, volím roubování za kůru.

V průběhu sezóny do tohoto článku vkládám nová videa a fotky. Tak se průběžně vracejte a sledujte jak pokračuji. Snad se mi letos rouby dobře ujmou. 

Důvody roubování

Ovocné stromy roubuji z několika důvodů. Tím nejzajímavějším je provádění experimentů, dalším důvodem může být malá zahrada a přitom chuť pěstovat více odrůd než se na ní vejde stromů. Třetím a nejdůležitějším důvodem je použití silné a hluboko kořenící podnože, odolné vůči chorobám, na kterou roubuji odrůdy, které by pro danou lokalitu nebyly jinak vhodné.


Roubování švestky za kůru podnože

Úspěšné roubování švestky za kůru
Úspěšné roubování švestky za kůru

Roubování 2023:
jabloně, švestky a třešně

Na co se zde v sezóně 2023 můžete těšit?

Roubování jabloní 

Jabloně budeme roubovat za kůru a kopulací, tedy tak, jak jsem rouboval strom ve videu. Naroubujeme tedy 3-5 odrůd na již založenou korunku jabloně.

Roubování švestek

Švestky budeme roubovat za kůru, a to jak u mladých, koupených podnoží, tak i za starou kůru vzrostlých stromů. U švestek se můžete těšit i na letní očkování.

Roubování třešní

Třešně budeme roubovat za kůru mladých odnoží plané třešně a vyzkoušíme si i roubování do rozštěpu a očkování. Uvidíme, která technika bude úspěšnější.


Jarní výchovný řez roubovaných jabloní

Moje roubování zde můžete průběžně sledovat, článek budu až do léta aktualizovat.

Celou sezónu 2023 budu do tohoto článku přidávat nová videa a postřehy ze své vlastní roubovací tvorby i experimenty rodin, které trénuji osobně či v kurzu. 

Dostávejte informace o novinkách v tomto článku e-mailem.

Pokud tento článek čtete až když všechno kvete nebo v létě, NEZOUFEJTE


Jarní roubování ze stromu na strom

Vtip je v tom, že si najdu loňský letorost který roste na severu, ve stínu a odeberu si z něj spodní část, kde pupeny ještě spí, i když už celý strom kvete. 

Letní očkování peckovin

V létě naočkujeme meruňky a broskve na jednoleté podnože mandloní. Mandloně jsou totiž velmi odolné vůči chorobám. Máte pecku mandloně? Zasaďte ji.

Celou sezónu mi můžete koukat pod ruce

Na sezónu 2023 jsem otevřel KLUB těch, co to myslí s ovocnými stromy vážně.

Sdílejte článek se svými přáteli