Boj bez chemie: Mšice na ovocných stromech a keřích

16.04.2023

Článek Vás provede 3 způsoby jak na mšice bez použití chemie. 
Krokem číslo jedna je zastavit mravence v jejich pohybu ze země na strom a ukončit tak přesun mšic ze starých listů na růstové vrcholy. Druhým krokem je vyhubení mšic, které se na stromě vylíhly. Třetím krokem je podpořit přirozené predátory mšic. 

Proti mravencům bez chemie. Tím začněte.

Ve videu naleznete postup jak na mravence bez chemie. Jak zastavit jejich pohyb ze země na strom. Ve videu nemám u stromu vyvazovací kůl, takže nezapomeňte - mravenci jsou chytří jako opice a najdou si cestičku přes kůl nebo přes stébla trávy. Natřete tedy lepidlem na ovocné stromy v jednom místě kolem dokola kůl a vyplejte si záhonek kolem stromku - další důvod proč mít pod stromem záhonky.

Likvidace mšic na stromech a keřích

V době před květem a v květu používám B-komplex (5 tablet na litr). Pro mšice je vitamín B toxický a mě vůbec nevadí, když mi aerosol při postřiku smáčí kůži, nebo když se mi sem tam dostane do pusy. B-komplex funguje kontaktně, tedy musíte zasáhnout každou  mšici. Postřik tedy opakujte a snažte se dostat aerosol i do zkroucených listů. Největší výhodou B-komplexu je, že nesmrdí včelám, motýlům a čmelákům jako jiné přírodní preparáty, které často opylovače odpuzují (třeba výluh z utřeného česneku). No a to v době květu opravdu nechci.  Dávkuji 5 tablet na litr vody.

Pracoval jsem se spoustou přírodních preparátů, ale většinou jsou na bázi oleje a ten při aplikaci opravdu vdechovat nechci. A abych měl pořád respirátor, tak to ne, děkuji.

 Existují i další, pro mšice toxické přírodní látky. Spolehlivě například funguje vývar z rebarbory nebo výluh z rajčatových listů. Vzhledem k odolnosti některých druhů mšic na některé z přípravků doporučuji v době po odkvětu experimentovat s dalšími ingrediencemi, například mlékem. Jarová voda, tolik opěvovaná Vám sice pomůže, ale kdo by chtěl na zahradě a v jídle detergenty?

Podpora přirozených predátorů mšic

Jeden škvor sežere za noc 100 - 130 mšic.

Krásných domečků pro slunéčka sedmitečná a zlatoočka je plný internet a i tyto dva domečky (pozor - každý má jiné požadavky na interiér) také můžete přidat k Vašim ovocným stromům a keřům. Já vsázím na armádu škvorů.

A takhle vyrábím škvoří domy. Trochu slámy nebo sena, pokud nemáte tak suchou trávu a nějaké suché křoví. To  zamotám do staré rukavice tak, aby do rukavice zůstal průchod. Zatáhnu to roubovací páskou a tu připevním skrz květináč k plotu nebo k vyvýšenému záhonu.