Řez a péče o ovocné stromy v srpnu
Jsme v polovině sklizně
Naše úroda (byla-li a je-li letos díky jarním mrazům nějaká) je z půlky sklizená a druhá polovina na nás čeká na stromech, nabývá na objemu, sládne a vybavruje se. Přírůstky na větvích pomalu ukončují růst a stromy se teď zaměří zejména na dozrávání ovoce, vyzrávání květových pupenů na příští rok a následně na trorbu kořenů.
A v tom všem jim (si) můžeme významně pomoci. V tomto článku Vám poradím, jak a s jakým očekávaným efektem pracovat na svých ovocných stromech v srpnu. Poradím těm šťastným jak pracovat se stromy, které plodí a i těm nešťastníkům, kterým to letos zmrzlo.
A protože pracují výhradně bez použití chemie, nastalo pro mě období, kdy se mé principy péče o ovocné stromy někdy rozcházejí s postupy sadařů a zahradníků, kteří si chemií pomáhají. Já musím být důslednější v termínech, pečlivější v provedení a odhodlanější v úsilí udělat pro své stromy něco navíc. Aby byly zdravé, vitální, plodné a silné.
Přeji Vám krásný srpen a mnoho ovocnářských úspěchů
Karel Maroušek, M.Sc., MBA
HODINOVÝ SADAŘ
Péče o stromy, které neplodí nebo odplodily
Je nás mnoho - těch, co nám to skoro všechno na jaře zmrzlo. Toto video je ale i pro ty, kteří z jakéhokoliv jiného důvodu nemají letos na některém stromu ovoce.
Péče o stromy, na kterých ještě visí ovoce
Vše důležité najde ve videu. Ale pozor na lámání větví pod ovocem. Nezapomeňte včas větve podepřít. A pokud je o větve ve výšce, nebojte se je o 1/3 zkrátit a tím odlehčit. Pořád lepší než prasklé větve.
Péče o stromy, které už se v srpnu stříhat nesmí
Meruňky a třešně prostě po půlce července nestříhám a neřežu. Riziko rozvoje houbových chorob je vysoké a já tedy se stříháním a řezem čekám až do Velikonoc. Ale....
Diferenciační letní řez broskvoní a nektarinek
Diferenciační řez broskvoní a nektarinek se provádí v polovině srpna, kdy nové letorosty ukončují svůj růst a na řez už nereagují tvorbou nových letorostů - metly. Provádí se pro zvýšení plodnosti broskvoní a nektarinek v příští sezóně. Broskvoně a nektarinky často plodí jen na druhé polovině loňského dřeva, tedy toho, co právě teď roste. Zastřižením konečků větví, které dosáhly technické zralosti - tedy délky 70cm - provedete diferenciaci pupenů a zajistíte větší počet květových pupenů i ve spodní části větvičky. Střih by měl být přesně provedený, 1-2mm za pupenem (listem), bez tvorby čípku, který by mohl přes zimu zahnívat. Díky tomuto srpnovému řezu můžete mít pro přirozeném propadu a probírce 6 velkých broskví na každém letošním letorostu - 2 dole, 2 uprostřed a 2 na konci.
Pokud jste ještě neprovedli červencový řez broskvoní a nektarinek, proveďte ho spolu s tím srpnovým Principem červencového prosvětlovacího řezu je dostat slunce ke všem novým větvičkám na stromě, do celé koruny. A často tomu brání pár vlků uvnitř kotlovité koruny nebo na jižní straně či v jižní nebo centrální části stromů s terminálním růstem.
Zdravotní řez - boj s moniliózou
Je jedno jaký je měsíc, i v srpnu je na to nejlepší čas - pokud jste to neudělali dříve. Je jedno, že už není vhodná doba na stříhání meruněk a třešní. Je jedno, jestli těch větviček bez litů máte 20 nebo 200.
Odstraňte v srpnu ze svých stromů vše, co nemá listy - a stříhněte až u zdravého dřeva bez známek nemoci. A klidně ještě o pár listů nebo o odbočku níže. Monilioóza je houbová choroba, která zjara napadá stromy přes okvětní lístky a postupem roku prorůstá do stále staršího dřeva. Také by se Vám mohlo stát, že z malé nemocné větvičky bude na jaře čtvrt stromu k vyříznutí, nebo celý strom pryč. Nenechte moniliózu zbytečně řádit, zastavte její prorůstání vystříháním VŠECH větviček, malých i velkých, které v tuto chvíli nemají listy.
Druhá fáze Loretova řezu jabloní a hrušní
Tento řez je pokračováním červencové první fáze Loretova řezu. Pokud jste ale v červenci přípravnou fázi neprovedli, těžko už to budete dohánět. Význam to má pouze u větví, které ještě neukončili svůj růst (mají na vrcholu mladé světle zelené lístečky). Ale 100% efekt už nečekejte. První fáze spočívala v zastřižení nepotřebných větví, které mají úhel menší než 45% za čtvrtým listem. Z pupenu za posledním listem (nebo dvěma) nám začal prorůstat nový letorost. Čekáme, až doroste do takové délky, že ho budeme moci opět zkrátit - a to hned z a prvním listem. Nechávám ho dorůst 3-5 listů a pak už ho zakrátím. Opět přeruším výživu růstového vrcholu a opět se zbytek větvičky zaměří na výživu pupenů v listové růžici a za zbylými 3 listy.
Vlky a výmladky
Lepší pozdě než vůbec. Ale dobré to není. Strom, respektive jeho koruna přišla o spoustu živin, které by jinak šly nahoru do koruny. Získala sice nějakou listovou plochu navíc a tedy cukry z fotosyntézy, ale ztráty jsou větší. Největší problém je tvorba silných živinových cest do vlků a výmladků a tedy nedostatečné zásobení původního dřeva.
Pokud na svém stromu máte výmladky nebo vlky (a je jedno jestli z kmene nebo z koruny), běžte a odstraňte je hned. Neoslabujte svůj strom před příští sezónou. Jenom pozor na meruňky, višně a třešně - u tech zvažte odstranění vlků (pokud jich je více) až zase na Velikonoce a neriskujte infekci houbovými chorobami kvůli řezu ve špatném termínu.
Mykorhizní houby, bacily a bakterie v půdě u kořenů ovocných stromů
Půdní biom pod Vašimi stromy je na 100% převážně patogenní - pokud jste se mu ještě nevěnovali. Některé mikroorganismy chrání kořeny stromů před patogeny, jiné dokonce čistí půdu od pategenních mikro-oganismů, některé rozkládají oragnicý materiál, některé vážnou vzdušný dusík, některé čile obchodjí s kořenem ovocných stromů to, co vyrobí za cukr - oboustranně velmi výhodně. Každý umí něco. A když je jich tam dobrá směs, dělá to divy.
Pokud jste na tom ještě na své zahradně nezaparcovali, první volbou by měla být Trichoderma nebo nějaká připravená směs obsahující Trichodermu. Trichoderma umí většinu toho, co jsem popsal výše. Udělá pod stromem pořádek a dodá mu spoustu živin, které by byly pro strom nepřístupné. A umí toho mnohem více.
Cokoliv si s Trichodermou koupíte, zapravte to do hloubky spolu s trochou vyzrálého kompostu a místo celé léto zalévejte ať Vám kultura nevyschne. Dobré je také přídat ke kompostu kus cukrovky, melasy nebo hrušku - ať má Trichoderma rychlou potravu pro své množení.
A když už jsem u toho množení - přeházejte kompost, zapravte do něho část koupené kultury, dejte do něj i nasekanou cukrovou řepu nebo hrnek melasového hnojiva, nebo třeba pár ohryzků z hrušek - ať mají Vaši noví pomocníčci co jíst. Zalejte ho a kulturu si namnožte. Od této chvíle bude z Vašeho kompostu super-kompost.
Téma je to obsáhlé a do větší hloubky půjdu v srpnu v LETNÍM KLUBU. Ale pokud začnete s Trichodermou, určitě neprohloupíte.
Prosvětlení
Dostat k ovoci slunce. To je Váš hlavní úkol na srpen - pokud jste tak ještě neučinili v červenci. Ovoce na slunci lépe dozrává a nebude tolik trpět chorobami. A to ani zbytek stromu - pokud do něho půjde slunce a vítr.
Přístup slunce je důležitý i pro kvalitní vyzrávání květových pupenů. Kam jde v létě slunce, tam to příští rok plodí.
Toto platí pro všechny ovocné stromy bez výjimky. Pozor si dávejte pouze u meruněk a třešní - viz výše.
LETNÍ KLUB - skvělý plán na léto
Členství v LETNÍM KLUBU na 2 roky: 1200,- Kč / EUR 50,00
✅ Přes 20 videí letních řezů napříč stromy
✅ Články a videa s recepturami a postupy pro výrobu domácích hnojiv a postřiků
✅ Praktické rady a doporučení
✅ Nahrávané semináře s poradnou
✅ Nahrávaná road-show ze zahrad členů klubu
✅ Osobní setkání v ovocné aleji
Registrace do LETNÍHO KLUBU
Za jedno vstupné 2 roky v LETNÍM KLUBU
Zaplacením letošního členství 1200,- Kč získáváte přístup k videím a článkům LETNÍHO KLUBU i na celou příští sezónu. I když Vám letos půlka léta utekla, lecos se ještě dá dohnat a příští rok už zvládnete od června do srpna vše ve správných termínech.
Vyplňte své údaje, detaily dořešíme e-mailem nebo po telefonu.
Darujte LETNÍ KLUB jako dárek
Vyplňte formulář a já se Vám ozvu zpět. Napište mi, zda budeme šetřit přírodu a stačí Vám elektronický poukaz nebo chcete předat dárek - a já Vám pošlu papírový poukaz.
Chcete pomoci s ovocnými stromy a bydlíte poblíž?
Na zbytek léta mi zbylo pár volných termínů. Samozřejmě radši jezdím po zahradách, kde se pracuje podle mých videí a článků a kde je o stromy dobře postaráno. Poradím, pomůžu, vysvětlím, popovídáme, uděláme pořádný kus práce.
Ale nebojte se mi ozvat i když máte zanedbané ovocné stromy. Rád Vám pomůžu s opravným řezem, nastavíme kalendáře řezů pro Vaše stromy, poradím Vám s výživou a ochranou.
Odebírejte můj YouTube kanál
Nechte se vést celou sezónou videi na mém YouTube kanálu. Přidejte se k 12.000 sledujícím a získejte průvodce péčí o ovocné stromy.
Sledujte mě na Facebook
Blíží se podzim a zima a tedy čas oblíbených večerních on-line seminářů, které mají vždy svou událost na Facebook. Sledujte můj Facebook a žádný seminář s poradnou Vám neuteče.
Sdílejte tento článek se svými přáteli
Pomozte svým přátelům získat informace o vědomé a celostní péči o ovocné stromy.