Řez jabloní po sklizni

02.10.2022

Podzimní řez jabloní pro ty,
kdo nestihli letní řez

Postup ve videu popisuje situaci, kdy tento řez (výběr z letorostů) nebyl prováděn v průběhu léta. Vždy je lepší vybrat si z nového obrostu ještě v létě. Vždyť celé léto vidíte, které letorosty si chcete nechat pro tvorbu koruny nebo plodonošů a které jsou zbytečné. Lepší je neotálet. Výběr z letorostů prováděný v létě má tří velké výhody - strom je lépe prosvětlen a tedy dochází k lepší tvorbě květních pupenů. Ovoce lépe dozrává. Ale hlavně - zranění způsobená řezem se během léta lépe hojí. Pokud jste ale letní řez jabloní nestihli, určitě proveďte ten podzimní. Protože....

Zdravý strom bez jakékoliv chemie

Provedení podzimního řezu umožní přístup větru a slunce ke všem listům. Právě na podzim, kdy strom má ještě listy, je důležité zabránit šíření bakteriálních a houbových chorob. Strom musí být v tomto deštivém období vzdušný a bez míst, kde se dlouhodobě drží vlhkost. Kam může vítr a slunce, tam nemusí chemie.

Velikost koruny pod kontrolou

Pokud necháte strom po sklizni plný nových větví, bude na podzim reagovat přírůstkem kořenů. A až provedete jarní řez, strom se "splaší". Bude tvořit korunu, odpovídající kořenům. A Vy ho budete krotit letním řezem, ale stejně už s tím nic moc nezmůžete. Proveďte podzimní posklizňový řez a kořeny se nezvětší.

!!! VAROVÁNÍ !!!
Podzimní rány se do zimy nezahojí

Při podzimním řezu vystřihujte jenom letošní letorosty. Pouze mladé větvičky do průměru 1 centimetr. Pokud potřebujete odstranit i starší dřevo nebo jsou vlky opravdu silné, vždy ránu zatřete směsí stromového balzámu a vodou ředitelné barvy se značkou houpacího koníčka v kolečku - tedy dětské netoxické barvy. A dejte si s tím opravdu tu práci navíc ať si do stromu před zimou neotevřete brány pro houbové a bakteriální choroby.

Často kladené dotazy k podzimnímu posklizňovému řezu

1. Není lepší počkat na jaro?

Pokud Vám nevadí, že strom příští rok povyroste, tak ano. Pokud Vám nevadí, že budete mít přístí rok v létě více práce, pak ano. Pokud už je druhá polovina října či později, pak ano. Pokud nemáte balzám na natření ran nebo čas na ošetření, pak ano.

2. Jak velkou část koruny mohu stromu na podzim vzít?

Vybírám si jeden ze 3-4 letorostů, které mi v místě vznikly po před-jarním nebo jarním řezu. Tedy 2/3 - 3/4 nových letorostů odstraním. Větší větve odstraňuji pouze v případě, že vyloženě překáží či kříží jinou větev. Všechny větší rány (a vlastně ideálně i ty malé) je třeba zatřít balzámem smíchaným s vodou ředitelnou barvou. Jednorázově nedoporučuji redukovat strom o více než 1/4 celkové velikosti koruny.

3. Do kdy má smysl dělat podzimní řez?

Řezem zhruba do poloviny října zastavíte zbytečný růst kořenů. A dokud má strom listy a v listech v hustých místech koruny se drží vlhkost, pak má prosvětlení koruny smysl i později v říjnu.

4. Mohu rovnou provést i výchovný řez?

Výchovný řez si nechte až na jaro, aby Vám poslední pupen v zimě nepromrzl. Chytře si stříhnete na pupen ven (nebo o jeden výše, pokud tento postup ovládáte) a on Vám první pupen zmrzne a všechno poroste jinak, než jste zamýšleli.

5. Jaké další řezy mohu na jabloni na podzim provést?

Na podzim je na jabloni možné provést udržovací řez, tedy odstranění všech suchých, prasklých či nemocných větví. Můžete odstranit staré pahýly a čerstvé rány pořádně ošetřit. Vystříhejte výmladky, pokud je u stromu ještě máte. 

6. Jak daleko od kmenu/větve mám letorost odstříhnout?

Nikdy nenechávejte čípky, vždy řežte až na větevní kroužek, tedy až na úroveň staršího dřeva. Nenechávejte pahýly, ani malé. Zahnívají a stávají se vstupními branami pro choroby. Nebo v létě vyschnout, popraskají a prasklinami se bude do stromu dostávat voda - a choroby. Řez přesně ve větevním kroužku znamená rychlé zahojení rány.

Pro rok 2023 jsem pro Vás připravil zajímavé kurzy o tom, jak se starat o své ovocné stromY a keře BEZ CHEMIE. Pojďte se podívat na má další videa.