JARNÍ KURZ: OVOCNÉ STROMY NA BALKÓNĚ

Mini-sad na malém prostoru

Kurz máte k dispozici do 31.12.2025

Pokračujeme?

Na celé léto jsem pro Vás připravil LETNÍ KLUB, ve kterém s Vámi budu sdílet své aktivity kolem ovocných stromů - řez, ochranu, boj s chorobami a škůdci, zvyšování odolnosti a výživu.

Součástí LETNÍHO KLUBU bude řada videí (více než 20), články, rady ale také 3 večerní on-line semináře, na kterých Vám budu radit s Vašimi stromy. Na víkend vyjedu na několik zahrad členů klubu a své návštěvy natočím. Také budete mít setkat se ostatním členy KLUBU a se mnou v ovocné aleji.

V KLUBU se budu věnovat všem běžným ovocným stromům - svým, stromům v obecních alejích o které se starám a stromům mých zákazníků.

Doufám, že Vás jarní kurz bavil a že se rozhodnete pokračovat.
Karel Maroušek, hodinový sadař a trenér řezu ovocných stromů

Ne každý ovocný strom lze pěstovat v nádobě, ale v dnešní době už lze najít zajímavé spektrum ovocných stromů vhodných pro tento způsob pěstování. Je to krásný koníček a zdroj ovoce, stačí se jen naučit jak na to.

Protože sezóna letos zřejmě začne o trochu dříve, pustíme se do práce. Já zajedu nakoupit pár nových stromků a začneme si hrát.
Vítejte v kurzu a přeji ať se Vám v roce 2024 daří nejen na zahradě


1. Díl: Odzimování, podnože, odrůdy, tvary korunek


🧩 Váš úkol je jasný - rozhlédnout se po vhodných podnožích a odrůdách. A když budete mít na výběr, koukejte i kdy ovoce zraje. Pokud nemáte máte na balkóně slunce jenom půl dne, vybírejte radši odrůdy, které dozrávají už na konci léta ať máte jistotu, že Vám ovoce dozraje. 


2. Díl: Sloupovité stromky - tvary korunek


3. Díl: Výživa a hnojení

Sdílím Vám zde první díl kurzu Celostní péče o ovocné stromy. Vzhledem k omezenému množství hlíny v nádobách je třeba u ovocných stromů pěstovaných tímto způsobem dodávat neustále nové živiny. Podívejte se jak na to.


4. Díl: Více-vrstevné jedlé biotopy na malém prostoru


5. Díl: Jarní řez sloupovitých hrušní pěstovaných v nádobách


6. Díl: Výchovný řez sloupovité švestky rok po výsadbě


7. Díl: V této fázi už se můžete pustit do stříhání meruněk


8. Díl: Preparáty pro ještě lepší odolnost a vitalitu Vašich stromů:

Bohužel slevový kód nefungoval a hledám pro Vás nového dodavatele, který Vám poskytne slevu. Zatím se po těchto produktech můžete podívat na Heuréce, kde najdete nejlevnějšího dodavatele.

Produkty jsou: Orgatrex BIO, Rhizotonic, Acti Vera a Silicate


9. Díl: Výsadba a výsadbový řez


10. Díl: Mšice


11. Díl: Monilióza a pilatka


12. Díl: Založení kotlovité koruny meruňky


13. Díl: Výchovný řez sloupovité třešně

Při řezu třešní čekám až na tuto dobu, kdy třešeň vykvete a raší. Pak omezím riziko vzniku klejotoku a rozvoji houbových chorob. Chuť neohýbat terminál do osy nemají jen sloupovité třešně, ale také broskvoně.


14. Díl: Výmladky a vlky


15. Díl: Netoxický boj proti mšicím

V případě napadení ovocných stromů a keřů používám jako první B-complex. Pro většinu mšic je dotykově toxický, a přitom nijak neškodí mě, ani stromům. Naopak pro stromy jsou vitamíny řady B velmi prospěšné. Rozpouštím 5 tableb B-complexu v malém množství vody a následně naředím na 1 litr. Tímto roztokem stříkám listy, zejména zespodu a na růstové vrcholy, kde se mšice nacházejí. Před postřikem nejdříve odstraním nejvíce napadené listy a ty hodím do popelnice. Nepouštějte napadené listy na zem, mravenci by si mšice opět vynesly nahoru na strom. V druhé fázi, po několika dnech postřik B-complexem opakuji. Ve třetí fázi, opět po několika dnech aplikuji některý s přírodních insekticidů na bázi oleje, například Rock Efect. 


16. Díl: Jak pomoci stromům zasaženým mrazem


Večerní on-line seminář pro tento kurz

28.3. proběhl seminář a zde naleznete jeho záznam

Další doporučená videa

Kalenář řezu ovocných stromů

Výsadbový řez různých typů korun