Řez jabloní: Kalendář, důvody, techniky, videa

09.03.2023

Jak a kdy stříhat jabloně - od jara až do podzimu

Tento článek Vás provede celým kalendářem řezu jabloní od jarního až po podzimní - posklizňový. Ukážu Vám ve videích, jak na naší zahradě, v sadu i u svých zákazníků stříhám jabloně všeho věku - od výsadby až po staré vysokokmeny.

Článek pro Vás budu doplňovat o videa a postřehy z této sezóny. Omluvte tedy části, které jsou ještě nedokončené. 

Jarní řez jabloní

Jarní řez jabloní lze provádět už o poloviny února, ale ideální dobou je březen. Už téměř nehrozí promrznutí pupenů po řezu a zároveň pupeny ještě spí a tedy nedochází při řezu k poškození rašícího pupenu. V dubnu a květnu stále můžeme stříhat, ale už musíme dávat velký pozor na rašící pupeny.

Jarní řez jabloní při výsadbě

Po-výsadbový řez jabloní je nejdůležitějším řezem v životě stromu. Musíme zastříhnout korunu ale také kořeny. Řezu po výsadbě se také říká srovnávací řez, neboť musíme srovnat velikost kořenů a koruny. Malý kořen nemůže uživit velkou korunu


Jarní řez jabloní zazimovaných v kontejneru

Jarní řez prosto-kořenného stromku ze školky


Jarní řez jabloní různého stáří

V březnu, než začnou rašit pupeny a překážet tak přesnému stříhnutí hned za pupenem, provádíme řez jabloní s několika pravidly: 1) rány vždy zatřít 2) nenechávat větve odbočovat do stran, aby nezahušťovaly korunu 3) silné větve stříhat o pupen výše a slabší pouze na vnější pupen 4) čím hlubší řez, tím větší reakce 5) vodorovným větvím už nemusím věnovat pozornost 6) odstraníme vše suché a nemocné.

Jarní výchovný řez se změnou tvaru koruny

Jarní výchovný řez roubované jabloně

Jarní výchovný řez zmlazené jabloně

Připravuji pro Vás další videa o jarním řezu jabloní: Jarní zmlazení staré jabloně, jarní řez vysokokmenů, sloupovité jabloně,...

Letní řez jabloní

Prosvětlovací řez 

Texty tvořím a videa natočím v létě...

Jak pracovat s vlky

Texty tvořím a videa natočím v létě...

Výběr z letorostů

Texty tvořím a videa natočím v létě...

Podzimní řez jabloní

Podzimní řez jabloní je z mnoha důvodů velmi důležitým řezem. Podívejte se na video, přečtěte si článek a všemu porozumíte.

Posklizňový řez jabloní 

Postup ve videu popisuje situaci, kdy tento řez (výběr z letorostů) nebyl prováděn v průběhu léta. Vždy je lepší vybrati si z nového obrostu ještě v létě. Vždyť celé léto vidíte, které letorosty si chcete nechat pro tvorbu koruny nebo plodonošů a které jsou zbytečné. A chcete, aby do stromu mohlo slunce a vítr celé léto - pro zdravější strom a lepší zakládání květových pupenů. A navíc - letní rány po řezu se lépe hojí, tedy opět lépe pro zdraví Vašeho stromu.

Posklizňový řez pro rovnováhu kořenů a koruny

Pokud necháte strom po sklizni plný nových větví, bude na podzim reagovat přírůstkem kořenů. A až provedete jarní řez, strom se "splaší". Bude tvořit korunu, odpovídající kořenům. A Vy ho budete krotit letním řezem, ale stejně už s tím nic moc nezmůžete. Proveďte podzimní posklizňový řez a kořeny se nezvětší. 


Podzimní řez pro zdravější jabloně

Provedení podzimního řezu umožní přístup větru a slunce ke všem listům. Právě na podzim, kdy strom má ještě listy, je důležité zabránit šíření bakteriálních a houbových chorob. Strom musí být v tomto deštivém období vzdušný a bez míst, kde se dlouhodobě drží vlhkost. Kam může vítr a slunce, tam nemusí chemie

!!! VAROVÁNÍ !!!

Podzimní rány se do mrazů nezahojí

Při podzimním řezu vystřihujte jenom letošní letorosty. Pouze mladé větvičky do průměru 1 centimetr. Pokud potřebujete odstranit i starší dřevo nebo jsou vlky opravdu silné, vždy ránu zatřete. A dejte si s tím opravdu tu práci navíc ať si do stromu před zimou neotevřete brány pro houbové a bakteriální choroby.

Řez jabloní v přísných tvarech: špalíry, palmety, treláže

Na několika zahradách jsem betonovou zeď doplnil o "placatý sad". O řezu jabloní v přísných tvarech se zde dozvíte více začátkem června, kdy tyto techniky představím u stromků s letošním obrostem, abych mohl prakticky ukázat co jsem udělal, jak strom reagoval a jak budu pokračovat v tvarování. A samozřejmě s jakým očekáváním reakce stromu a co na to já o pár týdnů později. 

Řez jabloní - vysokokmenů

Natočím Vám letos pár videí o našich vysokokmenných jabloní a také Vám ukážu strom, kde jsem polovinu stromu prořezal vloni na jaře a druhou půlku udělám letos v druhé půlce dubna.

U vysokokmenů musíte mít na paměti, že po řezu přichází reakce a tedy budete muset do korun ještě alespoň dvakrát během léta. Jinak to bude ve výsledku ještě horší, než kdybyste to nechali být.

Hluboký řez vysokokmenů provádíme radši na podzim, hned po sklizni, abychom alespoň částečně omezili reakci stromu na řez - tvorbu vlků.

Bezpečnostní, zdravotní, udržovací a  zmlazovací řez starých jabloní

Zde se můžete těšit na video, ve kterém Vám představím komplexní péči o starou jabloň. Vypadá, že už má to dobré za sebou, ale udělám z ní ještě krásný, zdravý a plodný strom na další dekádu či tři.

Video už vzniká a umístím ho sem v začátkem května.

Koukejte mi pod ruce celou sezónu 2023

Pokud ještě nesledujete bezplatný kurz na Facebook ani nejste členkou/členem KLUBU těch, co to s ovocnými stromy myslí vážně...

A když už rozumíte řezu jabloní, pojďme se zaměřit na jejich hnojení a výživu


Něco není jasné? Zapomněl jsem na něco?

Na Váš dotaz nebo návrh odpovím dnes večer nebo zítra.