Roubování ovocných stromů

03.03.2023

Vytvořte si degustační jabloň s desítkami různých odrůd na Vaší zahradě - nový, zábavný, tvořivý a krásný koníček pro Vás a celou Vaší rodinu. Přeneste si tu skvělou a zdravou švestku od kamaráda na svou zahradu.


Roubování jabloní

Vloni jsem roubuval tuto jabloň za kůru vzhledem k většímu průměru větvičky než byla síla roubu. Letos budu roubovat stejným způsobem další větve a britskou kopulací pak na letorosty, které vznikly po zastřižení větví pro roubování v loňském roce - tedy bude průměr podnoží a roubů stejný.

Na tuto starou jabloň chci nakonec naroubovat asi tak padesát odrůd. Vloni jsem jich narouboval prvních 15 a letos přidám dalších 15-20.

Po pár týdnech už vidíme rouby pučet a v některých případech dokonce vykvetou (některé jabloně kvetou na jednoletých výhonech). Kvetení ale roub velmi vysiluje a je potřeba kvítky odstranit. Podívejte se na video.

A po dalších pár týdnech je potřeba provést výběr z letorostů a to jak na roubu tak na podnoži. Všechny rouby se chytly a už si chystám podmínky pro dalších 20 odrůd. Tak se na to podívejte. A jedeme dál :-)

Sběr roubů

Pokud chcete roubovat peckoviny, měli byste rouby sebrat v průběhu zimy, v době vegetačního klidu. Peckoviny totiž raší a kvetou dříve, klidně i v únoru a my potřebujeme rouby, které ještě neraší. Pokud jste to v zimě nestihli, nezoufejte, i v březnu lze odebrat kvalitní (nerozkvetlé) rouby na severní straně stromu. A když už kvete, nižší pupeny na loňském letorostu spí déle. Sběr roubů z jádrovin provádím v únoru, ale není problém sbírat rouby v březnu, často i zpočátku dubna (severní strany stromů).


Uskladnění roubů

Někde Vám říkají, jak stačí zabalit rouby do mokrých novin a v mikrotenovém sáčku je nechat v šuplíku v lednici. Někde zase tvrdí, že musíte mít hluboké jámy. Řešení, které popisuji ve videu je nejlepší. Časově nenáročné a díky použití písku sterilní.

A takhle nyní vypadá  můj roubový koutek. Měl bych to mít označené, ale odrůdy pro své experimenty si pamatuji.

Techniky roubování: do rozštěpu, kopulací a za kůru

Pro vhodný způsob roubování se rozhodujeme na základě velikosti podnože a roubu. Pokud jsou stejně tlustí, roubujte kopulací. Když je podnož širší, efektivní je roubování do rozštěpu, pokud roubuji do starších kmenů, volím roubování za kůru.

V průběhu sezóny do tohoto článku vkládám nová videa a fotky. Tak se průběžně vracejte a sledujte jak pokračuji. Snad se mi letos rouby dobře ujmou. 

Kurz roubování 2024

Chcete si roubování vyzkoušet na své zadradě nebo na balkóně? Nechte se všemi aktivitami provést v rámci kurzu, kde krok po kroku projedeme vším potřebným - přípravou, roubováním i další péči o roubované stromky.

Důvody roubování

Ovocné stromy roubuji z několika důvodů. Tím nejzajímavějším je provádění experimentů, dalším důvodem může být malá zahrada a přitom chuť pěstovat více odrůd než se na ní vejde stromů. Třetím a nejdůležitějším důvodem je použití silné a hluboko kořenící podnože, odolné vůči chorobám, na kterou roubuji odrůdy, které by pro danou lokalitu nebyly jinak vhodné.


Roubování švestky za kůru podnože

Úspěšné roubování švestky za kůru
Úspěšné roubování švestky za kůru

Roubování a očkování 2024:
jabloně, švestky a třešně

Na co se zde v sezóně 2024 můžete těšit?

Roubování jabloní 

Jabloně budeme roubovat za kůru a kopulací, tedy tak, jak jsem rouboval strom ve videu. Naroubujeme tedy 3-5 odrůd na již založenou korunku jabloně.

Roubování švestek

Švestky budeme roubovat za kůru, a to jak u mladých, koupených podnoží, tak i za starou kůru vzrostlých stromů. U švestek se můžete těšit i na letní očkování.

Očkování třešní

Třešně budeme očkovat na spící očko, tedy na konci léta. Očko zůstává na podzim spát a probudí se až další jaro. Tento způsob zaručuje úspěch i začátečníkům.


Jarní výchovný řez roubovaných jabloní

Pokud tento článek čtete až když všechno kvete nebo v létě, NEZOUFEJTE


Jarní roubování ze stromu na strom

Vtip je v tom, že si najdu loňský letorost který roste na severu, ve stínu a odeberu si z něj spodní část, kde pupeny ještě spí, i když už celý strom kvete. 

Letní očkování peckovin

V létě naočkujeme meruňky a broskve na jednoleté podnože mandloní. Mandloně jsou totiž velmi odolné vůči chorobám. Máte pecku mandloně? Zasaďte ji.

Sdílejte článek se svými přáteli