LETNÍ KLUBLetní řez, výživa a ochrana ovocných stromů

01.05.2024

Dobrý den a vítejte,

Letní řezy ovocných stromů jsou stejně důležité jaro řezy jarní. Ale plní jinou funkci. Kdo je provede, získá chutnější ovoce, (téměř) jistotu bohatší úrody v příští sezóně a zdravější strom. Letní řez také podpoří tvorby silné a dobře tvarované koruny

Letos v létě budu u svých zákazníků více natáčet. Běžné stromy u běžných zahradníků. Videa řezů a doporčení budu sdílet s členy klubu. A bude to i hodně o výživě, ochraně a budování odolnosti ovocnýcn stromů.

Členové klubu se mnou budou moci 3x konzultovat své stromy v on-line poradně.🌳 ZDRAVÉ STROMY BEZ CHEMIE 🌳 


Čtěte dále, pokud ...


MÁTE MLADÉ STROMY DO 7 LET?

Provedením letního výchovného řezu u mladých stromů můžete podruhé v jednom roce tvarovat korunu. Nové letorosty bychom museli stejně v předjaří zkrátit. Když je zkrátíme v létě, docílíme zesílení konstrukce stromu a zároveň nové letorosty, ze kterých si později vybereme ty nejlepší pro korunu a pro ovoce.

SPÁLIL VAŠE STROMY MRÁZ?

Po letošním jaru budou Vaše stromy reagovat jinak, než jste zvyklý/á. Často budou obrážet z jiných míst, než jsme si původně mysleli. Přírůstky budou enormní. A v té smůle se nám nabízí možnost ještě lépe tvarovat a ještě lépe zakládat na pořádnou úrodu v příštím roce. Samozřejmě budou součástí letních řezů i zdravotní řezy.

CHCETE  VÍCE OVOCE?

Odpovědí jsou letní diferenciační řezy. Přístup k jednotlivým ovocným stromům je v létě různý. Různé důvody, různé techniky a také různé termíny. Ale u všech ovocných stromů můžete podpořit plodnost pro příští rok. Naučte se diferenciační řezy a ještě lépe pochopíte potřeby Vašich stromů a jejich reakce na řez.

CHCETE MERUŇKU CO NEZMRZNE?

Meruňky, u kterých provedete letní Šittův řez budou příští rok kvést 2x, týden po sobě. Meruňky často zmrznou kvůli jedné či dvěma nocím s mrazíky. I když Vám zmrznou všechny květy na starém dřevě, bude ještě většina pupenů na jánském obrostu (způsobeném Šittovým řezem) spát a vykvete se zpožděním 5-7 dní. 

NEBYL PROVEDEN JARNÍ ŘEZ?

Pokud jste na jádrovinách a peckovinách neprovedl/a jarní řez, při letním řezu můžete spojit funkce jarního řezu (tvarování koruny, prosvětlení a omlazení stromu) s funkcemi letního řezu, tedy přípravou plodonosného obrostu na příští sezónu a prosvětlení. A spolu s tím provést také zdravotní řezy.

CHCETE VŠECHNO PINTLICH?

Pokud jste provedla/a před-jarní nebo jarní řez, máte nyní šanci pracovat na detailech. Vybrat si z nových letorostů pouze ty, které budou tvořit korunu, odstranit jim konkurenci a přesměrovat do nich energii pro silný růst. Letní řez mladých výhonů strom posílí a na jaře už nebudete muset stromy zraňovat zbytečnými řezy.

V LETNÍM KLUBU NA VÁS ČEKÁ:

Přes 20 videí letních řezů napříč ovocnými stromy
Články s recepturami a postupy pro výrobu domácích  fermentů a macerátů pro výživu stromů a boj s chorobami a škůdci
Praktické rady a doporučení
Nahrávané semináře s poradnou
Nahrávaná road-show ze zahrad členů klubu
Osobní setkání v ovocné aleji 

Ukázka LETNÍHO KLUBU na zkoušku

1. díl: První letní řez - Šittův řez meruněk

Tímto videem jsem otevřel LETNÍ KLUB  o několik dní dříve než bylo původně v plánu. Letošní ovocnářská sezóna je trochu urychlená a tedy už v případě meruněk není na co čekat. Hlavní větve už jsou pro Šittův řez připraveny a my se můžeme pustit do práce na tom, aby se šance, že nám příští rok meruňky nezmrznou, zvýšily. A přesně o tom je Šittův řez. 

Na webu je spousta videí o Šittově řezu. Mám ale pocit, že to přeci jen není dobře a komplexně vysvětleno. A přitom se jedná o jeden z nejdůležitějších řezů vůbec

Pro členy LETNÍHO KLUBU čeká pod tímto videem ještě celý  můj autorský článek zaměřený na celoroční přírodní boj s moniliózou, nejčastější a nejnebezpečnější houbovou chorobou (nejen) meruněk. Prevence - řešení nákazy - ochrana - zvyšování odolnosti, to vše v článku najdete - pro Váš úspěšný boj s touto chorobou.

Letní výživa, hnojení, boj s chorobami a škůdci, zvyšování odolnosti a vitality stromů. BEZ CHEMIE.

V LETNÍM KLUBU se s Vámi podělím o zajímavou sadu přípravků a domácích receptů, které využívám pro výživu a ochranu ovocných stromů a keřů. A to jak pro aplikací zálivkou a zapravením, tak i postřikem na list.

Zaměříme se také na výrobu macerátů a preparáty, které podporují a aktivují přirozené obranné mechanismy stromů a podporují jejich vitalitu a zdraví.


Rychlá registrace do LETNÍHO KLUBU

Detaily vyřídíme e-mailem později

Chcete s registrací do klubu pomoci po telefonu?Nevíte, jiste jestli je LETNÍ KLUB pro Vás vhodný? Nechte mi tu své číslo, večer Vám zavolám.

Hlavním tématem LETNÍHO KLUBU je LETNÍ ŘEZ

Ve chvíli, kdy ke znalosti jarních řezů ovocných stromů přidáte i znalost letních řezů, bude z Vás profík. Kdo správně provádí letní řezy, nemusí už řezat na podzim ani v zimě. Pro zdraví ovocného stromu je důležité, že většina řezů proběhne v době vegetace, kdy ve stromě proudí míza a kdy je schopen rychle hojit rány

Letní řez třešní

Letní řez třešně je nezbytný pro proslunění a provzdušnění stromu a tedy přispívá ke zdraví stromu a bohaté plodnost (v tomto i příštím roce). Letní řez třešní doporučuji všem, kdo chtějí hrdé stromy s větvemi rostoucími pozvolně vzhůru a nikoliv se svěšenými smutnými větvemi. 

Tyto a další důvody, termíny a techniky řezu třešní získáte UŽ NYNÍ v LETNÍM KLUBU. 

Letní řez švestek a slivoní

Chcete přeci švestky a ne pichlavé trny

V červnu můžeme začít řešit zbytečně velké přírůstky u švestek a ostatních slivoní. Pokud letorost dosáhne přírůstku 60 - 70 centimetrů, spodní pupeny se začnou měnit na spící, nebo na pichlavé trny s krátkou životností.  Letorosty je třeba zakrátit o čtvrtinu až polovinu. Získáte pevný základ pro budoucí plodonosný obrost. Zároveň získáte nové letorosty, ze kterých si ještě během léta můžete vybrat ty vhodné a ostatní odstranit.

V létě je také dobrý čas provést zmlazení a ... Více si řekneme a ukážeme v klubu.

Letní řez jabloní

Pro první letní řez jabloní je perfektní doba počátkem června. Ideální je, když první letní řez navazuje na jarní řez, kdy jsem zkrátil loňské letorosty a donutil jabloň se v místě řezu rozvětvit. Nyní si mohu vybrat, který z nových letorostů si nechám pro tvarování koruny, které výhony zcela vyštípnu a ze kterých si udělám plodonoše. 

Větvičky jabloně, které rostou vodorovně, mají potenciál v příštích letech plodit. Ale plodonoše si můžeme v létě i vytvořit .... Více si řekneme a ukážeme v klubu.

První videa letních řezů jabloní už nyní najdete v klubu.

Šittův - letní řez meruněk 

Meruňky pravidelně plodí zejména na stromech, kde byl v loňském roce proveden Šittův řez. Ten přináší dvě báječné výhody: Je to druhý výchovný řez v jednom roce a navíc vytváří jánský obrost, který kvete o pár dní později než zbytek stromu.

Odstřihnu 1/3 - 1/2 nového přírůstku po dosažení délky 30-40 cm  (střihnu za 8-12 pravým lupenem - na vnější pupen nebo o jeden výše). Tím donutím letorost se zpevnit a vytvořit ještě v letošním roce další (jánský - plodonosný) obrost, tedy 3-5 větviček, které budou příští rok obsypané květy a plody. 

Perfektní čas pro Šittův řez je přelom května a června. Na konci června provedu řez na silných letorostech, na přelomu měsíců na těch co mezitím dorostly a v první půlce června takto zastřihnu ty nejpomalejší letorosty.

Šittovým řezem a následným výběrem letorostů z jánského obrostu získáte v kombinaci s jarním řezem perfektní možnost, jak tvarovat větve do pozvolně stoupajícího tvaru. Víte jaký je rozdíl mezi pražskou a moravskou meruňkou? Řekneme si v KLUBU.

Tyto a další důvody, termíny a techniky řezu meruněk získáte UŽ NYNÍ v LETNÍM KLUBU.


Letní řez broskvoní

Letní řez broskvoní je nejvhodnější rozdělit do třech fází. Každá fáze má svůj specifický důvod, termín a způsob provedení. První proveďte na přelomu června a července. Odstraňte celé výhody (vlky), které směřují kolmo vzhůru a zahušťují korunu. Druhou fází je ... Řekneme a ukážeme si v klubu


Letní řez hrušní

Váš hlavní letní úkol je vystřihávání vlků, tedy silných letorostů, které rostou dovnitř koruny nebo přímo nahoru. Tyto větve zahušťují strom a zastiňují ovoce, které nemůže dozrávat. Vlky stříhejte beze zbytku, až úplně u starší větve, jinak Vám opět obrazí. 

Začátkem léta už také krásně vidím, zda není nějaká větev výrazně zpomalená ve vývoji oproti zbytku stromu. To značí zaschnutí, zranění či nemoc. Takových větví se na začátku léta radši zbavím, nebo je výrazně zkrátím aby zesílily.

V průběhu léta zakraťte silně rostoucí kosterní a polo-kosterní větve aby zesílily a v příštím letech se nesklonily příliš pod vahou ovoce. Pokud tedy... Nooo, řekneme si v KLUBU.

Letní výchovný řez mladých stromů 

Nečekejte na předjaří na tvarování korun mladých stromů. Stejně jim budete muset větvičky významně zkrátit. Když to uděláte zkraje léta a správně, docílíte ještě letos obrostu, vyberete si z něho v průběhu léta co chcete a co ne a v předjaří už budete pracovat pouze s letorosty které jdou správným směrem a jsou silné, protože strom neztrácel sílu při výživě konkurenčních letorostů. 

Zanedbali jste jarní výchovný řez? Lecos se dá napravit a dohnat brzkým letním řezem. Pokud jste neabsolvovali mé jarní kurzy, pořád máte možnost plnohodnotně využít tuto sezónu pro získávání stále lepšího tvaru a stability Vašich ovocných stromů.


Večerní on-line KLUBOVÉ SEMINÁŘE s poradnou

Mnozí z Vás už ze zimy a z jarních kurzů znají formát mých on-line večerních seminářů. Bude to stejné. Trochu času na trochu té teorie, něco si nakreslíme, něco řekneme. Pak budete mít prostor pokládat otázky, na které budu hned odpovídat. No a poté 2-3 hodiny VIZITA na Vašich zahradách - z fotek Vašich stromů. A mé rady co ještě zlepšit a jak pokračovat v péči.

12.6. od 21.00

Zaměřeno zejména na meruňky a švestky

➡️ 30 minut teorie
➡️ 30 otázky a odpovědi
➡️ 30 stromů ze zahrad členů KLUBU 

Do půlnoci.  Jako vždy :-)

16.7. od 21.00

Zaměřenno zejména na broskvoně 

➡️ 30 minut teorie
➡️ 30 otázky a odpovědi
➡️ 30 stromů ze zahrad členů KLUBU 

Do půlnoci.  Jako vždy :-)

12.8. od 21.00

Zaměřeno zejména na jádroviny

➡️ 30 minut teorie
➡️ 30 otázky a odpovědi
➡️ 30 stromů ze zahrad členů KLUBU (

Do půlnoci. Jako vždy :-)

Víkendová road-show 
22. a 23. června

Prostě se vydám jedním směrem. Tím, kde bude Váš zájem se zapojit. Vyrazím v sobotu ráno, navštívím 2-3 zahrady, přespím někde na cestě a v neděli to vezmu před další 2 zahrady zpátky domů.

Cestu budu natáčet - Vaše zahrady a Vaše stromy. Není vše perfektní. Pojďme si ukázat, jak se postarat o ovocné stromy, které třeba nejsou úplě skvěle udržované.

A vznikne nám zřejmě zajímavá reportáž.

Sobotní setkání u praktického workshopu

29.6. dopoledne proběhne setkání členů LETNÍHO KLUBU v třešňové aleji mezi Bořanovicemi a Březiněvsí. 

Ukážeme si, jak mohou třešňové aleje plnit krajinotvornou úlohu a zároveň vytvářet krásné místo pro odpočinek. V rámci setkání provezu udržovací řezy na 20 stromech. 

No a budeme si hlavně povídat o stromech, samozřejmě.

Objednejte si členství v LETNÍM KLUBU 2024
za 1.200,- Kč nebo EUR 50,-

Vyplňte informace o sobě, po odeslání formuláře bude přesměrováni na stránku s platebními údaji.

Zatím tu ale stále máme jaro ...

Do zahájení léta zbývá měsíc a ještě tu mámě nějaké jarní aktivity, kterými můžeme svým stormům pomoci do letní sezóny vstoupit silnější a zdravější. Postupy a recepty ve videu jsou vhodné i pokud Vám mráz stromy nespálil.

Karel Maroušek
hodinový sadař a trenéř řezu ovocných stromů

Milá slova od účastníků mých kurzů


Petr T.

Zcela náhodou jsem na Vás "narazil" a byla to Velká klika. Velmi oceňuji Váš přístup a srozumitelný výklad. Zjistil jsem, že se mám ještě mnoho co se učit.

Zdeňka K.

Moc, moc, moc děkuji. Těším se, až si to v noci prohlédnu (neboť přes den zahradník pracuje). 

Petr N.

Sleduji několik sadařů, Vás sice krátce, ale hned jsem si Vaše videa oblíbil. Velice srozumitelné, díky.

Jozef H.

Dobrý večer prajem, ďakujem veľmi pekne za váš kurz, dozvedel som sa veľa vecí.

Martin K.

Pan Maroušek nám stříhal stromy. Bylo to skvělé, ale informací bylo tolik, že jsem udržel tak třetinu. V kurzu to vše přehledně v článcích a videích, takže se k tomu dá vracet.

Zina K.

Zatím všude, co jsem se dívala, bylo od každého kousek, a hodně věcí jsem ani nenašla. Ale nikde to nebylo tak pěkně ucelené, jako u Vás. Moc děkuji.
Darujte LETNÍ KLUB jako dárek formou dárkového poukazu

Sdílejte LETNÍ KLUB se svými přáteli