Řez jabloní: Kalendář, důvody, techniky, videa

09.03.2023

Jak a kdy stříhat jabloně?

Tento článek a videa Vás provedou celým kalendářem řezu jabloní od jarního až po podzimní - posklizňový. Ukáži Vám ve videích, jak na naší zahradě, v sadech, obecních alejích i u svých zákazníků stříhám a řežu jabloně všeho věku - od výsadby až po staré vysokokmeny.


⬇️ Kalendář řezu jabloní ⬇️

Jarní řez jabloní

Jarní řez jabloní lze provádět už od poloviny února, ideální dobou je první polovia března. Už téměř nehrozí promrznutí pupenů po řezu a zároveň pupeny ještě spí, a tedy nedochází při řezu k jejich poškození. V dubnu a květnu stále můžete stříhat, přicházíte ovšem o výhody před-jarního řezu a strom zbytečně vysilujete zbytečným kvetením.


Výsadbový výchovný řez

Výchovný řez několika jabloní

Zmlazení staré jabloně


Jarní výchovný řez jabloní

U mladých jablůněk je na jaře třeba dodržovat několik základních pravidel:

✅ Každé stříhnutí promyslete z pohledu nových vrcholových pupenů (terminálu i kosterních větví). První pupen se vykloní jen málo a bude pokračovat vzhůru, druhý se vykloní trochu více (aby nebyl ve stínu). Nové letorosty vyrostou přesně v tom směru, ve kterém je na větvičce nasazen pupen. 

✅ Dodržujte rozestup mezi patry 60-70 cm u odrůd a podnoží s bujným růstem, 50-60 u středně rostoucích, 40-50 u zákrsků a 25-30 u sloupovitých stromů. Nebo budete mít temný strom plný vlhkosti a špatně dozrávajícího ovoce.

✅ Dodržujte úhel 45° mezi místem zakrácení kosterních větví a zakrácením terminálu. Jinak Vám terminál zakrní nebo se naopak vytáhne a založí silnější druhou korunu výše. A už to nikdy neopravíte.

✅ V jednom patře nenechte NIKDY více než 4 větve. Nejlepší jsou 3. I ze dvou stejně silných větví lze založit plnohodnotné patro koruny. Počítejte s tím, že se do stromu také se budete chtít dostat s nůžkami a pilkou tak ať máte do stromu trochu přístup.

✅ Nenechte větve moc blízko u kmene rozbočovat do stran. Jinak se strom zahustí a opět - ztratíte možnost pohodlně vstupovat do stromu. Preferujte vždy rozbočení v ose kmen - kosterní větev nahoru- polokosterní větev dolů, stále směřem ven.

✅ Kosterní větve v jednom patře zastřihávejte vždy ve stejné výšce. vyjímkou jsou slabě větvičky, kterým chcete dát šanci dohnat ty silné. Slabým větvičkám nechte o pár pupenů více. Co pupen navíc, to list navíc a o to lepší tok živin do větve a silnější fotosyntéza. 


Odebírejte můj YouTube a nechte se mými videi provést celou sezónou 2024


Výsadbový řez a založení korunky

Výsadbový řez jabloní je nejdůležitějším řezem v životě stromu. Musíme zastříhnout korunu ale také kořeny. Řezu po výsadbě se také říká srovnávací řez, neboť musíme srovnat velikost kořenů a koruny. Malý kořen nemůže uživit velkou korunu


Výsadbový srovnvací řez jabloně


Ten stejný stromek o rok později


Jarní řez jabloní různého stáří

V březnu, než začnou rašit pupeny a překážet tak přesnému stříhnutí hned za pupenem, provádíme řez jabloní s několika pravidly: 1) rány vždy zatřít 2) nenechávat větve odbočovat do stran, aby nezahušťovaly korunu 3) silné větve stříhat o pupen výše a slabší pouze na vnější pupen 4) čím hlubší řez, tím větší reakce 5) vodorovným větvím už nemusím věnovat pozornost 6) odstraníme vše suché a nemocné.


Jarní udržovací řez se změnou tvaru koruny

Jarní výchovný řez zmlazené jabloně

Letní řez jabloní


Prosvětlovací řez 

Abychom mohli pěstovat bez chemie, je mj. potřeba do korun jabloní pustit slunce a vítr, tedy provést letní prosvětlovací řez jabloní. Vystříhejte tedy beze zbytku (bez tvorby čípků) všechno, co vede přímo nahoru  nebo roste zbytečně souběžně, či se kříží. Slunce v celé koruně nám také zajistí kvalitní dozrání jablek a dozrání květových pupenů na příští rok.

Jak pracovat s vlky

S vlky, tedy novými letorosty, můžeme pracovat na několik způsobů. Pokud jde přímo nahoru, zpátky do koruny stromu nebo vyrůstá z kmene v místě, kde nepotřebujeme větev, odstraníme je. Některé použijeme pro tvorbu budoucí koruny a z některých můžeme vytvořit plodonoše. Podívejte se na video a sledujte tento článek celé léto. 

Výběr z letorostů

Po provedeném jarním řezu máme na stromě v místech řezu metly, tedy místa, kde z původní větve vyrůstá 3-6 nových letorostů. Vyberte si ty, které rostou ze stromu ve správném směru a ve vhodném úhlu a ty si nechte a nezakracujte. Zbytečná zdvojení vyřešte výběrem vhodnějšího a z některých si můžete v červnu začít tvořit plodonoše - více ve videu.

Podzimní řez jabloní

Podzimní řez jabloní je z mnoha důvodů velmi důležitým řezem. Podívejte se na video, přečtěte si článek a všemu porozumíte.


Posklizňový řez jabloní 

Postup ve videu popisuje situaci, kdy tento řez (výběr z letorostů) nebyl prováděn v průběhu léta. Vždy je lepší vybrati si z nového obrostu ještě v létě. Vždyť celé léto vidíte, které letorosty si chcete nechat pro tvorbu koruny nebo plodonošů a které jsou zbytečné. A chcete, aby do stromu mohlo slunce a vítr celé léto - pro zdravější strom a lepší zakládání květových pupenů. A navíc - letní rány po řezu se lépe hojí, tedy opět lépe pro zdraví Vašeho stromu.

Posklizňový řez pro rovnováhu kořenů a koruny

Pokud necháte strom po sklizni plný nových větví, bude na podzim reagovat přírůstkem kořenů. A až provedete jarní řez, strom se "splaší". Bude tvořit korunu, odpovídající kořenům. A Vy ho budete krotit letním řezem, ale stejně už s tím nic moc nezmůžete. Proveďte podzimní posklizňový řez a kořeny se nezvětší. 


Podzimní řez pro zdravější jabloně

Provedení podzimního řezu umožní přístup větru a slunce ke všem listům. Právě na podzim, kdy strom má ještě listy, je důležité zabránit šíření bakteriálních a houbových chorob. Strom musí být v tomto deštivém období vzdušný a bez míst, kde se dlouhodobě drží vlhkost. Kam může vítr a slunce, tam nemusí chemie


!!! VAROVÁNÍ !!!

Podzimní rány se do mrazů nezahojí

Při podzimním řezu vystřihujte jenom letošní letorosty. Pouze mladé větvičky do průměru 1 centimetr. Pokud potřebujete odstranit i starší dřevo nebo jsou vlky opravdu silné, vždy ránu zatřete. A dejte si s tím opravdu tu práci navíc ať si do stromu před zimou neotevřete brány pro houbové a bakteriální choroby.

VIDEO KURZY HODINOVÉHO SADAŘE
NA JARO 2024

Pokud se Vám můj přístup k péči o ovocné stromy líbí a kromě řezu jabloní byste chtěli znát i můj pohled na péči o další ovocné stromy, zvu Vás do svých kurzů.

V kurzech řeším důvody a techniky řezu, ale také výživu a ochranu ovocných stromů přírodní cestou, bez použití chemie.


Úvodní video z kurzu pro začátečníky

✅ Vysvětluji jak, ale i proč
✅ Stránka kurzu obsahuje YouTube videa a články
✅ Stránka je uzpůsobena mobilním telefonům
✅ Videa si můžete přehrávat přímo u stromu
✅ Neomezený počet přehrání po dobu 2 let
✅ Součástí kurzů je i poradna
✅ Součástí kurzů je i osobní setkání v sadu

Tisíc zahradníků a zahradnic už si mě v letošním roce zvolilo za svého průvodce řezem ovocných stromů a jejich výživou. 

LETNÍ KLUB - ovocnářský video-kurz na léto 2024

Nechte se provést letním řezem a péčí o ovocné stromy. Konzultujte v poradně.

Od 1.6 do 31.8 mi můžete koukat při práci pod ruce. A radit se se mnou.

✅ Videa a rady napříč ovocnými stromy, napříč celým létem
✅ 3 večerní semináře zaměřené pouze na stromy členů LETNÍHO KLUBU
✅ Reportáž a živá vysílání z 2 denní road-show po Vašich zahradách (pouze mnou vybrané 4 zahrady)

✅ Praktický 1/2 denní workshop letního řezu ovocných stromů (v Praze)

Řez jabloní v přísných tvarech: špalíry, palmety, treláže

Na několika zahradách jsem betonovou zeď doplnil o "placatý sad". V případě přísných tvarů je třeba celoroční péče - vlky buď úplně vystříhávám nebo průběžně (3x za léto) zakracuji, abych si vychoval nové plodonoše přímo na základní konstrukci špalíru. V horním patře, kde už není drátek pro vedení větvičky stříhám "o pupen" výše, abych si větvičky řízeně skláněl do téměř vodorovné polohy.

Řez jabloní - vysokokmenů

Natočím Vám letos pár videí o našich vysokokmenných jabloní a také Vám ukážu strom, kde jsem polovinu stromu prořezal vloni na jaře a druhou půlku udělám letos v druhé půlce dubna.

U vysokokmenů musíte mít na paměti, že po řezu přichází reakce a tedy budete muset do korun ještě alespoň dvakrát během léta. Jinak to bude ve výsledku ještě horší, než kdybyste to nechali být.

Hluboký řez vysokokmenů provádíme radši na podzim, hned po sklizni, abychom alespoň částečně omezili reakci stromu na řez - tvorbu vlků.

Bezpečnostní, zdravotní, udržovací a zmlazovací řezy jabloní

Zde se letos můžete těšit na nová videa, ve kterých Vám představím komplexní péči o staré a zanedbané jabloně. Vypadají, že už mají to dobré za sebou, ale udělám z nich ještě krásné, zdravé a plodné stromy na další dekády.


Omlazení staré jabloně

V těchto videích Vám budu průběžně ukazovat, jak si poradím s dvěma jabloněmi, na které deset let nikdo nesáhnul. Je to projekt na 2-3 roky, nejde to udělat celé naráz. První dva kroky můžete provést najednou, kdykoliv od března do září.

Zimní zmlazovací řez jabloní

Tento řez doporučuji pouze těm z Vás, kteří mají čas a sílu svým jabloním v létě pořádně věnovat. Po tomto řezu totiž dochází k silné reakci stromu a tvorbě silných nových letorostů.

V principu jde o to, že v zimě je míza zatažená do kořenů a kmene. Pokud v této době odstaníte několik silných větví (například vyříznutím pyramidálního klínu ve středu koruny aby do stromu mohlo proudit světlo), na jaře strom zistí, že má méně dřeva než jakou má zásobu mízi a hned začne s tvorbou nových větví.

Pokud byste se následné v létě tomuto novému obrostu nevěnovali, tedy neprovedli výběr z letorostů a další letní řezy, natropili byste na stromě více škody než užitku. Tedy si provedení zimního zmlazovacího řezu dobře rozmyslete.

✉️ Kalendář sadařských aktivit v e-mailu ✉️

Jednou měsíčně rozesílám informační e-mail s přehledem ovocných aktivit pro aktuální měsíc. Přihlašte se k jeho odběru a získejte průvodce sezónou řezu a péče o ovocné stromy.

Chcete se podívat na má další videa?

Odebírejte můj YouTube a žádné mé video Vám neuteče.

Čas od času uspořádám on-line seminář, na kterém představím nějaké zajímavé téma z oblasti péče o ovocné stromy. V druhé části semináře pak v rámci on-line vizity radím účastníkům semiáře s jejich ovocnými stormy nad jejich fotkami. 
Záznamy seminářů také naleznete na mém YouTube.

Sdílejte tento článek se svými přáteli