Řez broskvoní a nektarinek: kalendář, důvody, techniky

24.04.2023

Tento článek Vám pomůže s jednoduchým a efektivním způsobem řezu broskvoní. Naučíte se zakládat korunu při výsadbě, maximalizovat výnos a pěstovat vyzrálejší a chutnější ovoce.

Broskvoň na jaře stříhejte vždy hluboko - ať je po řezu stejně větví na zemi jako na stromě. Broskvoň nikdy nestříhejte před květem a nikdy po konci srpna.

Po každém řezu s ranou větší než 1cm vždy zatřete ránu hned po provedení řezu. 

Výsadbový řez broskvoně či nektarinky

Popsaný způsob řezu používejte jak při výsadbě, tak i v následujících letech, kdy budujete korunu stromu. Stromky broskvoní kupujte až koncem dubna, kdy vidíte, že stromek není zaschlý.

a takhle se o stromek po výsadbě postaráte až obrazí:

Jarní řez starší broskvoně či nektarinky

Techniky použité při řezu tohoto stromu lze uplatnit na jakoukoliv broskvoň, která dosáhla požadované výšky. Pokud mrzlo když byla broskvoň v květu, odložte tento řez až na květen a namísto 2 plně kvetoucích větví vyberte 2 s meruňkami po celé délce letorostu.

Letní řez broskvoní a nektarinek

Letní řezy broskvoní provádějte vždy, nezávisle na množství ovoce na větvích. Docílíte lepší dozrávání plodů i zakládání květových pupenů na příští rok. Díky přístupu větru do koruny se ve stromě nebudou tolik šířit choroby.


Letní prosvětlovací řez broskvoní

V průběhu července vystřihujte kompletně všechny nové větve, které rostou dovnitř stromu, přímo nahoru nebo křižují jiné větve. Tím posílíte letorosty které po Vašem řezu zbydou a prosvětlíte korunu pro lepší vstup slunce a tedy lepší dozrávání ovoce.

Letní diferenciační řez broskvoní pro lepší úrodu

V druhé polovině srpna dosáhnou nové letorosty délky 50-80 centimetrů a je třeba jim zastřihnout růstové vrcholy o cca 10 centimetrů. Odstraněním vrcholů získáte v příští roce květové pupeny a tedy ovoce po celé délce plodonošů.

Letní zdravotní řez

V průběhu celé sezóny je třeba vystřihávat ze stromu vše nakažené. Broskvoně převážně trápí monilióza a kadeřavost. Vzhledem k tomu, že všechno ovoce pěstuji 100% bez chemie, je velmi důležité dbát na zdravotní stav stromu a průběžně jej zbavovat všech zasažených větviček a lupenů.

✅ Trápí Vás na švestce monilióza?
✅ Chcete své švestce dopřát to nejlepší?
✅ Chcete se naučit něco nového o zvyšování obranyschopnosti ovocných stromů?
✅ Chcete pěstovat zdravé švestky bez použití chemie?
✅ Chcete s tím ode mě pomoci?

MŮJ NOVÝ ON-LINE KURZ:
PODZIMNÍ ZVÝŠENÍ ODOLNOSTI A VITALITY OVOCNÝCH STROMŮ 100% BEZ CHEMIE

Sledujte mě na Facebook

Přidejte se k více než tisícovce členů mého celoročního bezplatného kurzu na Facebook.

Základem je stříhat ve správném termínu. Celou sezónu se můžete řídit mými články a videi.

Zajímá Vás výživa a hnojení ovocných stromů bez použití průmyslových hnojiv?

Připravil jsem pro Vás článek s videi, radami a zajímavostmi.


Sdílejte článek se svými přáteli