Boj bez chemie: Mšice na ovocných stromech a keřích

16.04.2023

Článek Vás provede několika způsoby jak na mšice bez použití chemie. 
Krokem číslo jedna je zastavit mravence v jejich pohybu ze země na strom a ukončit tak přesun mšic ze starých listů na růstové vrcholy. Druhým krokem je vyhubení mšic, které se na stromě vylíhly. Třetím krokem je podpořit přirozené predátory mšic. 

Proti mravencům bez chemie. Tím začněte.

Ve videu naleznete postup jak na mravence bez chemie. Jak zastavit jejich pohyb ze země na strom. Ve videu nemám u stromu vyvazovací kůl, takže nezapomeňte - mravenci jsou chytří jako opice a najdou si cestičku přes kůl nebo přes stébla trávy. Natřete tedy lepidlem na ovocné stromy v jednom místě kolem dokola kůl a vyplejte si záhonek kolem stromku - další důvod proč mít pod stromem záhonky. Pokud řešíte zastavení mravenců na starém stromě s vrásčitou kůrou, udělejte kolem stromu malý rámeček ze sádry a ještě na mokra na něj umístěte roubovací pásku.

Likvidace mšic na stromech a keřích

V době před květem a v květu používám B-komplex. Pro mšice je vitamín B toxický a mě vůbec nevadí, když mi aerosol při postřiku smáčí kůži, nebo když se mi sem tam dostane do pusy. B-komplex funguje kontaktně, tedy musíte zasáhnout každou  mšici. Postřik tedy opakujte a snažte se dostat aerosol i do zkroucených listů. Největší výhodou B-komplexu je, že nesmrdí včelám, motýlům a čmelákům jako jiné přírodní preparáty, které často opylovače odpuzují (třeba výluh z česneku a cibule). No a to v době květu opravdu nechci.  Dávkuji 5 tablet na litr vody.

Pracoval jsem se spoustou přírodních preparátů, ale většinou jsou na bázi oleje a ten při aplikaci opravdu vdechovat nechci. A abych měl pořád respirátor, tak to ne, děkuji. Ale když řeším na obecních stromech mšicovou kalamitu, sáhnu většinou právě po některém z přírodních olejových preparátů. Aplikuji ovšem s respirátorem a štítem na křoviňák.

 Existují i další, pro mšice toxické přírodní látky. Spolehlivě například funguje vývar z rebarbory nebo výluh z rajčatových listů a záštipků. Jarová voda, tolik opěvovaná, Vám sice pomůže, ale kdo by chtěl na zahradě a v jídle detergenty?

Co se mi ovšem nejvíce osvědčilo a co má kromě likvidace mšic i mnohé další blahodárné účinky na ovocné stromy je kombinace přesličky rolní, kopřivy a aloe pravé. Mj. že jde o velmi účinný insekticid (mšice, dřepčíci, apod.) je to také skvělý akaricid (svilušky, hálčivci, apod.). A v neposlední řadě je to také úžasný elicitor fytosalexinu - tedy látka, která aktivuje v rostlinách přirozené obranné mechanismy v boj s houbovými chorobami. 

Recept: 
150g čerstvé kopřivy, 100g čerstvé (20g sušené) přesličky rolní (nepoužívat bahenní - je jedovatá) a trochu aleo pravé


Všechno najemno posekat (aloe mixuji) a nechat 3-4 dny ležet v  1 litru dešťové vody. Zatěžuji to kamenem, jinak to plave na hladině. První 3 dny to nechávám doma v pokojové teplotě a občas tím zamíchám. První 3 dny to nesmrdí. Poté si polovinu tekutiny odeberu, doliji vodu a dám to ven na další 3-4 týdny zkvasit na jíchu. 3-denní macerát i jíchu je potřeba zředit 10x a aplikovat postřikem. Také tím ovšem zalévám.

Ovládněte tento recept a uvidíte neuvěřitelnou změnu na Vaší zahradě.

Podpora přirozených predátorů mšic

Jeden škvor sežere za noc 100 - 130 mšic.

Krásných zimnch hmyzích hotelů pro slunéčka sedmitečná, zlatoočka a parazitické vosičky je plný internet a i tyto domečky (pozor - každý hmyz má jiné požadavky na interiér) také můžete přidat k Vašim ovocným stromům a keřům. Já vedle toho sázím i na armádu škvorů.

A takhle vyrábím škvoří domy. Trochu slámy nebo sena, pokud nemáte tak suchou trávu a nějaké suché křoví. To zamotám do staré rukavice tak, aby do rukavice zůstal průchod. Zatáhnu to roubovací páskou a tu připevním skrz květináč k plotu nebo k vyvýšenému záhonu. 

Nezapomeňte na zimní (před-jarní) ochranu

Velmi důležité je použít přírodní látky na bázi oleje na přezimující stádia savého hmyzu. Na regálech hobbycenter a zahradnictví je nepřeberné množství přírodních olejových přípravků, fungují všechny téměř stejně. Ochranu provádím v předjaří a pak ještě jednou při rašení prvních litů. Poté už používám maceráty a jíchy.

Zajímá Vás komplexní péče o ovocné stromy? Jarem to nekončí - naopak to nejzajívavější začíná v červnu.


Přes 20 videí letních řezů napříč ovocnými stromy

Články s recepturami a postupy pro výrobu domácích fermentů a macerátů pro výživu stromů a boj s chorobami a škůdci

Praktické rady a doporučení

3 nahrávané on-line semináře s poradnou

Reportáž z road-show po zahradách členů klubu

Osobní setkání v ovocné aleji 

Klub přístupný na 2 roky - ještě příští rok se k videím a článkům můžete vrátit