LETNÍ KLUB HODINOVÉHO SADAŘE

Vítejte v ovocnářském klubu na celé léto

Jarním řezem to nekončí. Naopak, to zajímavé v červnu teprve začíná.

Léto je v péči o ovocné stromy mým nejoblíbenějším obdobím. Letos to bude trochu jiné, protože mi toho (stejně jako mnohým z Vás) hodně pomrzlo. Ale o to více se zaměřím na přípravu stromů na příští sezónu - na lepší plodnost, zdraví a vitalitu. A tom léto je.

Děkuji za Váš zájem o mé vzdělávací aktivity, přeji Vám úspěšnou letní sezónu a těším se s Vámi na viděnou a na shledanou. 

Karel Maroušek, M.Sc., MBA
hodinový sadař & trenér řezu ovocných stromů


NA CO SE MŮŽETE TĚŠIT VE VIDEÍCH A ČLÁNCÍCH?

LETNÍ ŘEZY OVOCNÝCH STROMŮ

Všechno začne letním řezem meruněk, pak se přesuneme k jabloním, poté k broskvoním a nektarinkám, hrušním, švestkám, pak zase k broskvoním,.. Letní řezy mají různých ovocných stromů mají různé důvody, termíny a techniky. 

Termínově půjdu podle jižní Moravy, kde je všechno trochu dříve, ostatní budou mít alespoň více času na přípravu.

VÝŽIVA, HNOJENÍ, IMUNITA

V letním klubu se více než na jaře zaměříme na výživu, hnojení a zvyšování obranyschopnosti ovocných stromů.

Už mě povětšinou znáte a více, že nepracuji s chemií, ale pouze s přírodními látkami a minerály. 

Nepřehnojuji, ale dbám na komplexní výživu. A tak trochu své stromy rozmazluji. 

BOJ S CHOROBAMI A ŠKŮDCI

Bez chemie. To znamená častěji a důsledněji. Zaměříme se zejména na přírodní macerované preparáty a jíchy. Seznámím Vás s celou řadou účinných přírodních látek, koncentracemi a postupy přípravy.

Připravte si nekovovou nádobu s víkem, pokud zvolíte plast, ať to není měkčený plast. Já používám keramický zelák.


ZDE BUDOU PŘIBÝVAT CELÉ LÉTO VIDEA, DOPORUČENÍ A ODKAZY NA ČLÁNKY

1. díl: Letní řez meruněk

Dámy a pánové dobrý den,

rozhodl jsem se kurz otevřít o pár dní dříve. Je mezi námi sposuta zahradnic a zahradníků z jihu Čech, Moravy a Slovenska a když mám meruňku na Šittův řez připravenou já, Vy už asi také. Tedy nebudeme čekat až na 1.6. ale pustíme se do práce hned - meruňky už jsou na to připravené.

2. díl: Boj s moniliózou bez chemie

Vzhledem k tomu, že monilióza je nyní všude a trápí snad všechny zahrady, připravil jsem pro vás článek o netoxickém boji s touto chorobou. Článek je celoroční, nejen letní. Vezměte si z něj tedy co aktuálně potřebujete a ostatní si poznamenejte na začátek příští sezóny.

3. díl: Aplikace na list

Připravil jsem pro Vás první ze série článků zaměřených na výživu a ochranu stromů postřikem. Začneme základními principy a recepty.

4. díl: Letní řez třešní

Specifikum třešně je, že po zastřižení na vnější pupen ten první letorost nepřevezme vrcholovou dominanci ve smyslu honby za sluníčkem. Jeho reakce je nejsilnější, ale vyroste přesně tím směrem, jakým teď ukazuje řapík listu, ale ke slunci to neotočí. Zakracujte tedy nad bočními listy, abyste nový obrost získali do strany - případně trochu nahoru nebo trochu dolu, podle potřeby.

Praktická ukáza letního výchovného řezu mladé třešně

Záznam zimního semináře, kde řeším snižování velkých stromů

Video z jara o třešních, pokud jste ještě neviděli ...

Týden přírodní medicíny

Od pondělí se můžete těšit na seriál, ve kterém Vám představím léčivky, které používám pro boj s chorobami a škůdci na ovocných stromech. Základním kamenem je přeslička. Základní recept najdete v tomto videu. Ale pozor - ve videu jsem v mluveném slově zapomněl zmínit 10x ředění - je to pouze v titulcích. Tedy - až budete mít roztok hotový podle návodu ve videu, nařeďte ho 10x než jím budete stříkat své stromy. Ale hlavně - nasbírejte si dostatek přesličky. Teď je akorát - plná síly. Tedy z čerstvé si hned uvařte vývar dle videa a spoustu další přesličky si nasušte. Hlavně si nechte alespoň 30 gramů sušené přesličky na jaro - na zálivku, když ještě stromy nemají listy a pak na postřik na první listy. Protože přeslička, respektive její léčivá lodyha roste až na přelomu května června když je teplé jaro a až v červnu když je dlouhá zima a studené jaro. Tedy - vyrazte po škarpách a loukách. Když už si jednou najdete to své přesličkové naleziště, můžete se spolehnout, že tam bude i příští rok - je to hrozný plevel.

Tak si užijte víkend a já pro Vás jdu připravovat týden přírodní medicíny.

1. díl seriálu PŘÍRODNÍ MEDICÍNA PRO OVOCNÉ STROMY

Dravý roztoč Typhlodromus pyri a jeho použití v kombinaci s přírodními účinnými látkami

Nedávno jsem dostal zajímavou otázku. Právě touto otázkou a mou odpovědí na ní zahájím tento blok, který zahájím v tomto týdnu, ale budu v něm pokračovat celé léto. Bude to taková druhá kolej vedle letních řezů. Neméně důležitá.

Otázka se týkala dravého roztoče Typhlodomus pyri, kterého má mnoho z nás (včetně mě) na svých zahradách nasazeného, aby nám pomáhal s likvidací savého hmyzu. Pokud dravého roztoče na zahradě nemáte, pak Vám to vřele doporučuji. Jeho instalace se ale provádí na konci zimy, tak si to dejte na půlku února do kalendáře. Samička tohoto roztoče klade pouze 1 vajíčko denně, a tedy se populace na zahradě nijak zásadně rychle nerozrůstá. A bylo by nešikovné ji bezdůvodně regulovat. A právě o tom to dnes bude.

Mým základním receptem na ochranu rostlin před savým hmyzem, houbovými chorobami a zároveň pro aktivaci přirozených obranných mechanismů stromů je kombinace přesličky rolní, kopřivy a aloe (recepty najdete ve videích níže). Jenže – ona má tato směs i akaricidní účinky. Tedy hubí roztoče. Ač se všude píše o tom, že Typhlodromus pyri je rezistentní vůči spoustě (chemických) pesticidů, neznám jejich odolnost vůči účinným látkám bylin. A i kdyby dospělci odolní v sezóně byli, co přezimující hmyz na stromech, pod pupeny a v kůře? Co jejich vajíčka a mladší vývojová stádia? Přesnou odpověď neznám. Pátrám po ní, ale zatím jsem přesnou odpověď nenašel. A tedy na dravého roztoče myslím, abych jejich populaci na zahradě a v sadu nevyhubil. Ale na druhou stranu – chci přesličku používat, protože je skvělým elicitorem – aktivátorem přirozených obranných mechanismů stromů. A já chci pracovat 100% bez chemie a fytoalexiny, které strom syntetizuje po použití přesličky, jsou jednou z nejúčinnějších zbraní v boji s houbovými chorobami. Ale někdy potřebuji bojovat i se sviluškami a dalším roztoči. A i na to je přeslička skvělá. A tedy…

Počítám s tím, že draví roztoči jsou rozptýleni po celé zahradě. A pokud mám problém se škodlivými roztoči na jedné švestce, klidně na ní vyhubím spolu se škůdcem i celou lokální populaci prospěšného roztoče. Protože počítám, že se na strom později opět rozšíří z okolních stromů. A pokud mám hrušeň zasaženou rzí hrušňovou nebo v zimě najdu nějaké mladé letorosty poseté vajíčky mšic, provedu v zimě potěr stromu sírou a postřik přírodním insekticidem na přezimující hmyz. No a tím opět vyhubím dravého roztoče – ovšem jenom z jednoho stromu. A on se tam zase v sezóně zase vrátí z jiných stromů.

I když je kombinace přesličky a kopřivy velmi účinným elicitorem, používejte jí s rozvahou – pokud máte na zahradě nasazené dravé roztoče. Nemusíte tímto macerátem nebo fermentem postříkat celý strom a všechny stromy. Pracujte třeba jenom s větvemi, které jsou nakaženy moniliózou. No a zálivkou také nic nezkazíte a strom i tímto způsobem přinutíte vyrábět fytoalexin. A pokud bojujete s mšicemi – použijte radši jedno-druhový macerát nebo kvas. Třeba z kopřivy. Ta má totiž insekticidní účinky, ale ne akaricidní – tedy nehubí dravé roztoče.

V dalších dílech tohoto seriálu Vám během příštích dní představím zajímavou sadu bylin a minerálů, které používám v boji s chorobami a škůdci a vždy Vám k nim uvedu nejen koncentrace a postupy přípravy, ale také na co je používat. A pokud uvedu, že jde o akaricid, a pokud máte dravé roztoče – pracujte s těmito látkami s rozumem. Používejte je pouze lokálně – aby výhody převážily nad nevýhodami.

5. díl: Snížení meruňky s Šittovým řezem

Vše důležité najdete ve videu. Snažte se nesebrat meruňkám více než 30% koruny najednou. Proto jsem vnitřek koruny vyřezal na jaře a snížení provedl teď. Pokud máte strom vyšší, než chcete a chcete snižovat a zároveň máte strom zarostlý i vevnitř - rozdělte si to do dvou sezónu, nespěchejte na to. Meruňka nemá moc ráda hluboké řezy.

6. díl: Výběr z letorostů na jabloni + vlky

Jabloně stříhám prakticky celé léto. Pořád něco obrůstá, pořád je potřeba odstraňovat vlky, pořád je potřeba stromy prosvětlovat - zbavovat strom nových větví, které stíní. Přístup slunce je potřeba nejen pro dozrávání ovoce, ale také květových pupenů na příští rok. 

A zakracování? To si necháme na druhou polovinu června. Je to důležitý řez a budeme se mu věnovat samostatně - až nám ty nové letorosty pořádně narostou a zpevní se.

2. díl seriálu PŘÍRODNÍ MEDICÍNA PRO OVOCNÉ STROMY

 Přeslička rolní, kopřiva, aloe

Omlouvám se za překlep v receptu - teď už je mnoužství čerstvé přesličky opraveno na správnou hodnotu

Na co používám samotnou přesličku: Listové skvrnitosti, strupovitost jabloní, kadeřavost broskvoní, padlí a plísňové choroby vinné révy a na padlí angreštové. A i když to není předmětem tohoto kurzu, přesličku používám na postřik okurek a rajčat proti houbovým chorobám a také formou zálivky proti houbovým chorobám kořenového systému. A samozřejmě v kombinaci s kopřivou jako elicitor fytoalexinu, tedy jako aktivátor přirozených obranných mechanismů stromů a rostlin. Pokud přidáte i aloe pravou, strom velmi efektivně podpoříte v růstu, kvetení, hojení ran a velmi podpoříte jeho zdravotní stav a obranyschopnost.

Jak připravuji samotnou přesličku.: Používám pouze nadzemní části rostliny jako náhradu za fungicidy. 20g sušené přesličky (tu před přípravou namáčím na půl hodiny do dešťové nebo studniční vody) nebo 100g čerstvé vařím v 1 litru ¾ hodiny. Nechám vystydnout, přefiltruji přes pláténko, naředím 10x a aplikuji ještě ten den, nejpozději druhý den ráno. Rychle oxiduje a ztrácí rychle sílu.

Pokud chcete použít přesličku jako elicitor a hnojivo, nevařím ji, ale nechávám ji 3 dny ve vodě macerovat s osminásobkem čerstvých posekaných kopřiv. Musíte do občas zamíchat a opět zatížit aby se většina ponořila pod hladinu. Po 3-4nech si vezmu polovinu čaje, desetkrát naředím a používám postřikem i zálivkou. Doleji vodu a nechám 3-4 týdny kvasit. To účinnost ještě zesílí a zároveň se do zákvasu uvolní spousta dalších živin.

Pozor: Přeslička je akaricid a je třeba myslet na dravé roztoče. Nepoužívejte ji proto plošně na celou zahradu a celé stromy, viz minulý článek.

Příprava a použití samotné kopřivy: Vhodný a stejně účinný je jakýkoliv druh kopřivy, stejně účinná je čerstvá i sušená, tedy si náruč kopřiv nasušte i na jaro. Já si kus kopřivové louky v červnu posekám, abych měl i na druhou polovinu léta mladé kopřivy, které mi pak nezaneřádí kompost semeny (po maceraci nebo fermentaci házím přefiltrované byliny na kompost). Na litr vody dávám téměř kilo jemně posekané čerstvé kopřivy nebo 150 gramů sušené. Ve stodole jí necháme 4 dny zatíženou v 10 litrech vody (množství dle potřeby). Opět si polovinu čaje odeberu a doliji vody na původní množství. Pak je potřeba před použitím (jak u čaje, tak u zákvasu) 5x naředit.

Kopřivu používám samostatně zejména proti mšicím, dřepčíkům, obaleči jablečnému a sviluškám.

Pozor: Kopřiva má také akaricidní účinky na pozor, pokud máte nasazené dravé roztoče.

Když necháte kopřivu 4 týdny vykvasit, má skvělé fungicidní účinky a používám ji na listovou čerň na jabloní, černě na plodech hrušní a na černě, které se následně vyskytují na požerech listů od savého hmyzu. Výborně funguje na padlí na vinné révě a používám ji také jako postřik proti monilióze v době květu meruněk.

Trochu aloe přidávám prakticky do každého výluhu a zákvasu. Na 10 litrů utřu jeden menší celý list nebo ho rozmixuji s vodou. Doporučuji mít domě několik rostlin aloe abyste měli stále možnost řezat – od jara až do podzimu. Stejně dobře jak aloe funguje na spoustu lidských neduhů, i pro stromy je nenahraditelná. Neznám její kurativní (léčebné) účinky, ale 100% poznáte hned po několika aplikacích, že ji rostliny milují. Zkuste přidat aloe do zálivky své palmě a příští list bude o 50% větší než ten původní nejvyšší. 

Středomořský speciál

- Olivovník
- Meruňka
- Fíkovník

7. díl: První letní řez švestek

Švestky jsou připravné, můžeme se pustit do prvního letního řezu.

A ještě jedno video "divoké" švestky u cesty, kterou jsem dostal za úkol vychovat.

3. díl seriálu PŘÍRODNÍ MEDICÍNA PRO OVOCNÉ STROMY

Vrba

Vrbou léčím kadeřavost broskvoní, listové skvrnitosti, strupovitost jablek a padlí, a to včetně padlí na vinné révě. A střídám přesličku a vrbu. Dávám do velkého pomalo-varného hrnce 20 gramů sušené kůry vrby a 3 litry dešťové vody nebo vody ze studny a na 80°C to "vařím" 2 hodiny. Po scezení a vychladnutí přidám dalších 6 litrů vody. Stejně jako přeslička, výluh nemá dlouhou životnost tak aplikuji postřikem buď hned nebo druhý den ráno. Použít lze kůra vrby bílé, vrby křehké nebo vrby babylonské.

Reportáž z road-show

První den hooodně foukalo a bohužel zatím stále zpracovávám video, aby pro Vás bylo srozumitelné. Zatím nevím, jak dlouho mi bude postprodukce trvat, tak Vám zatím dám k dispozici videa, která jsme natočili na zahradách, kde nefoukalo.

Na videích najdete řez spousty ovocných stromů a doufám, že pro Vás budou zajímavou inspirací.

8. - 10. díl: Letní řezy

11. díl: Sezóna se láme

Cokoliv jste do této chvíle na ovocných stromech zastřihli, máte jistotu, že pupeny na konci větve prorostou a nové letní letorosty ještě do zimy vyzrají a budou dost silné, abychom do nich stříhli příští rok na jaře a mohli čekat silnou reakci.

Pokud zakrátíte silný letorost na silném stromu teď, na začátku července, stále je velká šance, že to proroste a že to vyzraje. Ale jistotu už nemáte. To neznamená, abyste už nezakracovali. Pouze už na jaře budete stříhat ještě níže, do letošního dřeva, které na větvi zůstane z první půlky sezóny. Dává to smysl v několika případech - při výchovném řezu, kdy jedna z větví přerůstá významně ty ostatní. Takové větvičce ustřihněte vrchol a zpomalte jí tím. Druhým případem je zakrácení silných letorostů švestek, které provádějte klidně ještě celý červenec. Pouze už odstraňujte maximálně 1/3, abyste případně na jaře mohli stříhnout ještě o kousek níže, pokud by nový letorost nebyl dost silný a vyzrálý a zimu nepřežil. Třetím případem jsou letní diferenciační řezy, kterými Vás během léta provázím a ještě provedu. 

12. díl: Výběr z letorostů po Šittově řezu

Kromě výběru z letorostů po Šittově řezu nestříhejte nic jiného a už nestříhejte do staršího dřeva. Jedinou výjimkou jsou větvičky bez listů. Zdravotní řez je vždy lepší provést hned a a nic nečekat. Ale pokud jste se o meruňky postarali podle mých rad, už nepotřebujete řezat ani stříhat nic než právě ten jánksý obrost.

4. díl seriálu PŘÍRODNÍ MEDICÍNA PRO OVOCNÉ STROMY

Housenky

V mnoha článcích a publikacích se jako o super-přírodní látce mluví o Neem oleji a jeho účinné látce Azadirachtinu. Když se ale podíváte na články v angličtině, zjistíte, že je toxický pro včely a parazitické vosičky. Já ho tedy vůbec nepoužívám. Sice se tím připravuji o efektivní přírodní insekticid (nejen) proti housenkám, ale nepoužívám nic, do včely zabíjí nebo jim komplikuje návrat do úlu. A přesně to Azadirachtin způsobuje. Tedy Vám na boj s různými housenkami doporučím to, co sám používám. Pokud jde o mladé housenky používám nižší koncentrace, pokud jsou už housenky velké, koncentraci zvýším. U obou látek, které používám, najdete oba způsoby ředění. 

Tabák

Pro nálev z tabáku používám doutníky pro jejich vysoký obsah nikotinu. Koupím nějaký silný levný doutník a rozmačkám ho do 30ti násobku množství vlažné vody (dle váhy doutníku) a nechám den až dva louhovat. Když jdu kolem, zamíchám s tím, stejně jako s jakýmkoliv jiným nálevem nebo jíchou. Na housenky v mladších vývojových stádiích ředím 1:10 na starší stádia pak 1:5.

Rajčata

Používám spodní listy rajčat a zálistky, které stejně celou sezónu odstraňuji. Půl kila čerstvých listů dám do litru studené dešťové vody a nechám to louhovat cca 2 hodiny. Poté půl hodiny vařím na mírném ohni. Opět – pokud jde o mladší vývojová stádia housenek, naředí 1:1, pokud chci likvidovat starší vývojová stádia, už to neředím. Funguje to i na svilušky a třásněnky.

13. díl: Letní péče o stromek z podzimní či jarní výsadby

5. díl seriálu PŘÍRODNÍ MEDICÍNA PRO OVOCNÉ STROMY

Roztoči (nejen) na švestkách - hálčivci, vlnovníci

Pokud jste na přelomu jara a léta začali na svých zahradách používat postřikem macerát nebo jíchu z kopřivy a přesličky, toto na svých stromech nenajdete. Roztoče je potřeba zasáhnout v době jejich stěhování a pokud máte nyní na švestkách to, co jsem vyfotil já u souseda, už s tím letos kromě mechanického otrhání napadených listů nic moc nezmůžete. Pokud máte strom napadený, řešením je postřik stromu sírou (Sulka) v zimě. Zasáhnete tím přezimující roztoče a jejich populaci významně zredukujete. O ostatní se postará přeslička, stříknutá alespoň 2x v průběhu jara a pak ještě na konci června. 3x za sezónu - tak často si zasmrdím zahradu jíchou z kopřivy a přesličky :-) Ta jícha je zázrak, ale člověk aby s tím pracoval v gumových rukavicích a v pláštěnce, kterou potom hodí rovnou do popelnice... No ale to už teď asi všichni víte. Ale nevzdávejte to, je to nejlepší, co můžete pro své stromy dělat.

14. díl: Druhá fáze Loretova řezu

Na pár větvičkách jsem provedl první fázi řezu hned zkraje sezóny  - viz první video o letním řezu jabloní. Takže to, co já našel teď o víkendu, Vy začnete nacházet velmi brzy na svých stromech také. Někdy hned po první stříhnutí, někdy po druhém, někdy až po třetím. A to, co se stalo na této jabloni můžete očekávat i na hrušních, pokud se řídíte mými radami a zkoušíte Loretův řez i na nich. 

15. díl: Řez ořešáku

V normálním roce bych se pustil do řezů ořešáku o pár týdnů dříve. Ale protože polovině z nás ořešáky vymrzly, začínám později. Skvělý termín je to teď ale pro všechny ořešáky - jak pro ty co nevymrzly tak pro ty co měly smůlu.

16. díl: Probírka plodů

17. díl: Letní řez višně

18. díl: Letní řez révy


2 a 3 leté réva po kompletním jarním vymrznutí

V létě musíte přemýšlet jak nad letošní plodností, nad plodností v příštím roce, tak i nad tvarováním pro budoucí růst


Réva v léte po výsadbě

Zaměřte se pouze na jeden letorost. Musíte získat takový, který má v 60cm v průměru 1cm - to je Váš úkol na první rok. Všechno ostatní stejně půjde pryč. A pokud nedosáhnete požadované vyzrálosti letorostu - začnete v únoru řezem na 2 očka a dostatečnou sílu získáte v příštím roce.  Neuspěchejte to. A pokud máte přírůstek pěkný jako já, také to neuspěchejte.


10 letá plodná réva

Pěstuji révu na hrozny nikoliv na víno. Tedy nemusím tolik prosvětlovat a tolik se zaměřovat na cukernatost hroznů. Ale nějakou péči réva stejně dostane - zejména pro plodnost v příštím roce. 

19. díl: Broskvoň v létě po hlubokém jarním řezu

Dostávám spoustu dotazů jak od Vás, členů KLUBU, tak od odběratelů na YouTube - A JAK DOPADLA TA NA ČÍPKY SEŘEZANÁ A ZMLAZENÁ BROSKVOŇ? Dopadla skvěle a už teď vím, že jsem letošní broskvoňový letní úkol splnil s předstihem. Příští roku budu mít strom jako nový, zpevněný, omlazený a pokud nezmrzne, obsypaný ovocem.

Srpen - do čeho se pustit a co nás ještě čeká

Napsal jsem článek o srpnové péči o ovocné stromy. Dávám ho k dispozici nejen Vám, ale také ho pošlu svým e-mailovým měsíčníkem a dám ho na sociální sítě. Během srpna se v KLUBU můžete těšit nejen na rozšířený pohled na tato srpnová témata, ale také na další zajímavosti, například v boji s letními chorobami ovocných stromů.

6. díl seriálu PŘÍRODNÍ MEDICÍNA PRO OVOCNÉ STROMY

Srpnová prevence i léčba houbových a bakteriálních chorob ovocných stromů


Přichází konec léta a mokrý podzim bude následovat. Dojde k rozvoji houbových a bakteriálních chorob a naším úkolem v tomto období je s nimi aktivně bojovat. Nenechat je zbytečně rozšířit se na našich zahradách a po našich ovocných stromech. O to snazší a lepší to bude v příštím roce. Pokud jste pracovali přes léto s jíchou nebo macerátem kopřivy a přesličky, chválím Vás a tleskám. Na stromech tu změnu už jistě vidíte, zejména pokud jste přidali i aloe. A pokud budete v komplexní a vědomé péči o své ovocné stromy pokračovat, bude to čím dál tím lepší.

Předkládám Vám zde několik poznatků, se kterými i Vám doporučuji pracovat:

  • Přehnojení dusíkem zvyšuje riziko vzniku a rozvoje houbových chorob
  • Dostatek draslíku, křemíků, manganu a zinku ve výživě naopak riziko významně snižuje
  • Spory chorob často přezimují nejen v opadaném listí, ale i v napadených částech stromů. Nestačí uklidit pod stromem, ale zejména NA STROMĚ.
  • VŠEHO moc škodí – nechte své stromy odpočinout od fytoalexinů

Elicitory fytoalexinů (například jícha přesličky a kopřivy) by se neměly používat dlouhodobě, ale pouze nárazově a klidně opakovaně. Je potřeba obranu stromu probudit a pak nechat strom pár týdnů odpočinout před dalším použitím. Ony ty látky, které si strom vytváří pro svou obranu, i jemu mohou při dlouhodobém používání škodit. Seznámím Vás dnes s dalšími látkami, které používám proti houbovým a bakteriálním chorobám a kterými byste měli na zbytek léta nahradit přesličku a kopřivu. Ale na podzim a na jaře se k ní zase vrátíme, tak si jí nezapomeňte nasušit dostatečné množství ať se zásobou vydržíte až do května.

Jedlá soda

Jak už jsem uvedl ve videu Jak pomoci stromům zasaženým mrazem, použitím jedlé sody v koncentraci 1,5% (pozor, vyšší koncentrace může stromy spálit) změníme tak výrazně pH na stromě, že se toto prostředí stává naprosto nevhodným pro život a rozvoj chorob. Neváhejte proto jedlou sodu zařadit i na konci léta do svého postřikového léčebného a preventivního programu.

Lecitin

Je jedno, jestli použijete vaječný, sójový, nebo jakýkoliv jiný lecitin, složení o obdobné a fungují všechny více méně stejně. To skvělé na lecitinu je, že funguje jak na houbové choroby, tak na bakteriální. A tedy ho můžete použít jak na peckoviny, tak na jádroviny, prostě s ním projít celou zahradu. Používám 1,5 – 2% roztok.

Česnek

Utřu 100 gramů česneku a nechám ho dva dny naložený ve 2dcl olivového oleje s 5cl slivovice. Občas tím zamíchám. Pak to rozředím vodou do 7dcl zavařovačky, aby mi zbylo trochu místa na protřepávání a nechám to den až dva v kuchyni na lince. A když jdu kolem, protřepu to. Pak to přes kávový filtr přecedím do 10 litrového postřikovače a přidám 10ml ekologického mýdla, které používáme v domě s rybníkovou čističkou odpadních vod.

Skořice a hřebíček

Používám 15 g skořice a 15 gramů hřebíčku na litr postřiku. Výluh ale připravuji napůl. Polovinu směsi maceruji 2 dny ve vodě a polovinu stejnou dobu ve slivovici. Je to voňavá práce. A klidně můžete tyto maceráty použít společně s česnekovým postřikem. Nebo kterýmkoliv jiným 😊

Nezaspěte. A neodkládejte to. Přichází kritické období a Vy můžete svým stromů právě teď neskutečně pomoci být zdravějšími nejen letos, ale i v příští sezóně. 

Závěrečná doporučení

Léto zase uteklo jako voda. Doufám ale, že pro mnoho z Vás bylo toto léto jedinečné a daoufám také, že jsem k tomu alespoň trochu pomohl. Ve videu nalznete má 2 závěrečná doporučení, která Vám propojí léto s nejdůležitějším ovocnářkým obdobím - s pozdimem

Ve videu zmiňuji tyto přípravky:
ÉLÁN
MICROLIFE

PODZIMNÍ KLUB

Doufám, že máte chuť pokračovat, dále se v ovocnářství rozvíjet a dále podporovat své ovocné stromy ve zdravém a silném růstu. Podzim je z mého pohledu (tedy pěstování zdravých stromů bez chemie) nejdůležitějším obdobím.  Pustíme se do toho opět společně?

Děkuji za Vaši účast v LETNÍM KLUBU

Karel Maroušek
hodinový sadař

ROAD SHOW 22. a 23.6.

Vydal jsem se nejdříve do aleje kousek od Slaného, ale bohužel tam foukal tak silný vítr, že záznam se mi nepodařilo upravit tak, aby byl pro Vás použitelný. Ale na dalších zahradách v Jižních Čechách už bylo počasí krásné a stromů a letních řezů jsem Vám natočil spoustu.

Víkend to byl krásný, počasí vyšlo, v noci bylo vcelku teplo, provoz na silnicích bez problémů, koupání super a po večerním příjezdu na poslední zahradu jsem byl velmi mile překvapen pohostinností - večeře, sprcha, příjemné povídání o stromech. Děkuji :-)

OSOBNÍ SETKÁNÍ 29.6.

29.6. proběhlo setkání s členy klubu v třešňové aleji v Bořanovicích. Povídali jsme si snad o všem. Podívali jsme se na způsob pěstování třešní v alejích, kde plní krajinotvornou funkci a zároveň vytvářejí příjemné místo na procházky, běhání a venčení pejsků. Podívali jsme se kromě třešní i na jabloň a její letní řez no a pak jsem odpovídal a odpovídal a odpovídal. Otázek byla spousta. A potěšilo mě, že jste si spoustu pohledů na pěstování ovocných stromů sdíleli i mezi sebou. Bylo to prima.

Kromě členů klubu bydlících blízko a dále se setkání zúčastnili i členové klubu bydlící stovky kilometrů od Bořanovic. Děkuji za podporu a doufám, že jste si to všichni užili. 

Nějak jsme úplně zapomněli udělat si fotku, takže pokud někdo z Vás nějkou udělal, pošlete mi ji, prosím. Děkuji.

VEČERNÍ ON-LINE SEMINÁŘE S PORADNOU

Mnozí z Vás už ze zimy a z jarních kurzů znají formát mých on-line večerních seminářů. Bude to stejné. Trochu času na trochu té teorie, něco si nakreslíme, něco řekneme. Pak budete mít prostor pokládat otázky, na které budu hned odpovídat. No a poté 2-3 hodiny VIZITA na Vašich zahradách - z fotek Vašich stromů. A mé rady, co ještě zlepšit a jak pokračovat v péči.

17.6. od 21.00

Zaměřeno zejména na meruňky a švestky

➡️ 30 minut teorie
➡️ Otázky a odpovědi
➡️ Vizita stromů ze zahrad členů KLUBU


V prvním semináři jsme se přes Vaše otázky vůbec nedostali ke stromům. Tedy, jak jsem slíbil, druhá část semináře proběhne 19.6. od 21.00 a od samého začátku se pustíme rovnou do fotek stromů, které jste mi poslali. A protože je jich fakt spousta, bude to podle původního plánu - pouze švestky a meruňky.

V druhé části semináře jsme se věnovali fotkám Vašich stromů, které jste mi zaslali. Zvládli jsme všechny meruňky a švestky a nakonec i mimo plán pár třešní.

17.7. od 21.00

Zaměřenno zejména na broskvoně a nektarinky

➡️ 30 minut teorie
➡️ Otázky a odpovědi
➡️ Vizita stromů ze zahrad členů KLUBU


Omlouvám se, že jsem se nedostavil v původním termínu 16.7. od 21.00.. Rodinné důvody mi to bohužel neumožnily. Seminář proběhl v náhradním termínu a níže naleznete jeho kompletní záznam.

19.8. od 21.00

Zaměřeno zejména na jádroviny

➡️ 30 minut teorie
➡️ Otázky a odpovědi
➡️ Vizita stromů ze zahrad členů KLUBU


V semináři jsme stihli teorii a všechny jádroviny, které jste zaslali mailem na seminar@hodinovy-sadar do 18.8. Záznam 

Druhá část semináře se stromy zaslanými 19.8. a na mé jiné e-mailové adresy