Řez broskvoní a nektarinek: kalendář, důvody, techniky

24.04.2023

Tento článek Vám pomůže s jednoduchým a efektivním způsobem řezu broskvoní. Naučíte se zakládat korunu při výsadbě, maximalizovat výnos a pěstovat vyzrálejší a chutnější ovoce.

Broskvoň na jaře stříhejte vždy hluboko - ať je po řezu stejně větví na zemi jako na stromě. Broskvoň nikdy nestříhejte před květem a nikdy po konci srpna.

Po každém řezu s ranou větší než 1cm vždy zatřete ránu hned po provedení řezu. 

Výsadbový řez broskvoně či nektarinky

Popsaný způsob řezu používejte jak při výsadbě, tak i v následujících letech, kdy budujete korunu stromu. Stromky broskvoní kupujte až koncem dubna, kdy vidíte, že stromek není zaschlý.

a takhle se o stromek po výsadbě postaráte až obrazí:


Odebírejte můj YouTube a žádná má videa Vám neutečou

Jarní řez starší broskvoně či nektarinky

Techniky použité při řezu tohoto stromu lze uplatnit na jakoukoliv broskvoň, která dosáhla požadované výšky. Pokud mrzlo když byla broskvoň v květu, odložte tento řez až na květen a namísto 2 plně kvetoucích větví vyberte 2 s meruňkami po celé délce letorostu.

Letní řez broskvoní a nektarinek

Letní řezy broskvoní provádějte vždy, nezávisle na množství ovoce na větvích. Docílíte lepší dozrávání plodů i zakládání květových pupenů na příští rok. Díky přístupu větru do koruny se ve stromě nebudou tolik šířit choroby.


Letní prosvětlovací řez broskvoní

V průběhu července vystřihujte kompletně všechny nové větve, které rostou dovnitř stromu, přímo nahoru nebo křižují jiné větve. Tím posílíte letorosty které po Vašem řezu zbydou a prosvětlíte korunu pro lepší vstup slunce a tedy lepší dozrávání ovoce.

Letní diferenciační řez broskvoní pro lepší úrodu

V druhé polovině srpna dosáhnou nové letorosty délky 50-80 centimetrů a je třeba jim zastřihnout růstové vrcholy o cca 10 centimetrů. Odstraněním vrcholů získáte v příští roce květové pupeny a tedy ovoce po celé délce plodonošů.


Letní zdravotní řez

V průběhu celé sezóny je třeba vystřihávat ze stromu vše nakažené. Broskvoně převážně trápí monilióza a kadeřavost. Vzhledem k tomu, že všechno ovoce pěstuji 100% bez chemie, je velmi důležité dbát na zdravotní stav stromu a průběžně jej zbavovat všech zasažených větviček a lupenů.

Video kurzy hodinového sadaře na jaro 2024

Pokud se Vám můj přístup k péči o ovocné stromy líbí a kromě řezu švestek byste chtěli znát i můj pohled na péči o další ovocné stromy, zvu Vás do svých kurzů.

V kurzech řeším důvody a techniky řezu, ale také výživu a ochranu ovocných stromů přírodní cestou, bez použití chemie.

Přehrajte si ukázkovou lekci kurzu pro začátečníky

✅ Vysvětluji jak, ale i proč
✅ Stránka kurzu obsahuje YouTube videa a články
✅ Stránka je uzpůsobena mobilním telefonům
✅ Videa si můžete přehrávat přímo u stromu
✅ Neomezený počet přehrání po dobu 2 let
✅ Součástí kurzů je i poradna
✅ Součástí kurzů je i osobní setkání v sadu

AKCE 2+1 za 780,- Kč s poštovným zdarma.
2 kurzy pro Vás a ještě skvělý dárek k tomu?

Sledujte mě na Facebook

Přidejte se k více než dvou tisícům zahradníků, kteří mě sledují na Facebook a mají tak přístup k mým videím, článkům a radám.

Odebírejte můj YouTube

Na mém YouTube nalezete nejen další video o řezu ovocných stomů, ale také záznamy seminářů, které pořádám pro své zákazníky a účastníky kurzů. Zajímavá témata, on-line vizity zahrad a stromů, výživa o ochrana.

Sdílejte tento článek se svými přáteli