Řez švestek, slivoní, rynglí a dalších kadlátek

08.03.2023

Prosím Vás za ty švestky - začněte s tím stříháním a řezáním až po mrazech. A ještě lepší bude, když počkáte až bude těsně před květem. To už v ní proudí míza a tedy je schopna si hojit rány. Vy ještě do stromu bez květů dobře uvidíte a můžete tedy stříhat a řezat promyšleně a precizně.


Video: Kdy stříhat švestku a jak na to

Rychlý úvod do stříhání a řezu švestek s ukázkou řezu trošku zanedbané švestky.


Jarní řez švestek 

Začátkem března, tedy těsně před květem, odstaňte vlky a všechny větve, které vedou dovnitř stromu. Pokud máte v jednom místě více loňských letorostů, vyberte si ten (ty) nejvhodnější pro tvarování koruny a proveďte zakrácení dle videa. Odstraňte vše suché, zlomené a viditelně nemocné. Plodné větve v hlavní koruně stromu zkraťte o 1/3 aby nedošlo k jejich zlomení pod tíhou ovoce nebo vlivem silného větvru.

Letní řez švestek

V průběhu celého léta vystřihujte nemocné větve. Také letorosty, které vyrůstají ze starého dřeva dovnitř do koruny (vlky). Dále zkracujte na 10cm větvičky, které rostou ze starších větví přímo vzhůru a chcete je použít pro omlazení původní větve. Pokud dochází ke křížení nebo souběžnému růstu, upravte větve dle potřeby. Každý nový letorost, který dosáhne délky 50-70cm zkraťte o 1/3 na pupen směrem ven (nebo o jeden výše). 

Podzimní řez švestek

Na podzim proveďte řez větví, které se poškodily pod úrodou nebo při sklizni. Odstraňte nemocné větve. Pokud jsou kolem kmene výmladky, které jste v létě nevystříhali, udělejte to co nejdříve. Jinak na podzim už do švestek radši moc neřežu. není ani důvod, když mám dobře udělaný letní řez.  Zkontrolujte, že všechny řezné rány jsou před zimou zatřené směsí vodou ředitelné barvy a balzámu n a ovocné stromy.

Opravný řez švestky

Vyřezání zaschlých pahýlů a přebujelých vlků, provádějte v době nejsilnější vegetace, kdy strom má největší sílu hojit své rány. Tedy v plné vegetaci, začátkem léta.

V žádném případě se nepouštějte do čištění a dalších radikálních zásahů v průběhu podzimu a zimy. Riskujete, že švestka půjde do zimy s nezahojenými ránami a ty se po promrznutí stanou vstupní branou pro houbová a jiná  onemocnění. Pokud ovšem dojde k vylomení větve, proveďte opravný řez a ošetření rány okamžitě - v jakémkoliv ročním období.

Zmlazovací řez švestky

Mladá švestka žene za sluncem a my jí musíme větve sklánět dolů, aby se k ovoci a k pupenům dostalo světlo. Pak ale přijde v životě švestky zlom a pod vahou ovoce se větve začnou ohýbat a sklánět dolů. Neposlouchejte rady, které Vám říkají, že máte na švestce odstranit vše, co roste přímo vzhůru. Právě těmito větvičkami si švestka sama omlazuje staré větve. A Vy toho můžete také využít a švestku zmladit. Staré a málo plodné skloněné větve odstranit a novou korunu založit právě na těch mladých, kolmých - ideálně když do nich zamlada stříhnete abyste si zajistili obrost do strany o metr dříve, než to udělá příroda po svém.

Chcete mi celou sezónu koukat pod ruce?

Na Facebook už běží bezplatný kurz na celou sezónu 2023

Sdílejte článek se svými přáteli