Řez švestek a slivoní: kalendář, důvody, techniky, videa

08.03.2024

V tomto článku naleznete:
Jarní řez · Výchovný řez · Letní řez · Diferenciační řez 
· Zimní zmlazovací řez · Opravný řez

Videa, návody, tipy, fotky

 

Než vezmete do ruky nůžky a pilku, přehrajte si toto video.

🌳 ZDRAVÉ STROMY BEZ CHEMIE 🌳 

Kdy stříhat švestku a jak na to?

Většina lidí si mylně myslí, že řez švestky se provádí v předjaří. Bohužel mnoho článků na internetu přebírá tuto informaci a navádí Vás tak k zásahu, který by měl negativní vliv na zdraví Vašich stromů. Pouze výjimečně a pouze u několika odrůd švestek (např. Švestka pravá či Durancie) je možné provádět zimní a přej-jarní zmlazovací řez. U většiny odrůd švestek ale předčasným řezem riskujete rozvoj houbových chorob.. Dopřejte své švestce možnost hojit rány. A to může až v dob, kdy v ní proudí míza. Stříhejte jí tedy až v době, kdy švestka kvete a kdy už raší i listové pupeny. Nejdříve pak době, kdy je těsně před rozkvětem.



Odebírejte můj YouTube a nechte se mými videi provést celou sezónou 2024
Na mém YouTube kanálu naleznete i zázanamy zimních seminářů,
například kompletní Kalendář řezu ovocných stromů.

Chcete mě za průvodce jarním řezem švestek, jejich výživou a ochranou?


Jarní švestkový video kurz na jaro 2024 a 2025 za 390 korun

V kurzu Vás provedu komplexní jarní péčí o švestku po celou jarní sezónu - řezem, výživou, ochranou i prevencí. 

Součástí kurzu je i večerní on-line seminář, kde se mnou můžete konzultovat své stromy a postupy.

Budete součástí studijní skupiny, ale kurzem si projdete v době, kdy máte čas nebo jste u svých stromů.

Kromě video kurzu o řezu a péči o švestku mám pro Vás i kurz pro začátečníky. Přehrajte si úvodní lekci.

Kdy stříhat švestku?

Tento článek popisuje řez švestek od jara až do zimy, od malých stromků po dospělé. Švestky mají křehké dřevo a rády se lámou pod tíhou ovoce, proto je potřeba do švestky každý rok říznout a dlouhé letorosty zakracovat. Peckoviny jsou náchylné na nemoci, kterým se daří ve vlhkém prostředí, a tedy je nutné švestku stále prosvětlovat a provzdušňovat. 

Jarní řez švestek 

V březnu, až skončí mrazy a ideálně až v dubnu nebo těsně před rozkvětem - odstaňte vlky a všechny větve, které vedou dovnitř stromu. Pokud máte v jednom místě více loňských letorostů, vyberte si ten (ty) nejvhodnější pro tvarování koruny a proveďte zakrácení dle videa výše. Odstraňte vše suché, zlomené a viditelně nemocné. Pokud se Vám v minulosti zlomila nějaká větev a máte tedy "lámavou" odrůdu, plodné větve v hlavní koruně stromu zkraťte o 1/3 aby nedošlo k jejich zlomení pod tíhou ovoce nebo vlivem silného větru.

Letní řez švestek

V průběhu celého léta vystřihujte nemocné větve a také letorosty, které vyrůstají ze starého dřeva dovnitř do koruny (vlky). Dále zkracujte na 10cm větvičky, které rostou ze starých větví přímo vzhůru a chcete je použít pro omlazení původní větve. Pokud dochází ke křížení nebo souběžnému růstu, upravte větve dle potřeby. Každý nový letorost, který dosáhne délky 50-70cm zkraťte o 1/3 - 1/2 na pupen směrem ven (nebo o jeden výše). 

Podzimní řez švestek

Na podzim proveďte řez větví, které se poškodily pod úrodou nebo při sklizni. Odstraňte nemocné větve. Pokud jsou kolem kmene výmladky, které jste v létě nevystříhali, udělejte to co nejdříve. Jinak na podzim už do švestek radši moc neřežu. není ani důvod, když mám dobře udělaný letní řez.  Zkontrolujte, že všechny řezné rány jsou před zimou zatřené směsí vodou ředitelné barvy a balzámu n a ovocné stromy.

Nevíte jak na to? Přihlaste se na švestkový podzimní seminář (o kousek níže).



Pozor, švestka má velmi křehké dřevo a tak pracujte vždy radši ze štaflí než z větví. A když už musíte do stromu, stůjte jen na silných větvích a přímo u kmenu. Takových už bylo, co si mysleli že je to unese a teď litují.

LETNÍ KLUB: ovocnářský video kurz s poradnou


Nechte se provést letním řezem a péčí o ovocné stromy. Konzultujte v poradně.

Od 1.6 do 31.8 mi můžete koukat při práci pod ruce. A radit se se mnou.

✅ Přes 20 videí + rady a doporučení napříč ovocnými stromy, napříč celým létem
✅ 3 večerní semináře zaměřené pouze na stromy členů LETNÍHO KLUBU
✅ Reportáž a živá vysílání z 2 denní road-show po Vašich zahradách (pouze mnou vybrané 4 zahrady)

✅ Praktický 1/2 denní workshop letního řezu ovocných stromů (v Praze)

Záznam semináře: PODZIMNÍ PÉČE O ŠVESTKU

Pokud jste neprovedli letní řez, proveďte ho na podzim, nic nepokazíte - odstraňte vše suché a nalomené, prosvětlete strom, odstraňte vlky a zakraťte dlouhé letorosty. Pokud máte na stromě nemocné větvičky, které napadla monilióza, odstraňte je ať se nemoc dál nešíří. Odstraňte také moniliové plody. Vystříhejte výmladky, které vyrůstají dole z kořenového krčku nebo z kořenů. Všechny rány ale zatřete ať strom nevstupuje do zimy s otevřenými ránami, které už nestihnou zaschnout.

Ale to zásadní, co byste měli pro svou švestku udělat na podzim je zvýšit její obranyschopnost a odolnost vůži mrazu - alespoň jí zapravte do půdy kolem kmene lopatu popela z čistého dřeva a pár hrstí kompostu, ideálně s trychodermou.


PODZIMNÍ KLUB 2024

Připravil jsem pro Vás video-kurz plný zajímavých podzimních témat:

✅ 15 instruktážních praktických videí (celkem 2,5 hodiny videa)
✅ Články s recepturami a postupy pro výrobu domácích přírodních hnojiv a pesticidů
Sezónní praktické rady a doporučení
3 on-line semináře + přístup k nahrávkám
Mé doporučení k zaslaným stromům na semináře
Osobní setkání v ovocné aleji
Ale hlavně - budete vědět jak na to. Bez chemie.

Zimní zmlazovací řez švestek

Toto platí pouze pro Domácí švestku obecnou a pár dalších, starých, velmi odolných odrůd švestek a slivoní. U moderních a náchylných odrůd tento řez raději neprovádějte.

Můžete využít zimního období, kdy je míza zatažená do kořenů a kmene a provést odstanění několika kosterních větví nebo vyříznutí pyramidálního klínu nahoře v koruně. Tento řez dělejte pouze v případě, že máte chuť, čas a energii věnovat se své švestce na začátku jara, protože reakce na tento řez je enormní. 

Velkém množství mízy se začne na jaře tlačit tlačit do kurzy stormu, kde je méně větví, než bylo na podzim a strom tak reguje tvorbou velkého množství nových přírůstků. Ty je pak potřeba zakracovat - viz odstavec letní řez.

Tento řez využívám pro zmlazení straých stromů, které nemají přírůsty abych dosáhl tvorby nových větví a nového plodonosného obrostu. 

Pokud se ovšem takto ošetřené švestce nebudete v sezóně věnovat, budete mít akorát spoustu vlků plných pichlavých trnů a efekt nebude žádný, spíš naopak. 

Všechn rány po zimním řezu musí být okamžitě zatřeny směsí vodou ředitelné barvy a balzámu.

Proč to funguje v zimě a na jaře už ne? Protože když už jsou pupeny narašené, všechna míza už proudí stromem a při hlubokém řezu v jarním období už strom nemá nadbytek mízy - ta byla odstraněna spolu s větvemi. Reakce tedy přijde, ale určitě ani zdaleka taková, jako v při provedení zimního řezu.


Zimní péče o švestku - odstranění moniliových plodů

Sledujte mě na Facebook

Přidejte se k devíti tisícům zahradnic a zahradníků, kteří mě sledují na Facebook a budete o všech mých sadařských aktivitách vědět vždy včas.

Jak provést výchovný řez švestky?

Podívejte se na video komentovaného řezu švestky 5 let po výsadbě. Výchovný řez u slivoní provádím dvakrát ročně - v předjaří, v březnu, po mrazech a před vykvetením a potom začátkem léta, kdy provedu výběr z letorostů vzniklých po jarním řezu - odstraním to co jde nahoru, dovnitř nebo křižuje a letorosty zastříhnu cca o polovinu - o pupen výše. Na konci léta první letorost odstraním.  2x ročně mám tak možnost tvarovat korunu.

Jak provést zdravotní řez švestky?

Vyřezání zaschlých pahýlů a přebujelých vlků, provádějte v době nejsilnější vegetace, kdy strom má největší sílu hojit své rány. Tedy v plné vegetaci, začátkem léta.

V žádném případě se nepouštějte do čištění a dalších radikálních zásahů v průběhu podzimu a zimy. Riskujete, že švestka půjde do zimy s nezahojenými ránami a ty se po promrznutí stanou vstupní branou pro houbová a jiná  onemocnění. Pokud ovšem dojde k vylomení větve, proveďte opravný řez a ošetření rány okamžitě - v jakémkoliv ročním období.

Jak omladit švestku na jaře a v létě?

Mladá švestka žene za sluncem a my jí musíme větve sklánět dolů, aby se k ovoci a k pupenům dostalo světlo. Pak ale přijde v životě švestky zlom a pod vahou ovoce se větve začnou ohýbat a sklánět dolů. Neposlouchejte rady, které Vám říkají, že máte na švestce odstranit vše, co roste přímo vzhůru. Právě těmito větvičkami si švestka sama omlazuje staré větve. A Vy toho můžete také využít a švestku zmladit. Staré a málo plodné skloněné větve odstranit a novou korunu založit právě na těch mladých, kolmých - ideálně když do nich zamlada stříhnete abyste si zajistili obrost do strany o metr dříve, než to udělá příroda po svém.


✉️ Kalendář sadařských aktivit v e-mailu ✉️

Jednou měsíčně rozesílám informační e-mail s přehledem ovocných aktivit pro aktuální měsíc. Přihlašte se k jeho odběru a získejte průvodce sezónou řezu a péče o ovocné stromy.

Vaše nejčastější otázky.
A odpovědi.

1. Stříhat švestky až po sklizni?

Tento přístup je ryze ekonomický, ale nevhodný. Strom vstupuje do mokrého podzimu a do zimy s čerstvými ránami a z těch se stává vstupní brána pro houbové choroby. Po sklizni odstraňte pouze větve, které se pod tíhou ovoce zlomily nebo větve suché a nemocné. Můžete také provést prosvětlení, ale pouze redukcí letošních přírůstků, do staršího dřeva už nestříhejte a neřezejte.

2. Jak omladit starou švestku?

Staré odplozené větve se omlazují pomocí vlků, které rostou směrem vzhůru v místě před ohnutím větví pod vodorovnou úroveň. Takový vlk na konci května zakraťte za cca 5. listem (o jeden list výše než chcete) a v červnu odstraňte horní letorost. Tím získáte letorost vedoucí ven ze stromu. Takový letorost příští jaro zastřihněte na pupen ven (nebo o jeden výše) a dále ho směrujte ven ze stromu do vykloněné polohy. Když je tato větvička připravená, odstraňte hned za ní původní větev. 

3. Proč má švestka na severní straně vysychá a neplodí?

Švestky často vysychají na severní straně stromů a to z důvodu absence slunečního svitu. Řešením je snížení terminálu a vytvoření pyramidálního klínu v koruně, skrz který do stromu i na severní stranu proniká slunce. Další možností (pokud nechcete snižovat strom zakrácením terminálu) je celkové prosvětlení stromu mezi patry, aby slunce pronikalo stromem i na severní stranu s švestky.

4. Proč mám švestky plnou trnů které zasychají?

Nebyl proveden letní řez, tedy zakrácení dlouhých letorostů na cca 1/2. Pokud jsou dlouhé  letorosty ponechány v létě bez zakrácení, vytváří na nich švestka špičaté trny, které nemají dlouhou životnost a pak vysychají. Řešením je pravidelné provádění letního řezu švestek.

5. Jak a kdy provést radikální řez švestky?

Zejména řežte ve vhodném termínu, tedy v době, kdy švestka rychle regeneruje a hojí rány. Tedy od plného květu do poloviny léta. Později už hluboký řez nedoporučuji, rány by nezaschly a v zimě promrzaly. Nikdy neřežte více než 1/4 objemu stromu ať nezačnou odumírat kořeny. Nejdříve snižte terminál na sadu vhodných kosterních větví, které nahoře vytvoří pyramidální klín. K tomu můžete v prvním roce vyříznout 2-3 největší vlky, které nejvíce zahušťují korunu. Další rok na jaře vystříhejte zespodu větví jejich nejstarší části a zbylé vlky.

6. Proč švestka shodila listy už na konci léta?

Švestka je citlivá na střídavou vlhkost u kořenů a na sucho. Pokud bylo v létě sucho a Vy jste švestku nezalévali, může se stát, že dojde k předčasnému opadu listů. Řešením je zálivka v suchých obdobích. Strom je živý a na jaře se normálně probudí.

7. Provádět zimní řez švestky?

Zimní řez švestky provádím pouze u odolných odrůd švestek, které netrpí moniliózou a pouze v případě, že chci strom významně omladit. U stromů, které trpí houbovými chorobami, zimní řez neprovádím a nechám veškeré stříhání až na dobu, kdy míza proudí stromem a ten je schopen rychle hojit rány.

Odebírejte můj YouTube

Na mém YouTube najdete další videa řezu ovocných stromů a také záznamy mých seminářů se zajímavými tématy a také on-line vizitami, kde z fotek radím posluchačům seminářů se stromy na jejich zahradách.

A dejte ODEBÍRAT až tam přijdete. Děkuji za podporu.

Sdílejte článek se svými přáteli