LETNÍ KLUB 2025
Vítejte v ovocnářském klubu na celé léto
Začínáme 1.6. 2025, pokračujeme až do 15.8.
( účastník č. 895024 )
Jarním řezem to nekončí. Naopak, to zajímavé v červnu teprve začíná.
Léto je v péči o ovocné stromy mým nejoblíbenějším obdobím. Jde to totiž o plodnost - v tomto, i v příštím roce. Zároveň mohu podruhé mladé stromy tvarovat výchovným řezem. K létu patří i přírodní boj s chorobami a škůdci a i na to se v letním klubu zaměříme. A samozřejmě také na výživu.
Děkuji za Váš zájem o mé vzdělávací aktivity, přeji Vám úspěšnou letní sezónu a těším se s Vámi na viděnou a na shledanou.
Karel Maroušek, M.Sc., MBA
hodinový sadař & trenér péče o ovocné stromy
NA CO SE MŮŽETE TĚŠIT VE VIDEÍCH A ČLÁNCÍCH?
LETNÍ ŘEZY OVOCNÝCH STROMŮ
Všechno začne letním řezem meruněk, pak se přesuneme k jabloním, poté k broskvoním a nektarinkám, hrušním, švestkám, pak zase k broskvoním,.. Letní řezy mají různých ovocných stromů mají různé důvody, termíny a techniky.
VÝŽIVA, HNOJENÍ, IMUNITA
V letním klubu se opět zaměříme na výživu, hnojení a zvyšování obranyschopnosti ovocných stromů.
Už mě povětšinou znáte a více, že nepracuji s chemií, ale pouze s přírodními látkami a minerály.
Nepřehnojuji, ale dbám na komplexní výživu. A tak trochu své stromy rozmazluji.
BOJ S CHOROBAMI A ŠKŮDCI
Bez chemie. To znamená častěji a důsledněji. Zaměříme se zejména na přírodní macerované preparáty a jíchy. Seznámím Vás s celou řadou účinných přírodních látek, koncentracemi a postupy přípravy.
Připravte si nekovovou nádobu s víkem, pokud zvolíte plast, ať to není měkčený plast. Já používám keramický zelák.
30.6.
Záznam loňského zimního semináře KALENDÁŘ ŘEZU OVOCNÝCH STROMŮ
Pro ty z Vás, kteří se mnou v klubu začínáte až teď v létě - tohle video Vám pomůže v orientaci napříč rokem, napříč ovocnými stromy. Na mém YouTube už není nějaký čas veřejně k dispozici, tak Vám ho dávám sem.
30.6.
Nezapomeňte zalít své broskvoně a nektarinky
V tuto dobu je nezbytně nutné velmi dobře zalít broskvoně a nektarinky. Jsou velmi náročné na vodu a obzvláště pak v době zvětšování plodů. Malý stromek - 50 litrů, velký strom 200 litrů. Zálivka musí proběhnout nejen u kmene ale kolo cca 3-4 metry v průměru. Na toto se velmi často zapomíná - připomínám. Takto důkladnou zálivku je dobré během dozrávání plodů ještě jednou zopakovat - pokud významně nezaprší.
Samozřejmě je důležité v tomto počasí zalít i mladé stromky z loňské a letošní výsadby a stromy na mělce kořenících podnožích. Zalívejte večer nebo brzy ráno.
30.6.
3.7. od 20.00 proběhne 2. večerní on-line seminář
Zaměřeno na letní řez broskvoní a nektarinek
Odkaz na seminář najdete níže na stránce a pod tímto textem. Od 19.30 opět proběhne PORADNA pro ty z Vás, kteří mají zájem o profesi "hodinového sadaře". Fotky stromů (každý jeden - broskvoň nebo nektarinku) mi můžete už nyní posílat na e-mail seminar@hodinovy-sadar.cz. Seminář bude opět nahráván a jeho záznam přidám do klubu den či dva po semináři. Seminář proběhne jako vždy v prostředí Zoom. Bezplatnou aplikaci Zoom si můžete stáhnout ZDE.
30.6.
Rozšířená verze videa letního výchovného řezu
Jistě si během videa všimnete jedné zásadní chyby, ke které došlo během jara na ovocných stromech. Ač byly kmeny a báze čištěny od vlků a výmladků, nebyly odstraňovány vlky, které se vytvořily v řezných ranách těsně pod plánovanou korunou. Síla těchto větví bohužel šla na úkor plánovaných větví v koruně. A že jde někdy o opravdu velké vlky, uvidíte ve videu. Nyní už musím přemýšlet, zda si je nenechat jako větve základní koruny. Bohužel od všech školkařů přišly stromky v hrozném stavu, prakticky bez kořínků s pár pahýly tlustých kořenů, polámané kořeny, poškozené kmeny, prostě hrůza. Ale většina stromů to zvládne, jenom to touhle dobou mělo vypadat úplně jinak - měly jsme mít krásné dlouhé letorosty pro zakrácení, zpevnění konstrukce koruny a odtažení větví od kmene. V tomto případě šlo ve většině řezů jen o výběr z letorostů, odstranění vlků, zbytečných polokosterních větví a srovnání větví do jedné úrovně. Ale i to je důležité - pro budoucí souměrnost koruny.
27.6.
ZÁZNAM SEMINÁŘE: LETNÍ VÝCHOVNÝ ŘEZ
24.6.
Záznam ze setkání v Bořanovicích-Pakoměřicích: LETNÍ VÝCHOVNÝ ŘEZ
I přes to hrozné vedro byla účast hojná. Nejdále to měl tentokrát kolega z Opavy. Děkuji za účast.
Dotaz
Nemáte někdo z účastníků setkání fotku? Já si na to (opět) vůbec nevzpomněl. Kdyžtak mi ji pošlete na karel.marousek@hodinovy-sadar.cz. Děkuji :-)
24.6.
Kompletní obrázek si uděláte když...
Nesledujte pouze videa a články v klubu. Dívejte se i na má veřejná videa na YouTube. A rozhodně sledujte mé Reels na některé ze sociálních sítí. Jedině tak si uděláte komplexní obrázek o všech aktivitách, kterými se zabývám a které doporučuji i Vám. Odkaz na mé sociální sítě najdete nahoře na stránce.
Přidávám video, které jste mohli pár dní najít na YouTube. Ale stáhl jsem ho a budu ho používat pouze v placených programech
17.6.
Nedělní setkání v aleji - 22.6 od 14.00
V neděli 22.6. se setkáme ve 14.00 v Bořanovicích-Pakoměřicích na praktickém semináři zaměřeném na letní výchovný řez. Podíváme se na stejné stromy, kterým jsme se věnovali v jarním klubu. Setkáme se v ulici V Alejičkách a parkovat můžete v ulici U Rybníka. Podle počtu účastníků (a zejména aut) se poté přesuneme na pivo buď do Grillbaru u bubeníka v Bořanovicích (málo parkovacích míst) nebo na zahrádku pizzerie Trattoria v Březiněvsi (více parkovacích míst).
16.6.
Letní řez jabloní - zatím bez zakracování
Rozdíl mezi letním řezem stromu, na kterém byl proveden jarní řez a stromem, kde jarní řez neproběhl. Jedná se dva stejně staré stromy, sice různých odrůd, ale stejné konstituce.
15.6.
Pusťte se do výroby. Čím dříve, čím častěji a čím přesněji dodržujíc tyto postupy, tím lépe.
Děkuji za připomenutí, jako smáčedlo na 10 litrů postřiku používám 2dcl piva nebo mléka.
Děkuji za další otázku. Upřesnění - každou z bylin (uvedené množství) zvlášť můžete vyrobit a naředit na 10 litrů postřiku, nebo na celkových 10 litrů vyrobit jakoukoliv kombinaci, nebo také na celkových 10 litrů naředit směs všech výluhů/výkvasů/vývarů. Tedy nikoliv 3 byliny na 30 litrů, ale 3 byliny na celkových 10 letrů postřiku. V každé bylině je jiná účinná látka a vždy je potřeba použít přesnou koncentraci. Jediné, čeho je ve směsi v kombinaci všech bylina na 10 litrů více jsou živiny. A to nám až do konce července nevadí. Od srpna budeme muset vyřadit z hnojiv dusík a tedy přestaneme kvasit a budeme pouze vařit. Ale o tom až později.
13.6.
Záznam včerejšího veřejného semináře
13.6.
Neztraťte zbytečně rok
Někdy se to nepovede. Stromek. špatně koření, zaschne pupen, větvičky se nevyvíjejí všechny. Pak nezbývá než opakovaný řez na špičák v příštím roce. Ale někdy - jako v tomto případě - můžete mladou korunku upravit tak, abyste ten rok neztratili a založili souměrnou korunu hned v roce výsadby, nebo v první sezóně po podzimní výsadbě.
12.6.
Vydal jsem na YouTube
12.6.
Zelené práce - letní řezy vinné révy
Upozorňuji, že nejsem vinař a nemám vinohrad. Tímto způsobem se o révu starám já - aby byla zdravá a hrozny dobré. A abych nemusel vůbec používat chemii. Nepěstuji révu pro výrobu vína - pak bych se k ní musel chovat trochu jinak. Například bych nevyštípal všechny fazochy, ale jen ty v zóně hroznů. Ty další bych tam nechal až do jejich druhého květu. A pak si je tam na konci sezóny na koncích nechal - protože ty vytvářejí cukernatost. Jenže právě přes ty fazochy pak réva chytá nemoci. A to já nechci. Obětuji cukernatost - mě o ni vůbec nejde. Ale pokud máte více hlav nebo chcete vyrábět víno a zajímá Vás jak na to, nachytřete se ještě u dalších YouTuberů zaměřených na révu vinnou, u majitelů a správců vinohradů.
9.6.
Domácí výroba fungicidů
Zatím přidávám video, které jsem dal veřejně na YouTube a postupně Vám sem k němu budu přidávat další videa. Pokud se mnou chcete držet krok v kompletní výrobě, naložte si do vody sušenou kopřivu. Pokud nemáte sušenou kopřivu ani sušičku, výborně a velmi rychle Vám kopřiva uschne v zavřeném autě zaparkovaném na sluníčku :-) Nepotřebujete jí pro začátek mnoho. A vydejte se hledat přesličku rolní, tu budeme potřebovat cca za týden.
7.6.
Sušené byliny pro přírodní léčbu
Doporučuji Vám objednat si tyto byliny. Za týden začneme s přípravou základních extraktů pro přírodní boj s chorobami a škůdci. Pro malou zahradu Vám stačí 100g od každé, pro větší si objednejte 250g. Vrba bílá, přeslička rolní, kopřiva. Pracovat budeme i s čerstvými bylinami, ale tyto přístupy oddělím z důvodů, které popíši později. Samozřejmě si přesličku a kopřivu můžete mezitím nasušit. Pozor na přesličku bahenní, lesní a mokřadovou - jsou jedovaté. Vrbu si prosím objednejte a neloupejte živé stromy.
5.6.
Celá verze videa, jehož první část už jste možná našli na YouTube. První půlka je zdálky a v druhé polovině, která je určena pouze pro členy klubu, se podíváme na detaily řezu.
3.6.
Ovocné stromy po radikálním řezu
Dnes Vám přináším video stromů, které nejsou v dobrém stavu. Ale většina z nich brutální ořez zřejmě zvládne - když tedy dostanou potřebnou péči. Majitel stromů se dlouho nemohl stromům věnovat a ty zdivočely. Nyní má čas, sílu a chuť se o stromy starat ale bohužel nezačal příliš dobře. Provedl velmi radikální řez. A bohužel použil na zátěr ran barvu na kmeny, která v ranách vytváří hnilobu. Tuto barvu nepoužívejte ani na kmeny, vždy jen hašené vápno. Protože to, co uvidíte v ranách na těchto stromech, se Vám může stát v místě štěpu nebo v místech řezů na kmeni také. Na kmen vždy jen vápno a na rány vždy jen směs Balakrylu 1kg + Balzám na ovocné stromy 300g a na špičku nože hypermanganu pro desinfekci. Množství hypermanganu si odměřte tak, že vezmete litr vody a odměřte si, kolik hypermanganu potřebujete na první odstín fialové. Pak to samé množství použijte do Balakrylu. Vodou ředitelná barva dodá směsi trvalost, balzám hojivé minerály a hypermangan ránu desinfikuje. Děkuji za možnost tuto konzultaci natočit a sdílet v klubu. V povídání najdete spoustu důležitých informací, které můžete použít při prvních letních řezech ovocných stromů. Majitel stromů na mě narazil až v poslední době, je členem letního klubu ale neprošel mými jarními kurzy ani klubem. Tak teď už mu to se stromy půjde lépe a věřím, že to i přes radikální řez zvládnou. Tedy pokud se podaří vymýtit hnilobu v řezech způsobenou barvou na kmeny.
1.6.
Červnová péče o meruňky
Začneme mým nejoblíbenějším - meruňkami. Úvod videa jste už možná viděli na YouTube, pro členy klubu jsem připravil prodlouženou verzi.
Než se do toho pustíme ...
ROAD SHOW
První nebo druhý víkend v srpnu

Vydám se opět po zahradách několika členů letního klubu a návštěvy u ovocných stromů Vám natočíme.
Letos pojedu směr sever, tam jsem se v rámci klubů ještě nevydal. Tedy od Prahy až do Děčína (a kolem teplické dálnice).
Pokud máte zahradu, na které bych se mohl zastavit, pomoci Vám a natočit to, dejte mi vědět na e-mail karel.marousek@hodinovy-sadar.cz
Předem upozorňuji, že nebudu pomáhat s velkými stromy. Co zvládnu ze štaflí, to zvládnu :-)
Pokud máte zahradu, kde bychom se mohli potkat i s dalšími členy klubu z okolí, je to velkou výhodou. Na jaře se nás sešlo asi tak 15, nebudeme velká a hlučná skupina :-)
OSOBNÍ SETKÁNÍ
22.6. od 14.00 v Bořanovicích - Pakoměřicích

Opět se setkáme v ovocné aleji a tentokrát se prakticky podíváme na letní řez mladých švestek a třešní - stejných, kterým jsme se věnovali v jarním klubu. Ať vidíme, jak reagovaly na řez.
A potom si dáme pivo v Grillbaru U bubeníka v Bořanovicích.
VEČERNÍ ON-LINE SEMINÁŘE S PORADNOU
Trochu času na kapku teorie, něco si nakreslíme, něco řekneme. Pak budete mít prostor pokládat otázky, na které budu hned odpovídat. No a poté 2 hodiny VIZITA na Vašich zahradách - z fotek Vašich stromů. A mé rady, co ještě zlepšit a jak pokračovat v péči.
Odkazy na Zoom doplním průběžně.
Fotky ovocných stromů do vizity mi zatím neposílejte, dám Vám včas vědět.
26. ČERVNA od 20.00
Letní výchovný řez ovocných stromů
➡️ 30 minut teorie
➡️ Otázky a odpovědi
➡️ Vizita 20 stromů ze zahrad členů KLUBU
3, ČERVENCE od 20.00
Zaměřeno na broskvoně a nektarinky
➡️ 30 minut teorie
➡️ Otázky a odpovědi
➡️ Vizita 20 stromů ze zahrad členů KLUBU
7. SRPNA od 20.00
Zaměřeno na jádroviny
➡️ 30 minut teorie
➡️ Otázky a odpovědi
➡️ Vizita 20 stromů ze zahrad členů KLUBU